Jump to content
tsompev

steering column lock defective

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Πριν κανά μήνα (όταν χιόνισε Θεσσαλονίκη) μου εμφανίστηκε το εξής:

 

Βάζοντας το κλειδί στη πρώτη σκάλα, άναψε το κόκκινο λαμπάκι του τιμονιού στη οθόνη, ακούστηκε ένας πολύ χαρακτηριστικός ήχος και εμφανίστηκε το μήνυμα "steering column lock defective". Έβγαλα το κλειδί (χωρίς να βάλω μπροστά το αυτοκίνητο), το ξαναέβαλα στη πρώτη θέση και δεν εμφανίστηκε-ακούστηκε τίποτα, οπότε έβαλα μπροστά το αυτοκίνητο.

Το πήγα στο συνεργείο (Σηφναίος), έσβησε το σφάλμα και με είπε ότι αν δεν έγινε από το πολύ κρύο και μου το ξαναβγάλει, να το πάω στην αντιπροσωπία, διότι σχετίζεται το σφάλμα με το immobilizer, οπότε μπορεί να θέλει κωδικοποίηση και μόνο η αντιπροσωπεία μπορεί να το κάνει.

 

Σήμερα 18/02/2021 μου το ξαναέβγαλε, οπότε έκλεισα ραντεβού με karenta Θεσσαλονίκης για της 4/3/2021 (ναι σε 15 μέρες, δεν μπορούν πιο νωρίς να το βάλλουν στο διαγνωστικό και για κάθε εργατοώρα στο διαγνωστικό θέλουν 70 ευρώ) και με είπαν να μην κινήσω το αυτοκίνητο, γιατί ενδέχεται να είναι πολύ σοβαρό το σφάλμα, άρα και επικίνδυνο να το οδηγήσω.

 

Τέλος να γράψω ότι στον ένα μήνα περίπου (από την μία ένδειξη ως την άλλη) που οδηγούσα το αυτοκίνητο, δεν είχα πρόβλημα με το τιμόνι, ούτε ήταν βαρύ, ούτε κλείδωσε ποτέ, ούτε κάτι άλλο.

 

Ψάχνοντας λίγο σε φόρουμ διάβασα, κάποιοι να λένε ότι διορθώθηκε με αλλαγή μπαταρίας (την έχω 3,5 χρόνια, standard μπαταρία), ενώ άλλοι ότι έδωσαν από 700 έως 1200 ευρώ για επισκευή.

 

Έχει τύχει σε κανέναν άλλο κάτι αντίστοιχο και αν ναι τι έκανε;;;;

Link to comment
Share on other sites

θα κοιτούσα για αρχή την μπαταρία πρώτα.

 

ίσως λόγο καιρού να την "άκουσε" και λίγο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και έλεγξα τη μπαταρία και το δυναμό και είναι και τα δυο σε πολύ καλή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις σφαλμα απο διαγνωστικο δυσκολη η ακριβης διαγνωση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Update:

 

Αλλάχτηκε κλειδαριά κολώνας τιμονιού 88ευρώ και για την εργασία τους το κόστος ανήλθε στα 140ευρώ, χωρίς ΦΠΑ. Τελικό ποσό (με ΦΠΑ) 280ευρώ και κάτι ψιλά.

 

 

 

 

ORYGINAL-3C0905861J-BLOKADA-KIEROWNICY-VW-PASSAT.jpg

Edited by tsompev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.