Jump to content
bigjohn13

1o Service 1.0TSI 115PS

Recommended Posts

Καλοτάξιδο φίλε μου.

Μην ανησυχείς , για πρώτη αλλαγή ok είναι το 0-30W.

Εν συνεχεία μπορείς βέβαια να καταλήξεις σε 5W-30 ή και σε βάθος χρόνου σε 5W-40

Μου προκαλεί ευχάριστη εντύπωση το ότι η αντιπροσωπεία εγκατέλειψε το ακατάλληλο για τίς ελληνικές συνθήκες 0W-20

Edited by geopro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν , geopro said:

Καλοτάξιδο φίλε μου.

Μην ανησυχείς , για πρώτη αλλαγή ok είναι το 0-30W.

Εν συνεχεία μπορείς βέβαια να καταλήξεις σε 5W-30 ή και σε βάθος χρόνου σε 5W-40

Μου προκαλεί ευχάριστη εντύπωση το ότι η αντιπροσωπεία εγκατέλειψε το ακατάλληλο για τίς ελληνικές συνθήκες 0W-20

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Απλά ρωτάω ποιες είναι οι διαφορές γιατί οι περισσότεροι βάζουν 5W-30.;;

Εμένα είχε τώρα 8000χλμ γενικά εκεί θα κάνω αλλαγές κάθε 8-10.000χλμ όχι παραπάνω.. είμαι καλυμμένος;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , bigjohn13 said:

Καλησπέρα στη παρέα!

Σήμερα το πρωί έκανα το 1o Service στο Polaki. Σας παραθέτω τα λάδια και τις εργασίες που έγιναν συνολικό κόστος: 105 ευρώ.

Ενώ στην αρχή με είχαν ενημερώσει τηλεφωνικά ότι βάζουν τα 5W-30 όταν πήγα να πάρω το μπουκαλάκι για να δω τι έβαλαν τελικά, είχαν βάλει τα 0W-30.

Τους ρώτησα για ποιο λόγο δεν έβαλαν τα 5W-30 και μου είπαν ότι πλέον η VW συστήνει τα 0W-30.

Ερωτώ τους γνώστες ποια η διάφορα του 0W-30 με τα 5W-30;;;

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για όλη τη βοήθεια και τις απαντήσεις σας.

 

 

vw polo service.JPG

 

τι λες ρε παιδί μου; 

 

και επίσημη συσκευασία λαδιού VW :frantics:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , bigjohn13 said:

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Απλά ρωτάω ποιες είναι οι διαφορές γιατί οι περισσότεροι βάζουν 5W-30.;;

Εμένα είχε τώρα 8000χλμ γενικά εκεί θα κάνω αλλαγές κάθε 8-10.000χλμ όχι παραπάνω.. είμαι καλυμμένος;

Μεγάλο το ζήτημα με τά λιπαντικά.

Υπάρχουν σελίδες στο φόρουμ που γίνεται παράθεση απόψεων.

Αυτό που πρέπει να κρατήσεις είναι οι αλλαγές να γίνονται με όριο τα 10Κ και ακόμα νωρίτερα αν το αυτοκίνητο κινείται σε δύσκολες συνθήκες.

Μείνε μακριά από το 0W-20

Εσύ και η VW δεν έχετε τις ίδιες βλέψεις πάντοτε.

Η VW θέλει ο κινητήρας μετά τά 8-10 χρόνια να πάει για ανακύκλωση.

Άλλωστε αυτό φαίνεται και από την (επίσημη) οδηγία της για αλλαγή λαδιών κάθε 30Κ !!!!!

Ακολουθήστε την επίσημη οδηγία και μετά να αναρωτηθούμε γιατί χάλασε !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου!
Απλά ρωτάω ποιες είναι οι διαφορές γιατί οι περισσότεροι βάζουν 5W-30.;;
Εμένα είχε τώρα 8000χλμ γενικά εκεί θα κάνω αλλαγές κάθε 8-10.000χλμ όχι παραπάνω.. είμαι καλυμμένος;
Καλησπέρα! Καλυμένος είσαι εφόσον έχει την προδιαγραφή 504. Το 5w40 βάση προδιαγραφής δεν κάνει για τα αυτοκίνητα μας. Προσπάθησε αυτό το λάδι που θα βάλεις να μην το αλλάζεις. Εμένα πριν τα Χριστούγεννα μου λέγαν η με οδηγία είναι 0w20! Ότι να ναι!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , bigjohn13 said:

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Απλά ρωτάω ποιες είναι οι διαφορές γιατί οι περισσότεροι βάζουν 5W-30.;;

Εμένα είχε τώρα 8000χλμ γενικά εκεί θα κάνω αλλαγές κάθε 8-10.000χλμ όχι παραπάνω.. είμαι καλυμμένος;

 

αρχηγέ μου αν δεν σου κάνει κόπο 

 

βάλε και καμιά φωτογραφία από το μπουκάλι τού λαδιού που έχεις.

