Jump to content
kou

Λανθασμενη διαγνωση για GOLF V FSI 1.6

Recommended Posts

Παιδες ειμαι νεο μελος και αυτη η πρωτη μου δημοσιευση στο φορουμ το οποιο παρακολουθω αρκετα χρονια.

Ο λογος που μπηκα σε αυτη την διαδικασια ειναι για να παραθεσω κι εγω μια απο τις εμπειριες με επισημο αντιπροσωπο της vw.

 

Ειμαι κατοχος ενος golf V  fsi 1.6 115hp αγορασμενο καινουριο το 2004.

Καποια στιγμη το μακρινο 2008 ή 9 ειχα επισκεφθει την χιονισμενη αραχωβα.Με τον φοβο οτι ισως να υπηρχε αλατι σε σημεια του δρομου εκανα ενα πλυσιματακι στο κατω μερος του αυτοκινητου.Εκτοτε,εκτος και αν υπηρχε απο πριν αλλα δεν το ειχα αντιληφθει,κατα την συμπλεξη-αποσυμπλεξη ακουγοταν ενας θορυβος σαν σκουριασμενο ελατηριο οταν το τεντωνεις.Αυτος ο θορυβος ηταν πολυ χαμηλος σε ενταση και για να γινει αντιληπτος επρεπε να μην παιζει μουσικη στο αμαξι,να εχω ανοιχτο παραθυρο και να υπαρχουν δεξια-αριστερα εμποδια ωστε να αντανακλαται ο ηχος...καποιος αλλος μπορει και να μην εδινε καμια σημασια.

 

Επισκεπτομαι λοιπον το συνεργειο επισημου αντιπροσωπου για το καθιερωμενο σερβις(75.000κμ) και τους αναφερω και το συγκεκριμενο θεμα με τον ηχο ωστε να το κοιταξουν.

Το μεσημερι με καλει ο συμβουλος σερβις ο οποιος μου αναφερει οτι υπαρχει προβλημα με το αυτοκινητο.Τι προβλημα τον ρωταω... μου απανταει οτι ηχος οφειλεται σε φθορα δισκο πλατω συμπλεκτη και οτι η φθορα ειναι πολυ προχωρημενη...δηλαδη?ρωταω....μου απανταει οτι οι τεχνικοι δινουν μεγιστη διαρκεια ζωης 5.000κμ και μετα θα με αφησει.Εγω του εξεφρασα την απορια μου πως ειναι δυνατον να μην εχω καταλαβει κατι τετοιο μπλα μπλα...Για να μην τα πολυλογουμε μου ανακοινωνει,αν προβουμε σε αντικατασταση,ενα ποσο καπου στα 600ευρω το οποιο δεν ηταν τελικη τιμη γιατι γιατι δεν ειχε συνηπολογιστει η εργασια ή το ΦΠΑ (εχουν περασει χρονια δεν θυμαμαι τι απο τα δυο) κατι το οποιο σαφως και δεν δεχτηκα.

 

Το αποτελεσμα ολων αυτων ειναι το εξης.

Η αντιπροσωπια μου εδινε 5.000κμ οριο ζωης στον δισκο πλατο συμπλεκτη... δηλ συμφωνα με αυτους στα 80.000 θα εμενα στον δρομο.

Εγω λοιπον δισκο πλατο συμπλεκτη αλλαξα στα 135.000κμ σε δικο μ μαστορα ο οποιος μου ανεφερε οτι εβγαζα ακομη 10.000κμ.

Αυτη ηταν η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι(γιατι υπαρχουν κι αλλα που αν θελετε μπορω να σας αναφερω) και δεν ξαναπατησα σε επισημο αντιπροσωπο για να χρυσοπληρωνω τον καθε ασχετο κι εχω βρει την υγεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα !

Η φράση : "Έχει ζωή για ακόμη 5000χλμ" , πρέπει να είναι η περισσότερο χρησιμοποιούμενη φράση στην ιστορία του αυτοκινήτου.

Την έχω ακούσει άπειρες φορές!

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην νομίζεται οτι αυτο ειναι φαινόμενο ΜΌΝΟ της εδω αντιπροσωπείας VW...

Στην Ελλάδα ΌΛΕΣ η επίσημες αντιπροσωπείες ανεξαρτήτου εταιρίας  λειτουργούν έτσι με αυτη την νοοτροπία 

 

άλλες λίγο λιγότερο άλλες περισσότερο....

