Jump to content
Gpap1989

polo dsg r- line 1.000cc

Recommended Posts

Καλησπερίζω όλα τα παιδιά στο forum τελικά μετά από 5 μήνες χτες παρέλαβα το νέο μου αμάξι ( polo dsg r- line 1.000cc ) μετά από μια μια γρήγορη μάτια όλα καλά και τώρα είμαι στην κατάσταση που προσπαθώ να το μάθω το μόνο κακό είναι οτι δεν έχει το performance monitor που το ήθελα (((
Οποία συμβουλή από εσάς του παλιότερους θα εκτίμηση και θα με  βοήθησε. Αλλά έχω και κάποιες απορίες για παράδειγμα

όταν είμαι σταματημένος και το αμάξι έχει σβηστή μόνο του να βάζω την ταχύτητα στην Ν η να το αφήνω στην D . ?
ο πωλητής που μου το έδωσε μου είπε μέχρι τα 2500 Χμ να μην το έχω στο eco mode μόνο στο normal και όχι στο sport 
Και κάτι άλλο ακόμα προσπαθώ να δω τη είναι το shop που έχει στο menu αλλά μου εμφανίζει αυτό το μήνυμα αν ξέρει κανείς πως το αλλάζω αυτό ????

0FA1F290-6A8D-4D66-AC1A-6A9F5148F346.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το αφήνεις στο D. Το αμάξι αποσυμπλεκει όταν είναι ακίνητο όποτε μην φοβάσαι ότι τρως τον συμπλέκτη. Αυτό που γενικά πρέπει να αποφεύγεις είναι να το αφήνεις να τσουλάει χωρίς να πατάς γκάζι. Αν σηκώσεις το πόδι από το φρένο, έχει ρυθμιστεί να δίνει λίγο γκάζι ώστε να κινείται αλλά ταυτόχρονα τρώει τον συμπλέκτη. Επομένως, όσο είναι δυνατόν, αφήνεις φρένο και κατευθείαν πατάς γκάζι.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το στρώσιμο, διάβασε τι λέει το βιβλίο οδηγιών. Αναφέρει να μην το πας πάνω από κάποιες στροφές για τα πρώτα Χ χιλιόμετρα. Έτσι και αλλιώς το κιβώτιο αλλάζει μόνο του ταχύτητες γρήγορα όποτε δεν υπάρχει κίνδυνος. Το άλλο που είχα διαβάσει, αφού το είχα όμως στρώσει, είναι ότι στο στρώσιμο δεν είναι καλό να έχεις σταθερή ταχύτητα. Εγώ ας πούμε το πήγα Αθήνα Θεσσαλονίκη, που μάλλον ήταν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλοταξιδο! Η γνώμη μου η προσωπική είναι να απενεργοποιεις το start and stop και όταν είσαι πολύ ώρα φανάρι κτλ να βάζεις το n.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, forza said:

Σχετικά με το στρώσιμο, διάβασε τι λέει το βιβλίο οδηγιών. Αναφέρει να μην το πας πάνω από κάποιες στροφές για τα πρώτα Χ χιλιόμετρα. Έτσι και αλλιώς το κιβώτιο αλλάζει μόνο του ταχύτητες γρήγορα όποτε δεν υπάρχει κίνδυνος. Το άλλο που είχα διαβάσει, αφού το είχα όμως στρώσει, είναι ότι στο στρώσιμο δεν είναι καλό να έχεις σταθερή ταχύτητα. Εγώ ας πούμε το πήγα Αθήνα Θεσσαλονίκη, που μάλλον ήταν λάθος.

 

Η γνώμη μου είναι μετά τα 2000 χιλιόμετρα άρχιζε να το σκίζεις. Η διετή εγγύηση της VW είναι πολύ μικρή χρονικά οπότε δεν θέλει πολύ αγάπη και προδερρμ. Μετά τα 2000 και αφού αφήνεις να ζεσταθεί το αυτοκίνητο δώστου να καταλάβει

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου δεν το έχει έχω πατήσει όλες της επιλογές δεν το έχω δει πουθενά  το performance monitor ούτε και το άλλο το blue trainer. σκέφτομαι να αγοράσω ένα obdeleven η ένα VCDS και να το βάλω.πάντως σε εξωτερικό shop μου είπαν 150€. Αλλά όλα αυτά δεν ξέρω αν χάνω την εγγύηση του αυτοκινήτου ?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει αυτό και στο A και στο B δεν μου το βγάζει σου στέλνω και φοτο 

91734CED-3978-415D-B310-D216673534FC.jpeg

85195559-4629-45AE-B2D5-7651A42278F4.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αλλαγη λαδιων θελει το συγκεκριμενο αμαξι στο DSG?

Από όσο γνωρίζω, τα κιβώτια ξηρού τύπου δεν επιδέχονται αλλαγή λαδιού.
Link to comment
Share on other sites

0042e1a0e2200d9c7f63336521a61095.jpg

Βαλβολινη dsg7 παλια-νεα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.