Jump to content
ThomasNk

Golf 2017 Βενζίνη 1.0 110 ίπποι

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα,

Μεγάλος έρωτας τα γκολφ από παλιά.. Επιτέλους έχοντας πια την δυνατότητα για αγορά, κοιτάω εδώ και καιρό για ελαφρώς μεταχειρισμένο... ετσι εν τέλη έχω καταλήξει σε ορισμένα γκολφακια, τα οποία φοράνε τον κινητήρα tsi τον χιλιαρη.. 

Επειδή όμως είναι άσχετος, διάφοροι "ειδικοί" με αποτρέπουν από τον εν λόγω κινητήρα λέγοντας πως το αμάξι είναι βαρύ ή πως θα με ζορίσει σε ταξίδι..

Παρακαλώ όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει επί του θέματος... Και οποία άλλη συμβουλή για το εν λόγω όχημα και ειδικά για μεταχειρισμένο τι θα πρέπει να προσέξω, θα ήταν ευπρόσδεκτη..

Επαναλαμβάνω πως γνωρίζω ελάχιστα και η επιλογή του αμαξιού γίνεται καθαρά για λόγους ομορφιάς..

Ελπίζω να μην ανοίγω ήδη ανοιγμένο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα τον επαιρνα το εχω οδηγησει. Αλλους τους καλυπτει, εμενα οχι.
Οδηγησα το μοτερ σε polo,troc,golf,kamiq στο τελευταιο φορτωσα 3 ατομα ηταν μεγαλος ταφος θελει μαστιγωμα για να παει αξιοπρεπως κι οχι δεξια και πισω απο νταλικα.

Βλεπω πως τα σκιζουν και στην πολη Αθηνα - Θεσσαλονικη στα φαναρια λες και τους κυνηγάνε, δεν βγαζει το 1000αρι χιλιομετρα ετσι.

Για δες και το tdi αν κανεις πανω απο 15κ χλμ το χρονο και οχι πολυ μικρες καθημερινες διαδρομες. Καλο μοτερ αντεχει.

Καλο το golf αλλα οχι και 1000αρακι

Το μοτερ 1.5 με εκδοσεις στα 130/150 αλογα και με 1ο σταδιο στα 190+ ειναι ιδανικο για το αμαξωμα αυτο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, nikdev said:

Προσωπικα δεν θα τον επαιρνα το εχω οδηγησει. Αλλους τους καλυπτει, εμενα οχι.
Οδηγησα το μοτερ σε polo,troc,golf,kamiq στο τελευταιο φορτωσα 3 ατομα ηταν μεγαλος ταφος θελει μαστιγωμα για να παει αξιοπρεπως κι οχι δεξια και πισω απο νταλικα.

Βλεπω πως τα σκιζουν και στην πολη Αθηνα - Θεσσαλονικη στα φαναρια λες και τους κυνηγάνε, δεν βγαζει το 1000αρι χιλιομετρα ετσι.

Για δες και το tdi αν κανεις πανω απο 15κ χλμ το χρονο και οχι πολυ μικρες καθημερινες διαδρομες. Καλο μοτερ αντεχει.

Καλο το golf αλλα οχι και 1000αρακι

Το μοτερ 1.5 με εκδοσεις στα 130/150 αλογα και με 1ο σταδιο στα 190+ ειναι ιδανικο για το αμαξωμα αυτο.

 

ε εντάξει είσαι λίγο υπερβολικός νομίζω. Σε kamiq μπορεί να έχεις δίκιο αλλά σε golf , polo δεν είναι όπως τα περιγράφεις. Τώρα από ζημιές μπορεί να έχει και δίκιο κρίνοντας από εμένα που έχω κάνει 60 χιλιάδες αλλά σαν κινητήρας δεν τσιμπάει καθόλου λάδι σε αντίθεση με άλλους

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Derv_7 said:

 

ε εντάξει είσαι λίγο υπερβολικός νομίζω. Σε kamiq μπορεί να έχεις δίκιο αλλά σε golf , polo δεν είναι όπως τα περιγράφεις. Τώρα από ζημιές μπορεί να έχει και δίκιο κρίνοντας από εμένα που έχω κάνει 60 χιλιάδες αλλά σαν κινητήρας δεν τσιμπάει καθόλου λάδι σε αντίθεση με άλλους

Αρχικά ευχαριστω για τις απαντήσεις..

