Jump to content
VAGS

Subsection για t-cross?

Recommended Posts

Καθότι ιδιοκτήτης ενός t cross πλην του golf που έχουμε στην οικογένεια, μήπως να ανοίγαμε και ένα τέτοιο subsection για όσους έχουμε και το μικρό suv της vw;

 

Πιστεύω ότι αρκετοί είναι οι αγοραστές και θα είχε ενδιαφέρον στη γραφή και στην παρακολούθηση θεμάτων...

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

εχω κανει και εγω μια παραγγελεια το νεο t-cross με τον 1.5tsi dsg.

ποιο μοντελο εχετε αγορασει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 1.0 tsi 115hp με manual κιβώτιο.

Ξεκίνησε να βγαίνει και σε 1.5; Ενδιαφέρον!
Πόσο πήγε;

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , VAGS said:

Εγώ έχω το 1.0 tsi 115hp με manual κιβώτιο.

Ξεκίνησε να βγαίνει και σε 1.5; Ενδιαφέρον!
Πόσο πήγε;

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

βγαινει στην εκδοση style. και τον 1.5. στα 25.000.

θα ηθελα να μαθω αν βγαζουν προβληματα οπως τα παλια dsg που εχω ακουσει κατα καιρους. Δεν ειμαι τοσο του αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίνει να έχω το golf 7 1.4 tsi 140hp με dsg από το 2014. Μέχρι στιγμής έχω γράψει 60.000 χλμ έχοντας αλλάξει έως τώρα μόνο μπαταρία στα 4 ή στα 5 χρόνια (δε θυμάμαι), χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με το κιβώτιο.

Στο tcross δε, το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει από αγοράς καινούργιου είναι ένα επίμονο τρίξιμο στη δεξιά μπροστινή κολώνα και αυτό μόνο όταν οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές.

Στην αντιπροσωπεία που τους το ανέφερα, γνωρίζουν το πρόβλημα, αναφέροντας μου μάλιστα δε ότι φτιάχνεται και μάλιστα εύκολα.

Επειδή βαρέθηκα να το πάω, το έχω δρομολογήσει να το κάνω στο 1ο σέρβις που είναι σε καμιά 20αριά μέρες από τώρα.

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε αλλο νημα του φόρουμ διάβασα ακριβώς το ίδιο για τρίξιμο των πλαστικών στο ταμπλό κυρίως. Σαν λύση τους είπαν για σπρέι σιλικόνης.

Σε περιπου 15-20 μερες ελπιζω να εχω το αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό εύχομαι.

ΥΓ. Κανένας από τους διαχειριστές δεν έχει δει το post αυτό;

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , VAGS said:

Με το καλό εύχομαι.

ΥΓ. Κανένας από τους διαχειριστές δεν έχει δει το post αυτό;

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλημέρα

 

Ιδιoκτήτης T-Cross 1.0 tsi 115ps manual gearbox κι εγώ από 5 Δεκεμβρίου 2020. Έχω ήδη μιλήσει με τον admin και μου υποσχέθηκε ότι θα δρομολογήσει το άνοιγμα της νέας ενότητας μόλις έχει την ευκαιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε λίγο υπομονή σε 48ωρες έγραψες τα ποστ , δεν σημαινει οτι πρεπει να γινουν ολα αυτοματα.

Οι διαχειριστες δεν ειναι πανω στο pc περιμενοντας το ποστ του καθενος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καμία αντίρρηση.

Μία παρατήρηση μόνο: Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν είναι 48 ώρες στην αγορά, είναι κοντά 2 χρόνια. Συνεπώς, θεωρώ ότι θα πρεπε ήδη να έχει ανοιχτεί το συγκεκριμένο section, όχι τώρα επειδή το ζήτησα/πρότεινα εγώ, αλλά επειδή είναι ήδη καιρό στην αγορά.

Καλό θα είναι, πολλές φορές, να μην αρπαζόμαστε και να μην ενοχλούμαστε όταν κάποιος κάνει ένα σχόλιο, για προσθήκη επιπλέον στοιχείων/μοντέλων που άπτονται του ενδιαφέροντος ενός forum, τη στιγμή μάλιστα που αυτό λάμπει δια της απουσίας του!

Anyway, it's up to you, πράξετε όπως εσείς θεωρείτε ορθότερον...

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , VAGS said:

Καμία αντίρρηση.

