Jump to content
chtos1

energy saver+ vs streetresponse2 vs T005

Recommended Posts

γεια σας...ειμαι αναμεσα σ'αυτα τα 3 λαστιχα σε διασταση 175/65/14 σε αμαξι 9n 1.4 75ps...οδηγαω πολυ ηρεμα οποτε προτιμω να ζεσταινεται σχετικα γρηγορα σε μικρες διαδρομες ,αλλα και  στην εθνικη max 150χλμ. να νιωθεις ασφαλεια, γι'αυτο κραταω μια επιφυλαξη για τα brigdestone T005 σχετικα με το ζεσταμα παρολο που στην εθνικη ειναι κορυφαιο (ετσι λενε)...τα michelin energy saver τα ειχα βαλει πριν 10ετια ,αν ειναι τα ιδια ξερω οτι για 4 χρονια θα ειμαι ησυχος , τα streetresponse2 διαβαζω οτι εχουν μεγαλη φθορα και γενικα dunlop και goodyear εχουν θεμα με τα "βυζια"!!!

ισχυουν ολα αυτα ? ολες οι γνωμες δεκτες...

σ'αυτη τη διασταση τι λαστιχο θα βαζατε?

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει διάφορα μοντέλα της Goodyear και της dunlop και δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα...είχα βάλει στο getz που είχα παλιά τα efficient grip compact που είναι το ίδιο ελαστικό με το streetresponse2 σε αυτή τη διάσταση... γενικά ήταν μια χαρά με μια μικρή υστέρηση σε καταστάσεις με πολλά νερά...το Bridgestone βέβαια είναι αρκετά πιο νέο μοντέλο...δες και το continental eco contact 6...το έχω βάλει στο clio της οικογένειας σε 185/60/15 κι είναι πολύ ισορροπημένο 

Link to comment
Share on other sites

Το Bridgestone T005 δεν εχει καμία σχέση με τον προκάτοχο του ER300 ,Ειναι και ποιο μαλακό σαν ελαστικό. 

 

Για τα Dunlop και Goodyear ίσως ειναι απο της ποιο εντάξει εταιρίες στο θεμα της εγγύησης των ελαστικών τους.

 

 

Ριξε μια ματιά και στα Hankook τίμιο ελαστικό 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , thodoris91 said:

Έχω βάλει διάφορα μοντέλα της Goodyear και της dunlop και δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα...είχα βάλει στο getz που είχα παλιά τα efficient grip compact που είναι το ίδιο ελαστικό με το streetresponse2 σε αυτή τη διάσταση... γενικά ήταν μια χαρά με μια μικρή υστέρηση σε καταστάσεις με πολλά νερά...το Bridgestone βέβαια είναι αρκετά πιο νέο μοντέλο...δες και το continental eco contact 6...το έχω βάλει στο clio της οικογένειας σε 185/60/15 κι είναι πολύ ισορροπημένο 

πιο πολυ για το dunlop με ενδιαφερει γενικα αν εχει μεγαλη φθορα...continental το λενε ολοι οτι εχει παρα πολυ μεγαλη φθορα, ασε που μοιαζουν σαν μπαλονια!

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , OMINUS said:

Το Bridgestone T005 δεν εχει καμία σχέση με τον προκάτοχο του ER300 ,Ειναι και ποιο μαλακό σαν ελαστικό. 

 

Για τα Dunlop και Goodyear ίσως ειναι απο της ποιο εντάξει εταιρίες στο θεμα της εγγύησης των ελαστικών τους.

 

 

Ριξε μια ματιά και στα Hankook τίμιο ελαστικό 

 

 

ειναι και το πελμα μαλακο ή μονο τ πλαινα? μ'ενδιαφερει να ζεσταινεται ευκολα

Link to comment
Share on other sites

γενικά όλο σαν ελαστικό μου φάνηκε μαλακό.

 

ο υπεύθυνος που μίλησα μου είπε ότι δεν έχει καμία σχέση με το ER300 που ήταν μπετόν αρμέ.

 

(τα φορούσα και στο polo 6R ως μανισια)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , OMINUS said:

γενικά όλο σαν ελαστικό μου φάνηκε μαλακό.

 

ο υπεύθυνος που μίλησα μου είπε ότι δεν έχει καμία σχέση με το ER300 που ήταν μπετόν αρμέ.

 

(τα φορούσα και στο polo 6R ως μανισια)

 

 

 

τα Τ005 φορας τωρα?

Link to comment
Share on other sites

όχι.