 

μιας και είναι της VW  σε παρακαλώ πολύ.

 

 

στο θέμα εδώ πέρα, να τα έχουμε μαζεμένα γιατί θα βοηθήσει πολλούς.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι τελείως αλλού για αλλού το 0w30. Είναι οτι πιο exotic σε προδιαγραφή vw 504 00.

Επίσης Ξεκάθαρα λάδι χειμώνα. Είναι το αντίστοιχο SHELL Helix Ultra ECT C2 / C3 0w-30 σε συσκευασία VW κατά πάσα πιθανότητα.

Μεταξύ του 0w30 και στην περίπτωση αυτή χίλιες φορές καλύτερα να ακολουθούσες πιστά το την οδηγία του κατασκευαστή και να έβαζες vw 508 00 0w20 όπως υποθέτω είχε και από τη μάνα του. 
Καλό θα είναι να τσεκάρεις μετά από κάποια χιλιόμετρα το δείκτη λαδιού για να δείς κατανάλωση.

Τους ρώτησες γιατί σου βάζουν 0w30 και όχι 5w30 σε vw 504 00? Έχουν κάποια οδηγία να μπεί τόσο ψιλό λάδι?

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , gianniskar said:

Καλησπέρα! Καλυμένος είσαι εφόσον έχει την προδιαγραφή 504. Το 5w40 βάση προδιαγραφής δεν κάνει για τα αυτοκίνητα μας. Προσπάθησε αυτό το λάδι που θα βάλεις να μην το αλλάζεις. Εμένα πριν τα Χριστούγεννα μου λέγαν η με οδηγία είναι 0w20! Ότι να ναι!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Απ όλα αυτά που έχω διαβάσει με τις αντιπροσωπείες έχω καταλάβει ότι έχει εύκαιρο σου πασάρουν... χωρίς να τους ενδιαφέρει πολύ αρκεί να το καλύπτει το book..

Το θέμα είναι σαν λάδι αυτό το 0W-30 για εμάς εδώ στην Ελλάδα είναι καλύτερο? μήπως να συνεχίσω μετά με 5W-30 υπάρχει μεγάλη διαφορα;;;

τα λάδια της VW είναι πιο αξιόπιστα και ποιοτικά από τα Castrol;;;;

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Derv_7 said:

Για μένα είναι τελείως αλλού για αλλού το 0w30. Είναι οτι πιο exotic σε προδιαγραφή vw 504 00.

Επίσης Ξεκάθαρα λάδι χειμώνα. Είναι το αντίστοιχο SHELL Helix Ultra ECT C2 / C3 0w-30 σε συσκευασία VW κατά πάσα πιθανότητα.

Μεταξύ του 0w30 και στην περίπτωση αυτή χίλιες φορές καλύτερα να ακολουθούσες πιστά το την οδηγία του κατασκευαστή και να έβαζες vw 508 00 0w20 όπως υποθέτω είχε και από τη μάνα του. 
Καλό θα είναι να τσεκάρεις μετά από κάποια χιλιόμετρα το δείκτη λαδιού για να δείς κατανάλωση.

Τους ρώτησες γιατί σου βάζουν 0w30 και όχι 5w30 σε vw 504 00? Έχουν κάποια οδηγία να μπεί τόσο ψιλό λάδι?

 

 

 

Για 0W -20 απ όλα αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ δεν θα έβαζα.. αρχικά μ είχαν ενημερώσει ότι θα μου έβαζαν 5w-30 μετά είδα το μπουκάλι και έλεγε 0W-30, ρώτησα τον προϊστάμενο του συνεργείου και μου απάτησε επι λέξη ότι "αυτή την οδηγία έχουν πλέον απο VW..."

εννοείται θα τα μετρήσω και θα δω αν έχει διαφορά στις θερμοκρασίες λαδιού..

