Jump to content
Konstantinos_Theo

Θελω να αγορασω ενα golf Mk4.Τι μηχανη και χρονολογια θα μου προτεινατε;

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια

 

Ειμαι στα βηματα για να παρω το πρωτο μου αμαξι.Θελω να παρω συγκεκριμενα ενα golf τεταρτης γενιας τι θα μου προτεινατε να κοιταξω.Ο μηχανικος μου,μου εχει προτεινει μοντελα 2001 και μετα,μηχανη 1600 κυβικων επειδη εχει πολλαπλασιαστες και οχι μπουζοκαλωδια οπως την μηχανη των 1400 κυβικων αντιστοιχα.Ομως επειδη δυσκολευομαι να βρω γιατι ειμαι πιο περιορισμενος ετσι θελω να μου πειτε και εσεις ειναι ενταξει και οι μηχανες των 1400?Θα ηθελα να παρω μια δευτερη γνωμη.Ενα πρωτο αμαξι θελω να παρω να κρατησει ας πουμε για τα επομενα 5 χρονια.Εχετε να μου προτεινετε καποια συγκεκριμενη χρονολογια και μηχανη?

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν και παλιό μοντέλο, έχω την εντύπωση ότι η συγκεκριμένη γενιά golf 4 είχε και έναν ακόμα κινητήρα τον 1600 FSI , αλλά πρέπει να είναι μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού τα golf 4 με FSI μοτέρ

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα ειναι δυσκολο να το βρω ομως σε μεταχειρισμενο αμαξι 20 χρονων μπορειτε να μου πειτε αν αντεχουν στο χρονο οι 1400ρες μηχανες η οι 1600ρες και ποιες χρονιες ειναι καλυτερες?Θελω για κινηση εντος πολης δεν θα κανω πολλα χιλιομετρα το χρονο λογικα μιλαμε για 5000 με 10000 χιλιομετρα.Θελω να διαθεσω περιπου 3000 ευρω

Edited by Konstantinos_Theo
Link to comment
Share on other sites

αν και παλιό μοντέλο, έχω την εντύπωση ότι η συγκεκριμένη γενιά golf 4 είχε και έναν ακόμα κινητήρα τον 1600 FSI , αλλά πρέπει να είναι μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού τα golf 4 με FSI μοτέρ
Και αυτό είναι καλό; Αν κρίνω από τον 1600fsi του mk5 δεν θα έλεγα ότι είναι και αστέρι...
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , stavrouliasp said:
18 hours ago , OMINUS said:
αν και παλιό μοντέλο, έχω την εντύπωση ότι η συγκεκριμένη γενιά golf 4 είχε και έναν ακόμα κινητήρα τον 1600 FSI , αλλά πρέπει να είναι μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού τα golf 4 με FSI μοτέρ

Και αυτό είναι καλό; Αν κρίνω από τον 1600fsi του mk5 δεν θα έλεγα ότι είναι και αστέρι...

έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να ήταν ίδιο μοτέρ με την γενιά του golf 5 ??

 

όπως είπα και ποιο πάνω golf 4 με μοτέρ FSI είναι ίσως μετρημένα στα δάχτυλα.

 

εγώ προσωπικά golf 4 με μοτέρ FSI είχα εντοπίσει 1 και μοναδικό(ίσως) , στο car..gr πριν από αρκετά χρόνια όταν έψαχνα για αμάξι 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε στην οικογένεια golf 4 του 2002 μοντέλο. Το 1400cc με τα 90hp το generation αν θυμάμαι καλά.
Το αμαξι έχει λίγα χιλιόμετρα βέβαια γιατί ο πατέρας μου κάνει ελάχιστα χλμ γενικότερα. Πρέπει να έχει 120.000χλμ αν δεν κάνω λάθος. Πάντως στα 19 χρόνια που το έχει δεν του έχει βγάλει κανένα πρόβλημα. Πέρα από τα αναλωσιμα του κάτι σοβαρό δεν θυμάμαι να έχει παρουσιάσει.
Γενικότερα είναι πολύ αξιόπιστο μοτέρ και πολύ καλό φτιαγμένο αμαξι.

Στάλθηκε από το μουφοmotorola one vision μου

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα 1600 fsi δεν ήρθε ποτέ Ελλάδα. Το 1400 έβγαζε 75 άλογα και στις μετρήσεις ήταν 88 στρόφαλο. 1400 είχε φίλος που του έπεφταν τα παράθυρα, μερικές φορές δεν έπαιρνε μπρος και ήταν ένα αδύναμο αμάξι με καλή ποιότητα κατασκευής. Το 1600 πήγαινε καλά και ήταν αξιοπιστο

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κοιτάξεις.για 1.6 που θα έχει καλύτερη ενεργητική ασφάλεια και υπάρχει πιθανότητα να καταναλώνει και λιγότερο καύσιμο υπό συνθήκες...οι κινητήρες είναι εξίσου αξιόπιστοι και δοκιμασμένοι τόσα χρόνια στην αγορά

Link to comment
Share on other sites

Ωραία έκδοση σε Golf mk4 είναι τα τελευταία που βγήκαν... Αν θυμάμαι καλά Pacific λεγόταν η έκδοση, ήταν 1,6 και ήταν φουλ στα καλούδια. 

Δεν είχαν fsi κινητήρα (δεν ξέρω καν αν υπήρξε τέτοιο μοντέλο, αφού και στα mk5 τα πρώτα δεν είχαν fsi κινητήρα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι παίζει με τα μοτερ του golf 4 ακριβώς...?? Και αν ήρθε επίσημα έστω στην Ελλάδα. :unsure:

 

Εγω το golf 4 που ειχα βρει στο car..gr είχε αυτο ακριβώς το μοτέρ 

 

 

 

Και εδω καποιες πληροφορίες που το αναφέρουν ως FSI 110hp:unsure:

 

https://autodata24.com/volkswagen/golf/golf-iv-1j1/16-i-16v-fsi-110-hp/details

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι παίζει με τα μοτερ του golf 4 ακριβώς...?? Και αν ήρθε επίσημα έστω στην Ελλάδα. :unsure:
 
Εγω το golf 4 που ειχα βρει στο car..gr είχε αυτο ακριβώς το μοτέρ 
 
cutie-viteze-1-6-fsi-vw-golf-4-110-cp-cod-motor-ee745f063d5d08a6cf-0-0-0-0-0.thumb.jpg.2d9395f22a61b8a6b27cd33fbef87e08.jpg
 
 
Και εδω καποιες πληροφορίες που το αναφέρουν ως FSI 110hp:unsure:
 
https://autodata24.com/volkswagen/golf/golf-iv-1j1/16-i-16v-fsi-110-hp/details
 
Δε παίζει τίποτα ακριβως. Στα 100.000 αυτοκίνητα που πουλήθηκαν Ελλάδα μπορεί να βρίσκονται καμιά 10αρια μόνο fsi. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να πάει ο φίλος να ψάχνει αυτα. Μάλλον εισαγωγή από Γερμανία είναι.
Θα κοιτάξει να βρει 1600 mpi που είναι η πλειοψηφία ώστε να πετύχει το καλύτερο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.