Jump to content
Panos93gr

Golf 7 tdi DSG πρόβλημα

Recommended Posts

Λοιπον παιδιά αγόρασα ενα golf 7 dsg 2013 μοντελο και εχω το εξής προβλημα οταν παω χαλαρά μεσα στην πολη με 50 χιλιομετρα σταθερο γκαζι το αμαξι και εχει μεσα 4 η 5 ταχύτητα και ειναι κατεβασμενες πολυ η στροφές  νιώθω ενα τρεμουλο ζόρισμα θα το εξηγούσα σαν να εχεις χειροκίνητο σασμαν και πρεπει να κατεβάσεις ταχύτητα γιατι τρεμη ζορίζεται καπως ετσι αλλα ειναι λογικό αυτο να το κανει σε αυτοματο ?

Edited by Panos93gr
Link to comment
Share on other sites

Με 4-5η και 50 χλμ/ω περιμένεις να δουλεύει στρωτά ο κινητήρας; Αυτά τα χλμ είναι για 2-3η, οπότε λογικό να σκορτσάρει ο κινητήρας. Επίσης αν δουλεύεις με τέτοιο τρόπο diesel κιντητήρα, σε λίγες μέρες θα ανοίξεις θέμα για πρόβλημα στο DPF.

Link to comment
Share on other sites

Με 4-5η και 50 χλμ/ω περιμένεις να δουλεύει στρωτά ο κινητήρας; Αυτά τα χλμ είναι για 2-3η, οπότε λογικό να σκορτσάρει ο κινητήρας. Επίσης αν δουλεύεις με τέτοιο τρόπο diesel κιντητήρα, σε λίγες μέρες θα ανοίξεις θέμα για πρόβλημα στο DPF.

To dsg κρατάει χαμηλά τις στροφές. Το έχω δει τόσο σε tdi όσο και σε tsi. Κουμπώνει 6 γύρω στα 60kmh
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , forza said:


To dsg κρατάει χαμηλά τις στροφές. Το έχω δει τόσο σε tdi όσο και σε tsi. Κουμπώνει 6 γύρω στα 60kmh

Ακριβώς, οπότε όταν είμαστε αναγκασμένοι να οδηγήσουμε σε τέτοιες συνθήκες, είναι καλύτερα να βάζουμε το Μ ή S ώστε να μη φτάνουμε να έχουμε μεγάλες σχέσεις σε τόσα λίγα χλμ και επίσης να μην αναγκάζουμε το DSG να ανεβάζει και κατεβάζει τόσες πολλές σχέσεις από φανάρι σε φανάρι πχ.

Link to comment
Share on other sites

Η VW ρύθμισε κινητήρα και κιβώτιο με κύριο μέλημα τη οικονομία, δεν μπορεί να ρυθμίσει τον τρόπο οδήγησης του καθενός. Έτσι, όταν ξεκινάει το αυτοκίνητο με έντονη επιτάχυνση, το σασμάν θα αλλάξει ταχύτητες γρήγορα για να κρατήσει τις στροφές χαμηλά, αν η επιτάχυνση δεν έχει διάρκεια αλλά είναι μόνο κάποια δλ και μετά πέφτουμε στα φρένα, τότε απλά καταπονούμε όλα τα μηχανικά μέρη χωρίς λόγο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει σωστά εάν τρέμει, δεν είναι φυσιολογικό, κι εγώ DSG7 έχω και έχει 5η στα 50 χωρίς πρόβλημα.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2021 at 11:17 ΜΜ, Panos93gr said:

Λοιπον παιδιά αγόρασα ενα golf 7 dsg 2013 μοντελο και εχω το εξής προβλημα οταν παω χαλαρά μεσα στην πολη με 50 χιλιομετρα σταθερο γκαζι το αμαξι και εχει μεσα 4 η 5 ταχύτητα και ειναι κατεβασμενες πολυ η στροφές  νιώθω ενα τρεμουλο ζόρισμα θα το εξηγούσα σαν να εχεις χειροκίνητο σασμαν και πρεπει να κατεβάσεις ταχύτητα γιατι τρεμη ζορίζεται καπως ετσι αλλα ειναι λογικό αυτο να το κανει σε αυτοματο ?

Πήγαινε και τοποθέτησε πρόγραμμα για το κιβώτιο να κάνει καλύτερη διαχείριση των σχέσεων του κιβωτίου αναλόγως ταχύτητας.  Ασχέτως εάν «βελτιώσεις» κινητήρα με πρόγραμμα, ασχέτως εάν δεν ανεβάσεις άλογα ποτέ... Ακριβώς επειδή η VW έχει ρυθμίσει το κιβώτιο με γνώμονα τη μέγιστη οικονομία-ρύπους κλπ κάνει αυτά τα τρέμουλα τα οποία φθείρουν τον πολύδισκο και κάποια στιγμή θα χρειαστεί να τον αλλάξεις με κόστος 700 φεύγα. Το πρόβλημα δεν είναι στο hardware του κιβωτίου (δίσκος) αλλά στο μαμά software. Μετά θα το χαρείς όσο δεν πάει... η καλύτερη επένδυση στο αμάξι ήταν κατά τη γνώμη μου το πρόγραμμα στο κιβώτιο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2021 at 8:25 ΜΜ, koge said:

Η VW ρύθμισε κινητήρα και κιβώτιο με κύριο μέλημα τη οικονομία, δεν μπορεί να ρυθμίσει τον τρόπο οδήγησης του καθενός. Έτσι, όταν ξεκινάει το αυτοκίνητο με έντονη επιτάχυνση, το σασμάν θα αλλάξει ταχύτητες γρήγορα για να κρατήσει τις στροφές χαμηλά, αν η επιτάχυνση δεν έχει διάρκεια αλλά είναι μόνο κάποια δλ και μετά πέφτουμε στα φρένα, τότε απλά καταπονούμε όλα τα μηχανικά μέρη χωρίς λόγο.

Και μένα τα ίδια έκανε , είχε μέσα 7η και πήγαινα με 60χλμ και όταν ήθελες να δώσεις λίγο γκάζι παραπάνω γιατί είχε πχ ανηφορίτσα έτριζε το σύμπαν... με το πρόγραμμα στο κιβώτιο λύθηκαν αυτά τα «χαζά».. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, BTH said:

Και μένα τα ίδια έκανε , είχε μέσα 7η και πήγαινα με 60χλμ και όταν ήθελες να δώσεις λίγο γκάζι παραπάνω γιατί είχε πχ ανηφορίτσα έτριζε το σύμπαν... με το πρόγραμμα στο κιβώτιο λύθηκαν αυτά τα «χαζά».. 

και γιατί δεν το εβαζες απλά στο s mode?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.