Edited by bigjohn13
Link to comment
Share on other sites

Just now, bigjohn13 said:

Για 0W -20 απ όλα αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ δεν θα έβαζα.. αρχικά μ είχαν ενημερώσει ότι θα μου έβαζαν 5w-30 μετά είδα το μπουκάλι και έλεγε 0W-30, ρώτησα τον προϊστάμενο του συνεργείου και μου απάτησε επι λέξη ότι "αυτή την οδηγία έχουν πλέον απο VW..."

 

Σύμφωνα με το manual πρέπει να βάλεις την προδιαγραφή vw 508 00 που βγαίνει μόνο σε 0w20.

Όπως είπε και φίλος πιο πάνω που είχαμε διαφωνία αυτή είναι η πρώτη επιλογή σου σαν προδιαγραφή για LL.

 

Έχω τον ίδιο κινητήρα με εσένα, αλλά χωρίς gpf (φίλτρο) μοντέλο του 17 και η πρώτη επιλογή για εμένα είναι τα vw 504 00 στο βιβλιαράκι η οποία σαν προδιαγραφή βγαίνει σε πολλούς συνδυασμούς ιξώδους όπως 5w30, 0w30, 0w40 κτλ

Οπότε εγώ καλώς βάζω 5w30 και vw504 00.

Σύμφωνα με αυτά που σου είπαν στην Vw μπορεί να έχει έρθει οδηγία να μπαίνει ψιλό λάδι.......μπορεί και να σου έβαλαν οτι είχαν.....αλλά είναι σπάνιο να είχαν 0w30 περίσσευμα οπότε μάλλον ισχύει το πρώτο.

Οπότε θα συμβούλευα να τα αφήσεις, να δεις αν υπάρχουν αλλαγές στην χροιά κινητήρα και την θερμοκρασία των λαδιών σε σχέση με πριν.....και το πιο σημαντικό να δείς που ακριβώς είναι η στάθμη των λαδιών σου και να παρατηρείς αν έχεις κατανάλωση, έστω και λίγο.

Αν όλα πάνε καλά τότε δεν έχεις λόγω να τα αλλάξεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , Derv_7 said:

 

Σύμφωνα με το manual πρέπει να βάλεις την προδιαγραφή vw 508 00 που βγαίνει μόνο σε 0w20.

Όπως είπε και φίλος πιο πάνω που είχαμε διαφωνία αυτή είναι η πρώτη επιλογή σου σαν προδιαγραφή για LL.

 

Έχω τον ίδιο κινητήρα με εσένα, αλλά χωρίς gpf (φίλτρο) μοντέλο του 17 και η πρώτη επιλογή για εμένα είναι τα vw 504 00 στο βιβλιαράκι η οποία σαν προδιαγραφή βγαίνει σε πολλούς συνδυασμούς ιξώδους όπως 5w30, 0w30, 0w40 κτλ

Οπότε εγώ καλώς βάζω 5w30 και vw504 00.

Σύμφωνα με αυτά που σου είπαν στην Vw μπορεί να έχει έρθει οδηγία να μπαίνει ψιλό λάδι.......μπορεί και να σου έβαλαν οτι είχαν.....αλλά είναι σπάνιο να είχαν 0w30 περίσσευμα οπότε μάλλον ισχύει το πρώτο.

Οπότε θα συμβούλευα να τα αφήσεις, να δεις αν υπάρχουν αλλαγές στην χροιά κινητήρα και την θερμοκρασία των λαδιών σε σχέση με πριν.....και το πιο σημαντικό να δείς που ακριβώς είναι η στάθμη των λαδιών σου και να παρατηρείς αν έχεις κατανάλωση, έστω και λίγο.

Αν όλα πάνε καλά τότε δεν έχεις λόγω να τα αλλάξεις.

 

Ερωτήσεις γιατί είμαι και λίγο σχετικός :P

Αυτό το φίλτρο gpf που έχει εμένα τι είδους προσοχή-συντήρηση χρειάζεται;

Στα πόσα χλμ να αρχίσω να κοιτάω αν έχει κάψει κάτι;

 

Link to comment
Share on other sites

κύριοι! 

 

αυτή εδώ θα μας τρελάνουν μου φαίνεται.....:frantics::crazy:

 

λίγο off topic

 

 

στο site της Castrol εντόπισα νέο κουλό...

 

ακούστε, σε μοτέρ TSI CAXA 122HP 

 

προτεινόμενο λάδι 0W-30 ! 