 

είμαι και εγώ σε αναζήτηση αγοράς, απλός πριν από μερικές ημέρες τα ειδα σε ένα από τα καταστήματα που επισκέφτηκα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , chtos1 said:

πιο πολυ για το dunlop με ενδιαφερει γενικα αν εχει μεγαλη φθορα...continental το λενε ολοι οτι εχει παρα πολυ μεγαλη φθορα, ασε που μοιαζουν σαν μπαλονια

Εγώ 40.000km τα κράτησα και τα άλλαξα κι είχαν πέλμα ακόμα, αλλά γενικά τα θεωρώ μέτρια ελαστικά τα pirelli p1 που τα αντικατέστησαν ήταν σαφώς καλύτερα...επειδή έχω χρησιμοποιήσει και τα bluresponse στο clio  γενικά ισχύει το αντίθετο...τα πλαϊνά του continental είναι πιο σκληρά (το dunliop φαινόταν σαν ξεφουσκωτο με τον αέρα του κατασκευαστή) και στα ίδια χιλιόμετρα είχε περισσότερη φθορα...το streetresponse2 εγώ δε θα στο πρότεινα αν υπάρχει το bluresponse σε αυτή τη διάσταση είναι πολύ καλύτερο

Edited by thodoris91
Link to comment
Share on other sites

κάτσε να τα βάλω σε μια σειρά...το contact6 ήταν χειρότερο από το pirelli p1 και το blueresponse είχε μεγαλύτερη φθορά από το contact6?μόνο το streetresponse βγαίνει σ' αυτή τη διάσταση αλλιώς δεν θα το συζητούσα καν...

Link to comment
Share on other sites

ελεγα να βαλω στη λιστα και το continental contiecocontant5 αλλα βλεπω στο τεστ οτι ειναι το χειροτερο στο aquaplaning...εχει κανενας εμπειρια σ'αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Σε 175/65/14 τα καλύτερα ήταν τα pirelli p1 συγκριτικά με τα efficient grip compact σε 185/60/15 έχω βάλει bluresponse, p1 verde κ eco contact 6... Τα continental μέχρι στιγμής είναι τα καλύτερα , μετά ακολουθούν τα dunlop και τελευταία τα pirelli που ενώ δεν ήταν κακά ήταν σκληρά κ στη βροχή είχαν θέμα.με υδρολισθηση...από φθορά τα pirelli ίσως να έχουν πέλμα και για 100.000 km πραγματικά δε φθείρονται αλλά ξεραίνονται, τα dunlop δεν τα έκανα μπρος πίσω εγκαίρως και τα μπροστά στα 40 χιλιάδες ήταν για πέταμα....τα continental μέχρι στιγμής πολύ ισορροπημένα και χωρίς καθόλου φθορα...με τα eco 5 δεν έχω επαφή τα 6 δεν έχουν θέμα γενικά έχουν καλή ισορροπία μεταξύ κρατήματος δε στεγνό ή βρεγμένο

Edited by thodoris91
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , thodoris91 said:

Σε 175/65/14 τα καλύτερα ήταν τα pirelli p1 συγκριτικά με τα efficient grip compact σε 185/60/15 έχω βάλει bluresponse, p1 verde κ eco contact 6... Τα continental μέχρι στιγμής είναι τα καλύτερα , μετά ακολουθούν τα dunlop και τελευταία τα pirelli που ενώ δεν ήταν κακά ήταν σκληρά κ στη βροχή είχαν θέμα.με υδρολισθηση...από φθορά τα pirelli ίσως να έχουν πέλμα και για 100.000 km πραγματικά δε φθείρονται αλλά ξεραίνονται, τα dunlop δεν τα έκανα μπρος πίσω εγκαίρως και τα μπροστά στα 40 χιλιάδες ήταν για πέταμα....τα continental μέχρι στιγμής πολύ ισορροπημένα και χωρίς καθόλου φθορα...με τα eco 5 δεν έχω επαφή τα 6 δεν έχουν θέμα γενικά έχουν καλή ισορροπία μεταξύ κρατήματος δε στεγνό ή βρεγμένο

οκ θα τα έχω υπόψη μου σ' ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

κι εκει που σκεφτομουν να βαλω continental ή dunlop μου λεει ο λαστιχας οτι παιζει 30€ εκπτωση απο την anytime και δεν καταλαβα πως με επεισε να βαλω michelin energy+  σε 175/65/14!...σε σχεση με τα 185/60 που φορουσα ειναι πολυ πιο ανετα λογω προφιλ ,εχει ελαφρυνει και το τιμονι και γενικα νομιζω οτι τσουλαει πιο ωραια απο τα firestone multihawk...οποιος εχει anytime  υπαρχει προσφορα για michelin 30€ εκπτωση

Link to comment
Share on other sites

2χιλιοστα διαφορα στο προφιλ αποκλειεται να καταλαβες.
Το πελμα ειναι μικροτερο και διαβαζει λιγοτερο γι αυτο εχεις αποκομισει αυτη την αισθηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2021 at 1:03 ΠΜ, nikdev said:

2χιλιοστα διαφορα στο προφιλ αποκλειεται να καταλαβες.
Το πελμα ειναι μικροτερο και διαβαζει λιγοτερο γι αυτο εχεις αποκομισει αυτη την αισθηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ναι ειναι πιο ελαφρυ το τιμονι επειδη εχει μικροτερο πελμα και πιο ανετο επειδη εχει μικροτερο προφιλ...τωρα βεβαια αφου το λες κι εσυ μπορει να ειναι και απο την χαμηλοτερη πιεση που εβαλα , γενικα ειναι πιο ανετο και αθορυβο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.