Jump to content
Chrisantz

Start & Stop προβλημα?

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Troc 1.5 advanced manual 150 hp.

 

Εχω μονιμα on το S&S και ενω σημερα βρησκομουν στον δρομο με 3 ειχα την ευκαιρία να την πατησω βαθια, μολις πηρε 2-2.5k στροφες αρχισε να κλοτσάει η μηχανη σα να σβησει αλλα κρατιοταν. Πατημενο τερμα το γκαζι. Κατευαζω 2α στις 3k παταω τέρμα γκάζι και παλι το ιδιο. Βλεπω αναβοσβηνει λαμπακι στο ταμπλο της μηχανης και αυτοματα μου πεταει στο κεντρο μνμ οτι ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ Start and Stop. Το απενεργοποιω και ολα μια χαρα, ολα σαν πριν. Κατευθειαν παιρνω τηλ karenta, με σύνδεσαν κατευθείαν με τεχνικο κ με ενημερωσε οτι πρεπει αμεσα να το δει. Μεχρι να το παω στο συνεργείο δοκιμασα να το ενεργοποιησω παλι με τα ιδια αποτελεσματα, αυτη τη φορα μπηκα μεσα στην κονσολα και διαβασα το μνμ που βγαζει στο γενικο overview στις πληροφορίες και ελεγε οτι απετειτε μεγαλο φορτιο ενεργειας... Κατι τέτοιο δεν το θυμαμαι απεξω. Αμεσως πηγε το μυαλο μου σε μπαταρια... Φτανω service και με ενημερωσαν οτι μιας και περασε κ ο χρο ος καλο θα ηταν να κλεισω κ γενικο σερβις. Το ειδε ο τεχνικος επιτοπου και μου ειπε οτι αν ο εγκεφαλος καταλαβει οτι για καποιο λογο θελει παραπανω ενεργεια ρευμα, και δεν το εχει τοτε το πρωτο που κοβει ειναι το s&s αλλα δεν μπορει να αιτιολογήσει το σκορτσαρισμα - κλοτσιμα στον κινητήρα. Εκλεισα ραντεβού για την Δευτέρα να το δουν κ να κανω κ το σέρβις. Εχει κανεις αντιμετοπισει το ιδιο ή μπορει να καταλάβει κατι παραπανω? 

 

Καυσιμο παντα βαζω shell v power racing απο το ιδιο πρατηριο πάντα. Μου το ειχε κναει πριν κατι χρονια και ενα citroen xsara που είχα. Λετε να ειναι αναποδο κ να το εκανε λόγο βενζίνης κ οχι ηλεκτρικα μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2021 at 10:27 AM, Gianni$ said:

Κανένα νεότερο;

Δευτέρα στις 15/2 εχω το service αλλα μάλλον θα το αλλάξω λόγω καιρού. Πάντος μεχρι σήμερα δεν μου το ξανα εμφάνισε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ειναι Ίσως και θέμα μπαταρίας? 

 

Γιατι Γενικά τo Grup vag οταν η μπαταρίας ειναι στα τελευταία της κάνει κατι κούλα στο αμάξι :crazy:

 

Ποσό καιρό το εχεις το αμάξι?

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2021 at 2:24 PM, OMINUS said:

Μπορεί να ειναι Ίσως και θέμα μπαταρίας? 

 

Γιατι Γενικά τo Grup vag οταν η μπαταρίας ειναι στα τελευταία της κάνει κατι κούλα στο αμάξι :crazy:

 

Ποσό καιρό το εχεις το αμάξι?

1 χρόνο κ 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

γιατί να κάνεις service; στην ένδειξη για το service τι γράφει στην οθόνη, πότε σου λέει για service?εμενα λέει στα 2 χρόνια γι αυτό ρωτάω.

Γνώμη μου δες το πρόβλημα κ μετά το service.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Πηγα σημερα για το service μιας κ εχω το 4all πρόγραμμα και ειναι ανα χρονο κάθε χρονο για 4 χρονια. Λαδια μονο μου ειπε οτι αλλαξαν.

 

Το προβλημα το ειδαν στον καταγραφεα, μου ειπαν οτι αφου δεν το ξαναέκανε μπορει να ηταν απλα καποιο σκουπιδι στην βενζίνη κ να το εκανε, δεν τους εβγαλε καποιο προβλημα παρα το οτι ειχε γινει αυτη η καταγραφη. Σαν "σβησιμο κινητηρα" μου το ανεφερε. Ουτε missfire ουτε κατι αλλο.

 

Μου εκανε παντος εντύπωση γιατι μεχρι 50 χλμ/ωρα δουλευε κανονικα ανεξαρτητος ταχύτητα ς (σχέσης) και μολις το σανίδωνες μετα, εκανε λες και ειχε κόφτη... Εκανε τρεμουλο και σα να έσβηνε ο κινητήρας αλλα δεν έσβηνε...

Σα να ξεκινουσες με 6η.

 

Δεν το εχει ξανακανει απο τοτε βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Κλασική απάντηση ότι φταίει η βενζίνη. Γιατί δε στο έκανε συνέχεια και στο έκανε μόνο όταν πατάτες γκάζι τέρμα? Εκεί τι σου είπε?
Σου είπα να μη κάνεις το σέρβις και να δούνε το πρόβλημα όπως σου είπανε.
Έπρεπε να το πας να δούνε το πρόβλημα και αν στο λύσουνε να δώσεις τα ωραία λεφτακια για το σέρβις.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να είναι αυτό κ να το ξεχάσεις γρήγορα.

Αν θες γράψε στα επισημασμένα θέματα τι λάδια σου έβαλαν ,αναλώσιμα, και κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν ειναι το service επειδή εχω το 4all.

Τακάκια έλεγξαν, και έβαλαν καινούρια λάδια 0w20. 

Θα ανησυχουσα αν το εκανε παλι, αλλα μονο εκεινο το πρωϊ το εκανε. Μηχανικο δεν νομιζω να ηταν. Κατι ηλεκτρονικό νομιζω ειναι που σχετίζεται με τον ψεκασμό. Θα δείξει.

Ειμαι καλυμμένος απο εγγύηση οτι κ να ναι αυτο για αλλα 3 χρονια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.