 

https://applications.castrol.com/oilselector/en_gb/w/recommendation?data=90190cbaa130cdb9dff5775e26f53847

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, bigjohn13 said:

Ερωτήσεις γιατί είμαι και λίγο σχετικός :P

Αυτό το φίλτρο gpf που έχει εμένα τι είδους προσοχή-συντήρηση χρειάζεται;

Στα πόσα χλμ να αρχίσω να κοιτάω αν έχει κάψει κάτι;

 

https://www.autogreeknews.gr/hrisima/ti-einai-to-filtro-gpf-kai-pos-chalaei-grigora

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, OMINUS said:

κύριοι! 

 

αυτή εδώ θα μας τρελάνουν μου φαίνεται.....:frantics::crazy:

 

λίγο off topic

 

 

στο site της Castrol εντόπισα νέο κουλό...

 

ακούστε, σε μοτέρ TSI CAXA 122HP 

 

προτεινόμενο λάδι 0W-30 ! 

 

https://applications.castrol.com/oilselector/en_gb/w/recommendation?data=90190cbaa130cdb9dff5775e26f53847

 

 

δεν είχε προδιαγραφή vw 504 00 αυτό το μοτερ?

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω το βιβλιαράκι μου και αναφέρω ότι το αμάξι είναι αγορασμένο το 2.2020 και είχε μπει Ελλάδα τον 1.2020 σε περίπτωση που σε άλλο παιδί το ίδιο μοντέλο αναφέρει άλλο τύπο λαδιού.

Λέει ξεκάθαρα ότι προτείνει το  vw 504 00 δεν αναφέρει το vw 508 00 ...

ladi.JPG

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , Derv_7 said:

δεν είχε προδιαγραφή vw 504 00 αυτό το μοτερ?

κάτσε γιατί βλέπω το εγκεφαλικό να έρχεται.....από το βάθος του τούνελ:crazy:

 

το βλέπω το όνειρο να πηγαίνω για service και να μου λένε από 5w-40  σε 0w-30. αυτό βγάζει το σύστημα.....:fpc:

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, bigjohn13 said:

Παραθέτω το βιβλιαράκι μου και αναφέρω ότι το αμάξι είναι αγορασμένο το 2.2020 και είχε μπει Ελλάδα τον 1.2020 σε περίπτωση που σε άλλο παιδί το ίδιο μοντέλο αναφέρει άλλο τύπο λαδιού.

Λέει ξεκάθαρα ότι προτείνει το  vw 504 00 δεν αναφέρει το vw 508 00 ...

ladi.JPG


Πρέπει να λέει σε προυγούμενη σελίδα οτι βάζεις vw 508 00. Εσύ διαβάζεις εδώ τι επιτρέπεται να βάλεις σε περίπτωση ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το gpf μετά από σχεδόν 30.000 χιλιόμετρα δεν έχει κάνει καμία αναγέννηση!bf526cfb874ceec71046188665078195.jpg

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω το βιβλιαράκι μου και αναφέρω ότι το αμάξι είναι αγορασμένο το 2.2020 και είχε μπει Ελλάδα τον 1.2020 σε περίπτωση που σε άλλο παιδί το ίδιο μοντέλο αναφέρει άλλο τύπο λαδιού.
Λέει ξεκάθαρα ότι προτείνει το  vw 504 00 δεν αναφέρει το vw 508 00 ...
ladi.thumb.JPG.2b9979cd1b7fd2bf8f770a58a3ba272a.JPG
Δε καταλαβαίνω τα αμέτρητα ποστ.
504 λέει το βιβλίο σου και αυτό σου έβαλαν και μάλιστα με επίσημο μπουκάλι.
Το λάδι είναι λεπτό για το χειμώνα για να έχει μικρες τριβές και 30αρι για καλοκαίρι όπως το 5 30 που σου είπαν.
Χαλάρωσε. Απόλαυσε το αμάξι σου
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , bigjohn13 said:

Παραθέτω το βιβλιαράκι μου και αναφέρω ότι το αμάξι είναι αγορασμένο το 2.2020 και είχε μπει Ελλάδα τον 1.2020 σε περίπτωση που σε άλλο παιδί το ίδιο μοντέλο αναφέρει άλλο τύπο λαδιού.

Λέει ξεκάθαρα ότι προτείνει το  vw 504 00 δεν αναφέρει το vw 508 00 ...

Καταρχήν , δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας με το 0W-30.

Χίλιες φορές καλύτερα από το ακατάλληλο 0W-20.

