Jump to content
Dim13

VW GOLF GT 2008 170ps ΚΛΩΤΣΑΕΙ

Recommended Posts

Καλησπερα φίλοι μου ως κάτοχος golf gt 2008 με 170ps 145.000χλμ (το αγόρασα μεταχειρισμένο) έχω το εξής πρόβλημα , κάποιες φορές το αυτοκίνητο κλωτσάει όταν πατάω τέρμα το γκάζι από χαμηλές στροφές. Δεν το κάνει πάντα, αλλά τώρα το κάνει λίγο περισσότερο από ότι πριν...Στην αρχή νόμιζα έφταιγε η βενζίνη, αλλά το συνεργείο μου είπε δεν είναι αυτό και είναι κάποιοι οδηγοί στην μηχανή (99%) ή τα Μπέκ και να περιμένουμε να μου βγάλει κάποια ένδειξη για να μας οδηγήσει στο τι είναι... με λίγα λόγια μου είπανε θέλει άνοιγμα ρεκτιφιέ η μηχανή γύρω στα 1000ευρω, επίσης στο διαγνωστικό δείχνει να δουλεύει ρολόι το αυτοκίνητο και δεν δείχνει κανένα πρόβλημα... κανένας που να είχε το ίδιο πρόβλημα και αν ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι οι οδηγοί στον κινητήρα ...ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

σου κανει καποιο σαν "τρεμοπεγμα"(ρεταρισμα) ο κινητηρας σε συγκεκριμενες στροφές??

 

καταρχην πρεπει να βρεις ποιο ειναι το προβλημα ή απο που προήλθε εαν ειναι τα μπεκ θα σου βγαλει προβλημα στον εγγκεφαλο εαν εχουν και 2 μπεκ και οχι ενα οποτε τα βγαζεις να τα στειλεις για μετριμα και απο εκει θα δεις εαν ειναι τα μπεκ.

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εμενα παλι γιατι μου κανει για πολλαπλασιαστη;;;διαγνωστικο κουμπωμα την ωρα που στο κανει να δεις τι θα σου βγαλει..αν βγαλει missfire τοτε βρωμαει πολλαπλασιαστης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φίλοι μου ως κάτοχος golf gt 2008 με 170ps 145.000χλμ (το αγόρασα μεταχειρισμένο) έχω το εξής πρόβλημα , κάποιες φορές το αυτοκίνητο κλωτσάει όταν πατάω τέρμα το γκάζι από χαμηλές στροφές. Δεν το κάνει πάντα, αλλά τώρα το κάνει λίγο περισσότερο από ότι πριν...Στην αρχή νόμιζα έφταιγε η βενζίνη, αλλά το συνεργείο μου είπε δεν είναι αυτό και είναι κάποιοι οδηγοί στην μηχανή (99%) ή τα Μπέκ και να περιμένουμε να μου βγάλει κάποια ένδειξη για να μας οδηγήσει στο τι είναι... με λίγα λόγια μου είπανε θέλει άνοιγμα ρεκτιφιέ η μηχανή γύρω στα 1000ευρω, επίσης στο διαγνωστικό δείχνει να δουλεύει ρολόι το αυτοκίνητο και δεν δείχνει κανένα πρόβλημα... κανένας που να είχε το ίδιο πρόβλημα και αν ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι οι οδηγοί στον κινητήρα ...ευχαριστώ 

Για τους οδηγους βαλβιδων στην κεφαλη σου ειπε.

Βαλε τι σφαλματα βγαζει πρωτα για να βγει ενα συμπερασμα κι αν μπορεις να logαρεις


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2021 at 1:35 ΜΜ, gtse said:

σου κανει καποιο σαν "τρεμοπεγμα"(ρεταρισμα) ο κινητηρας σε συγκεκριμενες στροφές??

 

καταρχην πρεπει να βρεις ποιο ειναι το προβλημα ή απο που προήλθε εαν ειναι τα μπεκ θα σου βγαλει προβλημα στον εγγκεφαλο εαν εχουν και 2 μπεκ και οχι ενα οποτε τα βγαζεις να τα στειλεις για μετριμα και απο εκει θα δεις εαν ειναι τα μπεκ.

Όχι δεν το κάνει σε συγκεκριμένες στροφές, μου είπε ο μηχανικός ότι πρέπει να περιμενω να μας δείξει αυτό τι είναι με τον καιρο... εν τω μεταξύ είχε ένα θέμα στο σασμάν από 1η σε 2α γρατσουνουσε αλλά με βαλβολίνες έστρωσε και τώρα τελευταία μου το ξανακάνει ... πιστεύω δεν έχουν σχέση μεταξύ τους... περιμενω πως και πως να μου βγάλει το πρόβλημα να πάω να το φτιάξω αρκεί όταν λυθεί η μηχανή να στρώσει

 

On 19/2/2021 at 7:06 ΜΜ, nikdev said:


Για τους οδηγους βαλβιδων στην κεφαλη σου ειπε.

