Jump to content
GiannissK

Αγορά πρώτου αυτοκινήτου

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομάδα και καλή χρόνια. Με λένε Γιάννη είμαι 20 και είμαι καινούριος στο γκρουπ. Πριν μπω στο θέμα μου να σας πω ότι είμαι τελείως άσχετος με αυτοκίνητα μάρκες κλπ και ποσο μάλλον μηχανολογικά. Έχω δίπλωμα ενάμιση χρόνο και οδηγική εμπειρία μικρή θα έλεγα και μόνο με αυτόματο. Ήρθε λοιπόν η ώρα να πάρω το δικό μου αυτοκίνητο και έχω αρχίσει εδώ και 3 μήνες περίπου να ψάχνομαι με πολύ μικρή επιτυχία θα έλεγα. Έχω παρά πολλές απορίες σχετικά με όλο τον χώρο των αυτοκινήτων μιας και τον τελευταίο καιρό άρχισα να ψάχνομαι. Για να μην σας κουράζω , έχω καταλήξει σε ένα golf 1.6 tdi 105 bhp του 12 μοντέλο αλλά γενικά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα : το συγκεκριμένο αυτοκίνητο το πουλάει εταιρία και δίνει εγγύηση μηχανής και σασμάν μαζί με βιβλίο Σέρβις, ποσο πιθανό είναι να μου βγάλει κάποιο πρόβλημα το αμάξι στο άμεσο μέλλον επειδή διαβάζω πολλά για τα golf και ποσο μάλλον για τα diesel. Επίσης είναι καλύτερο να πάρω αμάξι από ιδιώτη μάντρα ή κατάστημα ; Γενικά ξέρει κανεις για το συγκεκριμένο golf που λέω με αυτόν τον κινητήρα αν βγάζει προβλήματα ; Επίσης θεωρείτε απαραίτητο πριν την αγορά να το πάω σε μάστορα να το κοιτάξει και αν ναι τι να κοιτάξει ; Συγγνώμη αν λέω κάποια πράγματα λάθος ή αν κούρασα με τις ερωτήσεις αλλά είμαι τελείως λάθος. Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ.

Edited by GiannissK
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν στείλε την αγγελία. Θα σου πούμε πολλά περισσότερα πράγματα για κάτι συγκεκριμένο.

Επίσης, για ποιο λόγο diesel? Σκέφτεσαι να κάνεις πολλά χιλιόμετρα? Αν όχι καλύτερα βενζίνη.

Για αγορά μεταχειρισμένου θα πρέπει να αποφύγεις τη μάντρα για πολλούς λόγους που θα τους μάθεις αν αγοράσεις αμάξι από μάντρα.

Επιπλέον πρέπει οπωσδήποτε να κοιταξεις:
- προηγούμενα κτεο
- αριθμό προηγούμενων κατόχων (πρώτο χέρι από ιδιώτη και όχι ενοικιαστικο, leasing κτλ)
- να το δει φανοποιος για να σου πει αν έχει τρακάρει
- να έχει βιβλίο σερβις
- να το δει συνεργείο εξειδικευμένο ή ακόμη καλύτερα εξουσιοδοτημενο σε vw. Ξέρουν αυτοί τι να κοιτάξουν.

Αν με τα παραπάνω είναι οκ ο μαντρας πες το μου να τον ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/34662770-volkswagen-golf?fromfeed=1 Σου στέλνω αρχικά την αγγελία αν δεν σου κάνει κόπο να ρίξει μια μάτια να μου πεις τη γνώμη σου. Δεν σκοπεύω να κάνω πάνω από 10000χλμ το χρόνο το diesel το επέλεξα με την λογική να μην μου βγάλει προβλήματα τόσα όσο ένα βενζινοκίνητο δεν ξέρω αν ισχύει , επίσης να σε ρωτήσω , για Αθήνα κυρίως περιφερειακό αλλά και μικρά ταξίδια φτάνουν 90 άλογα ή να πάω σε 105 + όπως αυτό που σου έστειλα ; Τέλος κάτι σημαντικό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι δεν εζω καταλάβει τι εννοείς μάντρα ; Μάντρα είναι αυτά τα καταστήματα που πουλάνε μεταχειρισμένα ; Δηλαδή η αγγελία που σου έστειλα είναι από μάντρα ; Ή άλλο μάντρα άλλο κατάστημα ; Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , GiannissK said:

https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/34662770-volkswagen-golf?fromfeed=1 Σου στέλνω αρχικά την αγγελία αν δεν σου κάνει κόπο να ρίξει μια μάτια να μου πεις τη γνώμη σου. Δεν σκοπεύω να κάνω πάνω από 10000χλμ το χρόνο το diesel το επέλεξα με την λογική να μην μου βγάλει προβλήματα τόσα όσο ένα βενζινοκίνητο δεν ξέρω αν ισχύει , επίσης να σε ρωτήσω , για Αθήνα κυρίως περιφερειακό αλλά και μικρά ταξίδια φτάνουν 90 άλογα ή να πάω σε 105 + όπως αυτό που σου έστειλα ; Τέλος κάτι σημαντικό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι δεν εζω καταλάβει τι εννοείς μάντρα ; Μάντρα είναι αυτά τα καταστήματα που πουλάνε μεταχειρισμένα ; Δηλαδή η αγγελία που σου έστειλα είναι από μάντρα ; Ή άλλο μάντρα άλλο κατάστημα ; Ευχαριστώ 

Μάντρα είναι καταστήματα σαν αυτό που έβαλες στο link.

 

καταστήματα αντιπροσωπείες είναι η γνωστές επωνιμες αντιπροσωπείες αυτοκινήτου που υπάρχουν.

 

 

από μαντρά γενικός να ξέρεις , μόλις γίνει η αγορά , μετά ούτε που σε γνωρίζει...

 

καλό θα είναι να κοιτάξεις το αμάξι που σε ενδιαφέρει να είναι από κάποια επώνυμη αντιπροσωπεία.

 

πρόσεξε το επώνυμη αντιπροσωπεία δεν έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με αντιπροσωπείες VW , μπορεί να βρείς το αμάξι που θέλεις (πχ το golf που λες) σε μια αντιπροσωπεία πχ ΒΜW-Citroen.

 

επίσης σχετικά με τα οχήματα από Leasing.

εκεί μπορεί να βρείς πολύ καλά μεταχειρισμένα αυτοκίνητα, με τα service τους και με πολύ λίγα χιλιόμετρα.

 

αρκεί να ξέρεις σε ποια εταιρεία Leasing να κοιτάξεις.

 

υπάρχουν και άλλες εταιρίες leasing η ποιες ούτε από έξω δεν είναι να περνάς....

 

η ίδιες η αντιπροσωπεία έχουν και αυτές οχήματα leasing. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , OMINUS said:

Μάντρα είναι καταστήματα σαν αυτό που έβαλες στο link.

 

καταστήματα αντιπροσωπείες είναι η γνωστές επωνιμες αντιπροσωπείες αυτοκινήτου που υπάρχουν.

 

 

από μαντρά γενικός να ξέρεις , μόλις γίνει η αγορά , μετά ούτε που σε γνωρίζει...

 

καλό θα είναι να κοιτάξεις το αμάξι που σε ενδιαφέρει να είναι από κάποια επώνυμη αντιπροσωπεία.

 

πρόσεξε το επώνυμη αντιπροσωπεία δεν έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με αντιπροσωπείες VW , μπορεί να βρείς το αμάξι που θέλεις (πχ το golf που λες) σε μια αντιπροσωπεία πχ ΒΜW-Citroen.

 

επίσης σχετικά με τα οχήματα από Leasing.

εκεί μπορεί να βρείς πολύ καλά μεταχειρισμένα αυτοκίνητα, με τα service τους και με πολύ λίγα χιλιόμετρα.

 

αρκεί να ξέρεις σε ποια εταιρεία Leasing να κοιτάξεις.

 

υπάρχουν και άλλες εταιρίες leasing η ποιες ούτε από έξω δεν είναι να περνάς....

 

η ίδιες η αντιπροσωπεία έχουν και αυτές οχήματα leasing. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες , μπορείς να μου εξηγησεις τι είναι η εταιρία leasing και  να μου προτείνεις κάποια αντιπροσωπεία να κοιτάξω αν ξέρεις ή εταιρία leasing ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, GiannissK said:

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες , μπορείς να μου εξηγησεις τι είναι η εταιρία leasing και  να μου προτείνεις κάποια αντιπροσωπεία να κοιτάξω αν ξέρεις ή εταιρία leasing ?