Κράτησε το για 7K και εν συνεχεία αλλαγή με 5W-30 και γιατί όχι σε βάθος χρόνου και 5W-40

Το 5w-30 έχει μια λογική και στη θέση σου αυτή θα ακολουθούσα.

Αυτό το λέω αν ανησυχείς για το by the book.

Αν δεν ήμουν στη θέση σου και αποφάσιζα για μένα και μόνον θα σκεφτόμουν και το 5w-40.

Το 0w-20 δεν έχει λογική. Η μόνη λογική που έχει είναι να εξυπηρετήσει το φίλτρο σωματιδίων και ούτε καν αυτό.

Παραθέτω το λινκ από ένα παλαιότερο post.

Όλα αυτά τα vw504 ,vw508 δεν είναι τίποτα άλλο από το ψευτο περιβαλλοντολογικό αφήγημα της vw

 

Edited by geopro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , Derv_7 said:

Για μένα είναι τελείως αλλού για αλλού το 0w30. Είναι οτι πιο exotic σε προδιαγραφή vw 504 00.

Επίσης Ξεκάθαρα λάδι χειμώνα. Είναι το αντίστοιχο SHELL Helix Ultra ECT C2 / C3 0w-30 σε συσκευασία VW κατά πάσα πιθανότητα.

Μεταξύ του 0w30 και στην περίπτωση αυτή χίλιες φορές καλύτερα να ακολουθούσες πιστά το την οδηγία του κατασκευαστή και να έβαζες vw 508 00 0w20 όπως υποθέτω είχε και από τη μάνα του. 
Καλό θα είναι να τσεκάρεις μετά από κάποια χιλιόμετρα το δείκτη λαδιού για να δείς κατανάλωση.

Τους ρώτησες γιατί σου βάζουν 0w30 και όχι 5w30 σε vw 504 00? Έχουν κάποια οδηγία να μπεί τόσο ψιλό λάδι?

 

 

 

Το 0W-20 είναι πιο λεπτόρρευστο λάδι από το 0W-30.

Αν σε ξενίζει το 0W-30 τότε το 0W-20 θα έπρεπε να σε ξενίζει περισσότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , takpanos said:

Δε καταλαβαίνω τα αμέτρητα ποστ.
504 λέει το βιβλίο σου και αυτό σου έβαλαν και μάλιστα με επίσημο μπουκάλι.
Το λάδι είναι λεπτό για το χειμώνα για να έχει μικρες τριβές και 30αρι για καλοκαίρι όπως το 5 30 που σου είπαν.
Χαλάρωσε. Απόλαυσε το αμάξι σου

Το πιθανότερο είναι ότι σε προηγούμενη σελίδα το βιβλίο να αναφέρει ως κατάλληλο το (εγκληματικό για τις ελληνικές συνθήκες) VW508, 0W-20.

Δεν αρκεί να διαβαζουμε όμως μηχανικά.

Πρέπει να διαβάζουμε ως σκεπτόμενοι άνθρωποι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Το πιθανότερο είναι ότι σε προηγούμενη σελίδα το βιβλίο να αναφέρει ως κατάλληλο το (εγκληματικό για τις ελληνικές συνθήκες) VW508, 0W-20.
Δεν αρκεί να διαβαζουμε όμως μηχανικά.
Πρέπει να διαβάζουμε ως σκεπτόμενοι άνθρωποι.


Δεν είναι εγκληματικό γιατί οι ελληνικές συνθήκες δε διαφέρουν από ιταλικές ισπανικές.......
Χαλαρώστε λίγο. Οι κινητήρες πλέον καθορίζουν πιο λάδι κάνει για αυτούς και όχι οι εξωτερικές συνθήκες.
Ο κατασκευαστής έφτιαξε το κινητήρα και όχι εμείς που θέλουμε άλλο λάδι για Ελλάδα σε σχέση με άλλες χώρες.
Όχι μόνο αυτό αλλά άλλο λάδι σε Αθήνα άλλο σε Κρήτη άλλο σε Θεσσαλονίκη.....
Όταν σου λέει η vw 20αρι η 30αρι αυτό κάνει για τις ανοχές του κινητήρα.
Αν έξω η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι 35 η 40 δεν έχει σημασία όταν μέσα στο κινητηρα έχει 100 βαθμούς.
Δε χρειάζεται να σκεφτόμαστε σαν άνθρωποι που δεν φτιάξαμε όχι κινητήρα αλλά ούτε ποδήλατο αλλά να διαβάζουμε το μανιουαλ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.