Μία παρατήρηση μόνο: Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν είναι 48 ώρες στην αγορά, είναι κοντά 2 χρόνια. Συνεπώς, θεωρώ ότι θα πρεπε ήδη να έχει ανοιχτεί το συγκεκριμένο section, όχι τώρα επειδή το ζήτησα/πρότεινα εγώ, αλλά επειδή είναι ήδη καιρό στην αγορά.

Καλό θα είναι, πολλές φορές, να μην αρπαζόμαστε και να μην ενοχλούμαστε όταν κάποιος κάνει ένα σχόλιο, για προσθήκη επιπλέον στοιχείων/μοντέλων που άπτονται του ενδιαφέροντος ενός forum, τη στιγμή μάλιστα που αυτό λάμπει δια της απουσίας του!

Anyway, it's up to you, πράξετε όπως εσείς θεωρείτε ορθότερον...

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αγαπητέ φίλε

 

όπως θα μπορείς να δεις από τα στοιχεία μου...εγώ δεν είμαι ούτε admin, ούτε συντονιστής και σου εξήγησα ότι εδώ και λίγο καιρό έχω ήδη μιλήσει με τον admin και ο άνθρωπος από καλή του θέληση μου υποσχέθηκε να το κάνει όταν θα μπορέσει. Δεν είσαι συνεπώς ο μόνος με αυτό το αμάξι, ούτε ο μόνος που θέλει η έχει κάνει κάποια κίνηση γι' αυτό. 

Ο NikDev ( Νίκος ) απλά σου εξήγησε ότι δεν γίνονται όλα διά μαγείας, και τα παιδιά που διαχειρίζονται το φόρουμ δεν ζούν από αυτό....έχουν δουλειές και οικογένειες όπως όλοι μας, και το κάνουν όταν μπορούν, βάζοντας μάλιστα χρόνο και χρήμα από την τσέπη τους για να συντηρηθεί αυτό το φόρουμ.

Το αν ένα αυτοκίνητο κυκλοφορεί ήδη ή όχι δεν σημαίνει και αυτομάτως πρέπει να ενταχθεί στο φόρουμ. Εξάλου δεν πληρώνουμε εμείς οι απλοί χρήστες για να υπάρχει το φόρουμ για να απαιτούμε κιόλας!

 

Ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές και τον Κώστα ( doggy ) για την παρέμβαση μου και αν θέλουν μπορούν να σβήσουν την ανάρτηση μου.

 

Με εκτίμηση

Κώστας

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου.

Νομίζω ότι τοποθετήθηκα επί του θέματος. Μπορούν οι διαχειριστές να πράξουν όπως οι ίδιοι κρίνουν.

Πλην τούτου, επειδή γίνεται πολλή κουβέντα, ας το πούμε και αυτό: μετά από 20 χρόνια συμμετοχών σε fora είτε ως αναγνώστης, είτε ως μέλος, είτε ως θαμώνας, είτε ως συντονιστής, μπορείς να καταλάβεις, πότε ο άλλος ενδιαφέρεται, πότε όχι, πότε αδιαφορεί, πότε θίγεται αντί να ασχοληθεί με την ουσία και εν τέλει πότε θα κάνει πας άλλος το δικηγόρο.

Επειδή λοιπόν αντί να στεκόμαστε στην ουσία, στεκόμαστε σε...άλλα πράγματα, ας γίνουν τα πράγματα όπως κρίνουν όσοι μπορούν να ασχοληθούν.

Εγώ αφανής αναγνώστης ήμουν στο συγκεκριμένο forum και ως τέτοιος θα παραμείνω, πράττοντας κι εγώ με τη σειρά μου αναλόγως.

Ευχαριστώ.



Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση αυτοκινήτου και σκέφτομαι πολύ σοβαρά το T-Cross 1.0L 115ΗP Style

Το είδα και από κοντά και οφείλω να πω ότι οι χώροι του είναι πιο μεγάλοι απ' ότι περίμενα και γενικά μου άρεσε πάρα πολυ...
Στην αρχή σκεφτόμουν για πετρέλαιο αλλά με έπεισαν για βενζίνη κι αυτό γιατί κάποια στιγμή τα πράγματα για το πετρέλαιο όσον αφορά φόρους τέλη μεταπωλητικη αξία δεν είναι και τόσο καλά...
Αυτό που θέλω να ρωτήσω τους κατόχους βενζίνης 1.0L 115HP είναι αν το αμάξι με 4 άτομα και 2-3 βαλίτσες "τραβάει" όταν κάνεις κάποιο ταξίδι και γενικά τι καταναλώσεις έχει εντός πόλης

Link to comment
Share on other sites

Για να μαι ειλικρινής επειδή η οικογένεια είναι 3μελής δεν έχουν μπει πλην 2 ενηλίκων και ενός παιδιού + πορτ μπαγκάζ γεμάτο αποσκευές + πράγματα στην πίσω κενή θέση, περισσότερα άτομα.