το leasing είναι να το πούμε με απλά λόγια, μπορεί να πάρεις ένα αμάξι για κάποια χρόνια που θέλεις πχ 5 χρόνια δίνεις ένα Α πόσο που αντιστοιχεί σε αυτά τα χρόνια, και μετά όταν περάσουν αυτά τα χρόνια το αμάξι το παίρνουν πίσω.

 

 

στα χρόνια αυτά στο όλο κόστος του αυτοκινήτου τα πάντα είναι καλυμμένα από service, ασφάλεια , και λάστιχα που απαιτούνται.

 

τα αμάξια αυτά έχουν και κάποιες ποινικές ρήτρες, δηλαδή όταν σε πάρουν και σου πουν το service θα γίνει την τάδε ημερομηνία αν δεν το κάνεις τότε που πρέπει να γίνει έχει κάποιες ποινές (να το πούμε έτσι).

Link to comment
Share on other sites

τώρα στο που να κοιτάξει αυτό είναι καθαρά θέμα δικό σου.

 

για εμένα ρίξε μια ματιά στην  das welt auto της kosmocar.

 

http://www.dasweltauto.gr/mobile/

 

έχουν καλά αυτοκίνητα όχι μόνο δικά τους αλλά και κάποιες φορές και από άλλες μάρκες.

 

 

και μια εταιρία ακόμα  η οποία και αυτή έχει καλά αμάξια και προσεγμένα,  μιας και έχω αμάξι από τον συγκεκριμένο όμιλο αυτοκινήτων δες στον Σφακιανάκη στης αντιπροσωπείες του τη αμάξια έχει.

 

https://sfakianakis-epiloges.gr/

 

 

 

 και δες και εδώ στην εταιρία lease plan η οποία είναι και αυτή του Σφακιανάκη. 

 

https://www.leaseplan.com/el-gr/carnext-metaheirismena-autokinita/

 

 

αυτά είναι όλα από προσωπική εμπειρία ΔΙΚΙΆ ΜΟΥ!! 

 

Η ΤΕΛΙΚΉ απόφαση από θα βρεις το δικό σου αμάξι είναι καθαρά δικό σου θέμα.

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο ποια είναι η γνώμη σου για κινητήρες 1.4 και 1.2 tsi 90 και 105 άλογα; Επίσης , αν βρω να αγοράσω αμάξι από εξουσιοδοτημένη εταιρία όπως μου είπες που δίνει εγγύηση δωρεάν Σερβίς κλπ πάλι πρέπει να το πάω σε μάστορα το αμάξι να το δει ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νοείται να πάρεις αυτοκίνητο χωρίς να το δει εξειδικευμένο συνεργείο και φανοποιος. Πάει αυτό.

Ειτε 90 είτε 105 άλογα θα σου είναι υπεραρκετά όχι μονο για ταξιδάκια αλλά και για να γυρίσεις όλη την Ευρώπη.

Εγγύηση από μάντρα είναι ένα κακόγουστο αστείο...

Το αμάξι που έστειλες φαίνεται στα λόγια καλό αλλά πριν δω το βιβλίο σέρβις που λέει ότι έχει, τα προηγούμενα κτεο, την εξόφληση των τελών κυκλοφορίας όπου φαίνεται και πόσους ιδιοκτήτες είχε (και ας λέει έναν - ζήτα το τηλέφωνο του), πάρω τηλέφωνο τον ασφαλιστή μου και του δώσω το νούμερο της πινακίδας για να δει αν έχει εμπλακεί σε ατύχημα, δεν θα προχωρούσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , GiannissK said:

Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο ποια είναι η γνώμη σου για κινητήρες 1.4 και 1.2 tsi 90 και 105 άλογα; Επίσης , αν βρω να αγοράσω αμάξι από εξουσιοδοτημένη εταιρία όπως μου είπες που δίνει εγγύηση δωρεάν Σερβίς κλπ πάλι πρέπει να το πάω σε μάστορα το αμάξι να το δει ;

 

κοίτα τα VW που είχα- έχω εγώ ήταν με μοτέρ 1200 TSI 105hp.

 

και 1400 TSI 122hp .

 

εγώ τουλάχιστον έμεινα υπέρ ευχαριστημένος από τα μοτέρ αυτά.

 

τώρα στα της εγγύησης, θα πάρεις κάποια εγγύηση (το ελάχιστο 1 χρόνο)

 

δωρεάν service , όχι δεν νομίζω να σου δώσει κάτι τέτοιο??? (αυτά θα τα δεις κατόπιν συζήτησης με το κατάστημα )

 

έλεγχος εννοείτε ότι θα κάνεις, δεν θα πάρεις γουρούνι στο σακί.

