Jump to content
Kostas1975

Tiguan - Άσπρος καπνός από την εξάτμιση

Recommended Posts

καλημερα παιδια 

εχω το τιγκουαν το 1.4 του 2009

σημερα το πρωι οταν το εβαλα μπρος ειδα απο την εξατμιση να βγαινει ασπρος οχι ντουμανι αλλα απο εκει που δεν εβγαζε τιποτα ξαφνικα βγαζει.

εσβησα αναψα το εβγαλα συγγρου και το πατησα τιποτα ...ο καπνος εκει.

η μυρωδια του δεν θυμιζει λαδι 

τι μπορει να ειναι ?

να αναφερω οτι δεν αναψε κανενα φωτακι στο ταμπλο και το αμαξι εχει την συμπεριφορα που γνωριζω 

ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια 
εχω το τιγκουαν το 1.4 του 2009
σημερα το πρωι οταν το εβαλα μπρος ειδα απο την εξατμιση να βγαινει ασπρος οχι ντουμανι αλλα απο εκει που δεν εβγαζε τιποτα ξαφνικα βγαζει.
εσβησα αναψα το εβγαλα συγγρου και το πατησα τιποτα ...ο καπνος εκει.
η μυρωδια του δεν θυμιζει λαδι 
τι μπορει να ειναι ?
να αναφερω οτι δεν αναψε κανενα φωτακι στο ταμπλο και το αμαξι εχει την συμπεριφορα που γνωριζω 
ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Λογικά υγρασία κατά την εκκίνηση και στη διαφορά θερμοκρασίας. Αν συνεχίσει πιθανή διαρροή αντιπηκτικού υγρού.
Μπλε και μαύρο καπνό να φοβάσαι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , Dimitroulis said:


Λογικά υγρασία κατά την εκκίνηση και στη διαφορά θερμοκρασίας. Αν συνεχίσει πιθανή διαρροή αντιπηκτικού υγρού.
Μπλε και μαύρο καπνό να φοβάσαι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Να  φοβάται μπλε και μαύρο, ενώ  ο    συνεχής  άσπρος (ατμός  ουσιαστικά) που  είναι  δείγμα  καμένης  φλάντζας  να  μην  τον  φοβίζει;

Link to comment
Share on other sites

Να  φοβάται μπλε και μαύρο, ενώ  ο    συνεχής  άσπρος (ατμός  ουσιαστικά) που  είναι  δείγμα  καμένης  φλάντζας  να  μην  τον  φοβίζει;

Αν συνεχίσει να πάει σε μάστορα.
Μέσω πληκτρολογίου και οθόνης διάγνωση δεν έκανε ΚΑΝΕΙΣ!
ΜΟΝΟ υποθέσεις


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι στο θεμα και καταθετω παρατηρησεις..

 

δεν εχει αδειασει το παγουρι του νερου καθολου

 

δεν εχει χαθει καθολου λαδι ,ειναι ακριβως στο ιδιο σημειο ...

 

το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να ειναι νοθευμενη η βενζινη που εβαλα και για αυτο να μυριζει η εξατμιση τοσο ασχημη και τοξικη μυρωδια . μπορει να λεω μπουρδες το ξερω αλλα δεν εξηγειται αλλιως να μην αδειαζει ουτε νερο ουτε λαδι αλλα να βγαζει ασπρο καπνο (μικρη ποσοτητα βεβαια) και να μυριζει ισχυρα τοξικος...

 

θα αφησω να αδειασει η βενζινη και θα γεμισω παλι και θα επανελθω με παρατηρησεις .

 

ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

υγρασια στην κρυα εκκινηση..κλασικο στα vag..οταν ζεστανεις τσεκαρε να δεις οτι δεν θα βγαζει κατι

Link to comment
Share on other sites

+1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο ερευνα που εκανα δυο φορες αφησα να αδειασει το ντεποζιτο και γεμισα μαλλον ηταν νοθευμενη βενζινη...

 

ειδικος δεν ειμαι αλλα ξερω το αμαξι μου καλα ...

 

μυριζε κατι πολυ τοξικο και ασχημο ..υπεθεσα οτι ηταν το παραφλου η το λαδι ( αν και το λαδι δεν μυριζει ετσι οταν καιγεται)..οπως ειπα και πριν μετραγα τακτικα το λαδι και εβλεπα την σταθμη του παραφλου και δεν εβλεπα καμια διαφορα 

 

την μυρωδια αυτη την μυρισε και η κορη μου δεν ειναι στην φαντασια μου γιατι το εχω σε κλειστο γκαραζ και εκει επειδη ειναι κλειστος χωρος μυριζουν τα παντα δεν τα παιρνει ο αερας..

 

μετα απο δυο γεμισματα δεν βγαζει καπνο και δεν μυριζει κατι ειναι οπως το ηξερα το αμαξι ...

 

εκτιμω τις απαντησεις σας και ευχαριστω αλλα υγρασια δεν ηταν εχω περασει πολλους χειμωνες με το αμαξι και το ξερω και πως βγαζει υδρατμους οταν ειναι κρυο αλλα και πως μυριζει...

 

τι να πω δεν ξερω αν σκεφτω οτι δεν αδειασε καθπλου λαδι αλλα και καθολου παραφλου το μονο που μου παει στο μυαλο ειναι νοθευμενη βενζινη....  

Link to comment
Share on other sites

μήπως ,όταν πήγες και έβαλες βενζίνη στο βενζινάδικο να είχε κάνει ανεφοδιασμό το πρατήριο από το βυτίο-φορτηγο???

 

γιατί συνήθως στα βενζινάδικα (αν είσαι τυχερός και το δεις βέβαια) όταν γεμιζουν της δεξαμενές τους , καλό είναι να αποφεύγετε εκείνη την ώρα να βάλεις καύσιμο στο αμάξι 

 

γιατί όσο να ναι όλο και κάτι θα έχει η δεξαμενή του πρατηρίου.

 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.