Σημειώνουμε όμως ότι το αμάξι στα πρώτα χλμ είναι σφιχτό με αποτέλεσμα να μην πολυτραβάει. Μάλιστα μου έκανε εντύπωση πριν αγοραστεί που είχε γίνει test drive σε 95άρι και ήμουν αρκετά ικανοποιημένος και μετέπειτα όταν παρέλαβα το δικό μου με τα 115 ψιλοσερνόταν.

Βέβαια, όλα αυτά με το πέρασμα του χρόνου και αφού περπατήσει λίγο το αμάξι (2-3.000χλμ.) στρώνει πάρα πολύ.

Το καλοκαίρι λοιπόν, με αμάξι φορτωμένο, σε ανηφορικές διαδρομές και το αμαξι άστρωτο, δε θα κρύψω ότι ζορίστηκε.
Σε εθνική είχε μία χαρά πορεία χωρίς εκρήξεις όμως.

Σήμερα πια, μετά από 6.000χλμ, έχει άλλη συμπεριφορά. Και σε ανοιχτό δρόμο και φορτωμένο και σε ανηφόρες.

Θα τολμούσα να πω αν βοηθούσε στη σύγκριση ότι πάει καλύτερα από 1.4άρι ατμοσφαιρικό και μάλιστα με τη ζωντάνια που δίνει και το turbάκι του. Δηλώνω ικανοποιημένος.

Από κατανάλωση σε μικτή χρήση θα έλεγα γύρω στα 5.5 με 6 λίτρα.
Σε σφιχτή κίνηση θα έλεγα γύρω στα 8 με 8.5.

Αυτά!

ΥΓ @mods: Μετά από 2 χρόνια plus 1 εβδομάδα (όχι 48 ώρες) keep counting... ;)

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχοντας αγοράσει το συγκεκριμένο αμάξι μέσα στην καραντίνα ( Δεκέμβρη 2020 ), δεν έχω καταφέρει να κάνω κάποιο ταξίδι ακόμη. Στα 750χλμ μόνο δουλειά σπίτι μου καίει γύρω στα 7,4.

Το μόνο θέμα που αντιμετώπισα μέχρι στιγμής είναι ότι κάποιες φορές η πρώτη κάνει ένα σκαλοπάτι αν μπορώ να το περιγράψω έτσι για να κουμπώσει. Κάτι σαν να φτάνει ο λεβιές μέχρι τα 2/3 και μετά το τελευταίο 1/3 το παίρνει μόλις αρχίσω να αφήνω τον συμπλέκτη. Στην αντιπροσωπεία που το οδήγησαν μου είπαν ότι είναι μέχρι να στρώσει, και αν δω ότι δεν..τότε θα το δούμε μιας και είναι σε εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

To Section του T Cross θα ανοιχτεί όταν μπορέσει ο υπεύθυνος όπως ήδη έχει απαντηθεί από τον admin του forum.

 

 

Στο μέλος Vags δόθηκε warning για trolling.

Το παρόν κλειδώνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To T-Cross subforum is ready: https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/forum/263-t-cross/

Όσο για τις καθυστερήσεις, συγγνώμη αλλά όπως έγραψε τόσο ο Nikdev όσο και ο Saxo_29 το γνώριζα πως υπήρχε ζήτηση και είχα πει θα το ετοιμάσω με την 1η ευκαιρία. Η 1η ευκαιρία ήρθε σήμερα και δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για τους προσωπικούς λόγους που δεν μου έδωσαν τη δυνατότητα να το κάνω πιο σύντομα.

 

Αλλά γενικά @VAGS η αλήθεια είνα πως δεν ανοίγουμε subforum για κάθε μοντέλο που βγάζει η VW εκτός αν το ζητήσει ο κόσμος. Οπως θα δεις λείπουν και άλλα μοντέλα. Και για το T-Cross υπήρξε ενδιαφέρον το Δεκέμβρη όπου και έλαβα 1-2 π.μ. για αυτό.

Αν έχει κανείς σας απορίες, στείλτε μου ένα π.μ.

 

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.