 

 

Ο τεχνικός ελεγχος σε μια αντιπροσωπεία VW ειναι σε 110 σημεία ελέγχου.

 

Και περιλαμβάνουν τα εξής.

 

ΕΣΩΤΕΡΙΚΌ ΈΛΕΓΧΟ.

 

Έλεγχο λειτουργίας κόρνας 

Έλεγχος λειτουργίας ρολογιού 

Έλεγχος φωτισμού οργάνων-φωτεινότητα 

Έλεγχος λειτουργίας ηλεκτρικής ρυθμίσεις και μνήμης καθισμάτων

Έλεγχος λειτουργίας πισω καθισμάτων

Έλεγχο λειτουργίας εμπρός και πισω ζωνων

Έλεγχο ηλεκτρικής λειτουργίας και μνήμης εξωτερικών καθρεπτων

Έλεγχο λειτουργίας εξωτερικού καθρέπτη 

Έλεγχο λειτουργίας ηλιοροφή 

Έλεγχο λειτουργίας air condition και έλεγχο διαρροων

Ελέγχω επιλογής ρυθμίσεις εξωτερικής θερμοκρασίας 

Έλεγχο λειτουργίας παραθύρων 

Έλεγχο λειτουργίας θέρμανσης και ρύθμιση ανεμιστήρα φρέσκου αέρα

Έλεγχος λειτουργίας για ντουλαπάκι συνοδηγού (φωτισμό και κλείδωμα)

Ελεγχο Κατάστασης ταπετσαρίας καθισμάτων 

Έλεγχο καταστασης εσωτερικόν διακοσμητικών και μοκετας 

Έλεγχος κατάστασης εργαλείων (Αλλαγή αν χρειάζεται)

Έλεγχος κατάστασης προειδοποιητικό τριγώνου

Έλεγχος λειτουργίας ρυθμίσεις τιμονιού 

Έλεγχος κατάστασης πεντάλ οδήγησης 

 

ΕΜΠΡΌΣ ΦΏΤΑ

 

Έλεγχος λειτουργίας πλαϊνων και φώτων χώρου στάθμευσης 

Έλεγχος λειτουργίας υψηλές σκάλας 

Έλεγχος λειτουργίας μεσαίες σκάλας 

Έλεγχος λειτουργίας προβολέων 

Έλεγχο λειτουργίας πυροβόλων ομίχλης 

Έλεγχο λειτουργίας φλάς 

Έλεγχο λειτουργίας αλαρμ

Ρύθμιση προβολέων (εαν χρειάζεσαι)

 

ΠΙΣΩ ΦΏΤΑ 

 

Έλεγχος λειτουργίας πίσω φωτων

Έλεγχος λειτουργίας φως πινακίδας 

Έλεγχος λειτουργίας φώτων φρένων 

Έλεγχος λειτουργίας φώτων ομίχλης 

Έλεγχο λειτουργίας φώτων οπισθοπορειας 

Έλεγχος λειτουργίας δεικτών διεύθυνση φλας

Έλεγχος λειτουργίας προειδοποιήσεις φώτων κινδύνου αλαρμ

 

 

ΓΕΝΙΚΌΣ ΈΛΕΓΧΟΣ 

 

Έλεγχος στάθμης υγρού καθαριστηρων

Έλεγχος λειτουργίας πλαστικής παρμπριζ, ρύθμιση ψεκαστήρες 

Έλεγχος λειτουργίας πλυστικου προβολέων 

Έλεγχος στάθμης υγρών φρένων 

Έλεγχος στάθμης υγρών συμπλέκτη 

Έλεγχος υγρών υδραυλικής υποβοήθησης τιμονιού 

Ελεγχος κατάστασης Ρεζέρβας

Έλεγχος σύσφιξης μπουκαλιών τροχών 

Έλεγχος πίεσης ελαστικων και Ρεζέρβα 

Έλεγχος λειτουργίας κεντρικού κλειδώματος 

Έλεγχος λειτουργίας συναγερμού και immobiliser

Έλεγχος φίλτρου σκόνης/γυρης

Λίπανση μεντεσεδων πορτων 

Έλεγχος λειτουργίας καπό 

Έλεγχος λειτουργίας πορτ μπαγκαζ 

 

 

ΦΕΡΌΜΕΝΟ ΑΜΆΞΩΜΑ

 