 

Η Περισσότερες αντιπροσωπείας εχουν προσωπικό-Μηχανικούς παιδιά τα οποια μόλις εχουν τελειώσει την σχολή τούς (και το λεω χωρίς να εχω κάποια εμπάθεια στα παιδιά αυτά, γιατι ουτε και αυτα τα παιδιά φταίνε σε κάτι)

 

αν δεν μάθουν τα μυστικά του επαγγέλματος και της λεπτομέριες που κάνουν την δουλειά τους, απο παλιότερα και ποιο έμπειρα μαστοριά. 

Δυστυχώς θα υπαρχουν τέτοιου είδους απαντήσεις.

Εδω φταίνε και η αντιπροσωπείες η οποιες κοιτάνε να ρίχνουν το κόστος τους για το τεχνικό προσωπικό.

 

 

Τα συγκεκριμένα που αναφέρω ισχύουν σε ολα τα επαγγέλματα και ειδικότητες.

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν , geopro said:

Χαχα !

Η φράση : "Έχει ζωή για ακόμη 5000χλμ" , πρέπει να είναι η περισσότερο χρησιμοποιούμενη φράση στην ιστορία του αυτοκινήτου.

Την έχω ακούσει άπειρες φορές!

Α...ωραια.

 

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , OMINUS said:

Καλά μην νομίζεται οτι αυτο ειναι φαινόμενο ΜΌΝΟ της εδω αντιπροσωπείας VW...

Στην Ελλάδα ΌΛΕΣ η επίσημες αντιπροσωπείες ανεξαρτήτου εταιρίας  λειτουργούν έτσι με αυτη την νοοτροπία 

 

άλλες λίγο λιγότερο άλλες περισσότερο....

 

Η Περισσότερες αντιπροσωπείας εχουν προσωπικό-Μηχανικούς παιδιά τα οποια μόλις εχουν τελειώσει την σχολή τούς (και το λεω χωρίς να εχω κάποια εμπάθεια στα παιδιά αυτά, γιατι ουτε και αυτα τα παιδιά φταίνε σε κάτι)

 

αν δεν μάθουν τα μυστικά του επαγγέλματος και της λεπτομέριες που κάνουν την δουλειά τους, απο παλιότερα και ποιο έμπειρα μαστοριά. 

Δυστυχώς θα υπαρχουν τέτοιου είδους απαντήσεις 

 

ΟΚ,δεν διαφωνω φιλε μου.Ολοι απο καπου ξεκιναμε μεχρι να αποκτησουμε εμπειρια.Ομως ο πελατης πληρωνει,στην περιπτωση των επισημων αντιπροσωπων χρυσοπληρωνει,για παροχη υπηρεσιων.Θα πρεπει λοιπον μια διαγνωση να επιβεβαιωνεται απο καποιον πιο εμπειρο.Στην προκειμενη περιπτωση μου ζητησαν να αντικαταστησω ενα εξαρτημα ως ελλατωματικο με κοστος 600+ ευρω το οποιο δεν ειχε προβλημα οπως και αποδειχτηκε.Αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα.

Οταν λοιπον ηρθε η οικονομικη κριση που ο κοσμος δεν ειχε την δυνατοτητα να πληρωνει εργατοωρες και αερα κοπανιστο εχασαν πελατεια οι αντιπροσωπειες.Αρχισαν λοιπον να ταχυδρομουν εντυπα διαφημιστηκα απο 2 αντιπροσωπους  που επισκεπτομουνα και να με περνουν τηλεφωνα,οπως και αλλους φανταζομαι,αλλα ειχα ηδη βαλει μυαλο και τους απαντησα οτι δεν προκειται να με ξανακανουν πελατη τους.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτο που λες, και συμφωνώ μαζί σου.

 

Δυστυχώς το όλο θέμα, ειναι κατα αποκλειστικότητα και ευθύνη καθαρά της εταιρίας το πως θέλει να διαχειριστεί τους πελάτες της.

 

Ο υπάλληλος εντολές και οδηγίες ακολουθεί απο τον εκάστοτε υπεύθυνο.

 

Για αυτο και ο κόσμος εχει φύγει απο της αντιπροσωπείες , η επισκέπτεται της αντιπροσωπείες μόνο  για πολύ εξειδικευμένες υπηρεσίες.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.