Βαλε τι σφαλματα βγαζει πρωτα για να βγει ενα συμπερασμα κι αν μπορεις να logαρεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν βγάζει σφάλματα στο διαγνωστικό...αυτό είναι το θέμα... όταν βγάλει θα μας δώσει την λύση. Όταν λες να logάρω τι εννοείς ?.

 

On 18/2/2021 at 2:46 ΜΜ, TMESSOLO said:

καλησπερα..εμενα παλι γιατι μου κανει για πολλαπλασιαστη;;;διαγνωστικο κουμπωμα την ωρα που στο κανει να δεις τι θα σου βγαλει..αν βγαλει missfire τοτε βρωμαει πολλαπλασιαστης

Πως μπορω να κάνω διαγνωστικό κούμπωμα ?

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στο συνεργειο σου και πες στον μηχανικο να βαλει το διαγνωστικο του και να πατε μια βολτα.

οταν γραφω διαγνωστικο κουμπωμα πιο πανω εννοω να μπει το διαγνωστικο ( η φισα του στη θυρα του αυτοκινητου) την ωρα που το αυτοκινητο ειναι στο δρομο...

Edited by TMESSOLO
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2021 at 6:36 ΜΜ, Dim13 said:

Όχι δεν το κάνει σε συγκεκριμένες στροφές, μου είπε ο μηχανικός ότι πρέπει να περιμενω να μας δείξει αυτό τι είναι με τον καιρο... εν τω μεταξύ είχε ένα θέμα στο σασμάν από 1η σε 2α γρατσουνουσε αλλά με βαλβολίνες έστρωσε και τώρα τελευταία μου το ξανακάνει ... πιστεύω δεν έχουν σχέση μεταξύ τους... περιμενω πως και πως να μου βγάλει το πρόβλημα να πάω να το φτιάξω αρκεί όταν λυθεί η μηχανή να στρώσει

 

το γρατζούνισμα από 1η σε 2α ισως να φταίει το συχρονιζε. πρεπει να γίνει βόλτα με το διαγνωστικό κουμπομενο να δει ο μηχανικος σου μειγμα και αλλα εαν το αφίσεις να βγαλει βλάβη ο εγκεφαλος τοτε η ζημια θα ειναι μεγαλύτερη

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2021 at 11:47 ΠΜ, gtse said:

 

το γρατζούνισμα από 1η σε 2α ισως να φταίει το συχρονιζε. πρεπει να γίνει βόλτα με το διαγνωστικό κουμπομενο να δει ο μηχανικος σου μειγμα και αλλα εαν το αφίσεις να βγαλει βλάβη ο εγκεφαλος τοτε η ζημια θα ειναι μεγαλύτερη

Με προβλημάτισαν αρκετά πράγματα από όσα έμαθα εδώ διαβάζοντας σας και θα το πάω συνεργείο ..στα 140.000χλμ είναι... και τα 3 προβλήματα Βαράνε τώρα όλα μαζί(θα το έλεγες και καλό) , το ανησυχητικό είναι ότι δεν σκάνε συνέχεια αλλά είναι με τις ώρες τους ...

1. αυτό το κόμπιασμα(μου το έκανε σήμερα πιο έντονα που ανέβηκα βουνό)

2. 1η σε 2α γρατσουναει και καμία φορά μερικές ταχύτητες αν δεν έχω ακριβώς το φάσμα στροφών που πρέπει νιώθω σαν να κουμπώνουν δύσκολα (μπορει να είναι ιδέα μου)

3. Όταν πάω να ξεκινήσω και όταν βάζω όπισθεν θέλει περισσότερο γκάζι για να μου κρατήσει τις στροφές και να ξεκινήσει (σημερα πήγα να παρκάρω σε ανηφόρα και όπως έδινα με την όπισθεν ένιωθα ότι ήθελε πολύ γκάζι και άκουγα έναν μεταλλικό ήχο)

 

...σκασανε όλα μαζί και έκλεισα ραντεβού Τετάρτη να πάω να το αφήσω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο VW για να μου το δούνε... το ρεκτιφιέ δεν το γλιτώνω ...με την ευκαιρία αυτή θα με συμβουλεύατε να τσεκάρω και κάτι άλλο..? Θα στείλω για τσεκ και τα μπεκ... το 1000αρικο δεν το γλιτώνω...

 

Μάγκες με αλλαγή μπουζί το αμάξι πετάει... δυστυχώς στο προηγούμενο συνεργείο που το πήγα δεν τσεκάρανε καν τα μπουζί ... όταν είδα το κομμένο μπουζί ειδικά έπαθα σοκ... ευχαριστώ για την βοήθεια σας και ευχαριστώ και ένα προηγούμενο θέμα που είδα με το ίδιο πρόβλημα... ανεβάζω εικόνες για να βοηθήσω και όσους έχουν παρόμοια προβλήματα ... καλά να περνάτε και σας ευχαριστώ και παλι 

7D9C6559-2D56-4A68-AF80-D90AB296E232.png

6816886A-A941-4B59-9DDD-41CEC9D03E26.png

B5CE93C0-0891-4441-BAD2-A3727BB58896.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.