Έλεγχος κατάστασης αμορτισέρ 

Έλεγχος κατάστασης εξάτμισης 

Έλεγχος κατάστασης καταλύτη 

Έλεγχος υδραυλικής υποβοήθησης τιμονιού για διαρροές 

Έλεγχος όλων των ιμαντων V για χαλάρωση και φθορές 

Έλεγχος υπερβολικού τζόγου τιμονιού 

Έλεγχος ενώσεων τιμονιού 

Έλεγχος πίσω αναρτήσεων και αντιστρεπτικων δοκων

Έλεγχος ημιαξωνιων για φθορα και προστατευτικων καλυμματων για ζημιά 

Έλεγχος υδραυλικού συστήματος φρένων 

Έλεγχος ντιζας χειρόφρενο 

Έλεγχος κινητήρα για διαρροή 

Έλεγχος κιβωτίου ταχυτήτων για διαρροή 

Έλεγχος μετάδοσης για διαρροή (εαν ειναι εφικτό)

Έλεγχος κάτω τμήματος αυτοκινήτου (δαπεδου) για φθορες

Βεβαιωθείτε ότι τα καλύμματα σκόνης ειναι τοποθετημένα 

 

 

ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΕΛΑΣΤΙΚΆ 

 

Έλεγχος επιπέδου φθοράς εμπρός τακάκια/δίσκων

Έλεγχος επιπέδου φθοράς πίσω τακάκια 

Έλεγχος πισω δίσκων, ταμπουρά 

Έλεγχος και ρύθμιση χειροφρένου

Έκθεση κατάστασης φθοράς ελαστικων 

 

 

ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΜΑΞΏΜΑΤΟΣ.

 

Έλεγχος εμπρός παρμπριζ

Έλεγχος πισω παρμπριζ 

Έλεγχος εμπρός μετωπης ασφαλείας 

Έλεγχος πίσω μετωπης ασφαλείας 

Έλεγχος κατάστασης χρώματος και πλαινων δεξια

Έλεγχος κατάστασης πλαινων αριστερά 

Έλεγχος κατάστασης χρώματος και εμπρός μέρους 

Έλεγχος κατάστασης χρώματος και οροφής

Έλεγχος κατάστασης χρώματος και καπό 

 

 

ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ 

 

Έλεγχος λειτουργίας μηχανισμού 4κινησης.

 

 

 

ΈΛΕΓΧΟΣ ΚΑΤΆ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΉ 

 

Έλεγχος απόδοσης κινητήρα 

Έλεγχος συμπλέκτη 

Έλεγχος μετάδοσης κίνησης 

Έλεγχος θορύβου μετάδοσης κίνησης 

Έλεγχος λειτουργίας τιμονιού 

Έλεγχος ευθυγράμμισης τιμονιού 

Έλεγχος φρένων,  συμπερ.ΑΒS

Έλεγχος απόδοσης χεροφρενου 

Έλεγχος ζυγωσταθμισης τροχών 

Έλεγχος λειτουργίας ταχυμετρου

Έλεγχος λειτουργίας cruise control 

Έλεγχος λειτουργίας υπολογιστή ταξιδίου 

Έλεγχος λειτουργίας στροφομετρου

Έλεγχος λειτουργίας δείκτη καυσίμου και ένδειξη κατανάλωσης 

Έλεγχος λειτουργίας air condition 

Έλεγχος λειτουργίας καλοριφερ

Έλεγχος τριγμων

Έλεγχος αεροδυναμικου θορυβου

Έλεγχος λειτουργίας Ραδιοφώνου, κασσετοφωνου CD

Έλεγχος λειτουργίας και κατάστασης κεραίας 

Έλεγχος μηχανισμούς 4 κίνησης 

 

 

ΈΛΕΓΧΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΉ 

 

Έλεγχος επιπέδου υγρών αυτόματου κιβωτιου (ATF)

Έλεγχος έντασης και προσαρμογή έντασης CD

Έλεγχος ιστορικού αυτοκινήτου 

Έλεγχος σωστού εγχειριδιου στο όχημα 

Έλεγχος καταλύτη

Έλεγχος για άριστη κατασκευη 

Έλεγχος για επαναληπτική εξόρμηση 

 

κόστος 60€ με 70€ 

 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στο golf ανοιχτο θεμα.
Πριν ανοιχτει νεο θεμα κανουμε αναζητηση


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.