Jump to content
Vasilis.9N3

Polo 9N3 - Πρόβλημα με καντράν και xenon φώτα

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα. Υπάρχει στην κατοχή μου ένα polo 9N3 1.4 tdi με τα 70hp 2007 μοντέλο. Τις τελευταίες ημέρες μετά από μία αλλαγή που έκανα στα φανάρια τα μπροστινά(έβαλα τα gti με τον μαύρο φακό μέσα) όταν γυρνάω τον διακόπτη για να ανάψουν τα μεσαία φώτα το καντραν μου κάνει σαν τρελό. Ανάβουν όλα τα φωτάκια και οι δείκτες κάνουν σαν τρελοί. Αυτό διαρκεί για 2-3 δευτερόλεπτα το πολύ και μετά όλα φυσιολογικά. Ξέρεις κανείς τι μπορεί να είναι? Να αναφέρω ότι στην μεσαία σκάλα φοράω ξενον. 
 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αν τα φώτα σου είναι Can-Bus όταν ανάβεις τα xenon "τρελένουν" το κοντέρ...

Το έχω πάθει σε polo και τελικά έβαλα led με σωστή αντίσταση για το can-bus...

Μεγάλη προσοχή αν κάνεις καμία αλλαγή στο κοντέρ, γιατί το immobilizer είναι μέσα εκεί!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Hellas4x4 said:

Αν τα φώτα σου είναι Can-Bus όταν ανάβεις τα xenon "τρελένουν" το κοντέρ...

Το έχω πάθει σε polo και τελικά έβαλα led με σωστή αντίσταση για το can-bus...

Μεγάλη προσοχή αν κάνεις καμία αλλαγή στο κοντέρ, γιατί το immobilizer είναι μέσα εκεί!!!

Καλησπέρα, αυτό μου είπαν και στην αντιπροσωπεία σήμερα. Ότι για το όλο θέμα ευθύνονται τα xenon. Το περιέργο ξέρεις που είναι? Ότι τα φορούσα 2 χρόνια τώρα χωρίς κανένα θέμα και μόλις έγινε η αλλαγή στα φανάρια και μπήκε χέρι εμφανίστηκε το συγκεκριμένο θέμα. Υπάρχει περίπτωση αν το αφήσω έτσι για λίγο με αυτά τα xenon να δημιουργηθεί κάποιο άλλο θέμα στο αυτοκίνητο?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό μάλλον δεν μπορώ να σου απαντήσω... πιθανότατα αυτό εξαρτάται από το αν είναι πρόβλημα ένδειξης, ή στιγμιαίο βραχυκύκλωμα... Η 1η περίπτωση είναι μάλλον αθώα... Η 2η θα κάνει πρόβλημα, αργά ή γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Τα xenon τα έχεις κατευθείαν στη μπαταρία ?

Γείωση που έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αντεκατέστησα τα xenon με led και ηρέμισε το κεφάλι μου και έχω και καλύτερο φωτισμό. 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσει σας!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.