Η χρηση που θα του κάνω είναι καθημερινά μέσα στην πόλη και σκ κοντινές εκδρομές στην επαρχία λόγω του πατρικου μου...

Κοίταγα και για καινούριο το πόλο r line αλλά και αυτό φοράει τον ίδιο κινητήρα (λογικά) και με έχει προβληματίσει το όλο θέμα..

Σίγουρα όμως αυτός ο χιλιαρις είναι ανώτερος από τον χιλιαρι του 107 Peugeot που έχω τώρα που κάνω τα ίδια πράγματα..

Το tdi ωραίο αλλά βγαίνει με λιγότερα άλογα.. μήπως θα είναι λαϊκιστή "ψωφιό" σε προσπεράσεις κλπ;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ThomasNk said:

Αρχικά ευχαριστω για τις απαντήσεις..

Η χρηση που θα του κάνω είναι καθημερινά μέσα στην πόλη και σκ κοντινές εκδρομές στην επαρχία λόγω του πατρικου μου...

Κοίταγα και για καινούριο το πόλο r line αλλά και αυτό φοράει τον ίδιο κινητήρα (λογικά) και με έχει προβληματίσει το όλο θέμα..

Σίγουρα όμως αυτός ο χιλιαρις είναι ανώτερος από τον χιλιαρι του 107 Peugeot που έχω τώρα που κάνω τα ίδια πράγματα..

Το tdi ωραίο αλλά βγαίνει με λιγότερα άλογα.. μήπως θα είναι λαϊκιστή "ψωφιό" σε προσπεράσεις κλπ;

αν κάνεις πάνω από 13 με 15 χιλιάδες χιλιόμετρα πάρε το diesel όπως σε συμβούλεψε ο admin. Αν κάνεις λιγότερα χλμ και με συντηρητική χρήση (όχι σκισίματα, ζέσταμα κτλ) θα είσαι οκ με το χιλιάρι

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος seat arona 1.0 115 αλογα.
τρια χρονια και κατι.εχω 26000 χλμ.
λοιπον το αμαξι μες τη πολη οκ ανετο,μια χαρα ο κινητηρας οικονομικος.σε ταξιδι,παω τουλαχιστον 3 φορες αθηνα_κερκυρα.με 3 ατομα μεσα και φουλ αποσκευες.με 120 χλμ κινειται αξιοπρεπεστατα με μια μεση καταναλωση 5,5_6 l/100..προσπεραση ανετα κανω.Βεβαια κοιταω τον αλλο μηνα μηπως βαλω προγραμμα και το παω στα 140.
Στην αρχη πηγαινα για το 1.5 αλλα ηταν αδειο.ενω το χιλιαρι με ολο το καταλογο του arona με συμφερε περισσοτερο.μου λειπει η δυναμη,οχι.
Γιατι θα βαλω προγραμμα?για τη βελτιωση και μονο.



Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, diver86 said:

Κατοχος seat arona 1.0 115 αλογα.
τρια χρονια και κατι.εχω 26000 χλμ.
λοιπον το αμαξι μες τη πολη οκ ανετο,μια χαρα ο κινητηρας οικονομικος.σε ταξιδι,παω τουλαχιστον 3 φορες αθηνα_κερκυρα.με 3 ατομα μεσα και φουλ αποσκευες.με 120 χλμ κινειται αξιοπρεπεστατα με μια μεση καταναλωση 5,5_6 l/100..προσπεραση ανετα κανω.Βεβαια κοιταω τον αλλο μηνα μηπως βαλω προγραμμα και το παω στα 140.
Στην αρχη πηγαινα για το 1.5 αλλα ηταν αδειο.ενω το χιλιαρι με ολο το καταλογο του arona με συμφερε περισσοτερο.μου λειπει η δυναμη,οχι.
Γιατι θα βαλω προγραμμα?για τη βελτιωση και μονο.



Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

για μένα μην το κάνεις. Αν έχεις με τα 110 άλογα είσαι οκ. Μην μπαίνεις σε περιπέτειες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το t cross με 115 αλογάκια μια χαρά νιώθω. Πολιτισμένη συμπεριφορά, δε νιώθω να λείπει γκαζάκι, λίγο πιο θορυβώδες συγκριτικά με το golf vii 140hp.
Σίγουρα το γκάζι του 1.4 δεν το έχει, αλλά όπως λέω και σε φίλους, αν είχε βγει αυτό το αμαξάκι τότε που πήρα το golf, πολύ ευχαρίστως θα το έπαιρνα τώρα για μένα (το tcross είναι τώρα το 2ο αμάξι της οικογενείας, γνωστό και ως γυναικάμαξο...)

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε polo καρότσα πάντως το 1.0 115 που το έχω εδώ και 30.000 σε δυο χρόνια πάει πολύ καλά και πάρα πολύ οικονομικά!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα  να κάνω μια ερώτηση παρακαλώ  :unsure: 

 

Και ζητώ συγγνώμη για το off topic προκαταβολικά. 

 

Διαβάζω εδω καιρό, για παιδια-νέα μέλη,  τα οποια κοιτάνε για αγορά κάποιο VW είτε ειναι golf η polo η T cross  κτλ.

 

Όλη κοιτάνε και συζητάνε για το μοτέρ το 1000αρι tsi, αν ειναι δυνατό η αν τραβάει κτλ κτλ.

 

Δεν διαβάζω να γίνετε λόγος και συζήτηση για το μοτερ το 1500 Tsi... σε αυτα μοντέλα αυτοκινήτων. υπάρχει κάποιος λόγος που το κάνει αποτρεπτικό τον κινητήρα αυτό...???

 

Όλη λένε για το 1000αρι το 1500αρι εχει κάτι??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβότερο και καιει αρκετά μέσα στη πόλη...δεν έχω ακούσει κάποιο άλλο θέμα σοβαρό..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Για κατανάλωση θα πω ότι σίγουρα έχει λίγο παραπάνω το 1.4/1.5 και είναι λογικό. Όμως, οι νέοι κινητήρες από το 2013 και μετά με τα 140 (οι 1.4) και με τα 150 άλογα μετέπειτα (οι 1.5) έχουν το ACT, σύστημα που απενεργοποιεί τους 2 από τους 4 κυλίνδρους, μειώνοντας αρκετά την κατανάλωση, π.χ. συγκριτικά με τον κινητήρα τον 1.4 με τα 122 άλογα, που αξιόπιστος μεν, έκαιγε τα άντερά του δε, χτυπώντας 10λιτρα στην πόλη για πλάκα.
Κατ εμέ λοιπόν, δε θεωρώ ότι η κατανάλωση είναι καθοριστικός παράγοντας σε αυτό το βαθμό.

Όμως, αυτό που πιστεύω παίζει καταλυτικό ρόλο είναι η τιμή, η οποία σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να φτάσει και 20% την αξία του αυτοκινήτου πάνω στο ίδιο μοντέλο.

Εδώ σταματώ γιατί ξεφύγαμε.

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , OMINUS said:

Θα ήθελα  να κάνω μια ερώτηση παρακαλώ  :unsure: 

 

Και ζητώ συγγνώμη για το off topic προκαταβολικά. 

 

Διαβάζω εδω καιρό, για παιδια-νέα μέλη,  τα οποια κοιτάνε για αγορά κάποιο VW είτε ειναι golf η polo η T cross  κτλ.

 

Όλη κοιτάνε και συζητάνε για το μοτέρ το 1000αρι tsi, αν ειναι δυνατό η αν τραβάει κτλ κτλ.

 

Δεν διαβάζω να γίνετε λόγος και συζήτηση για το μοτερ το 1500 Tsi... σε αυτα μοντέλα αυτοκινήτων. υπάρχει κάποιος λόγος που το κάνει αποτρεπτικό τον κινητήρα αυτό...???

 

Όλη λένε για το 1000αρι το 1500αρι εχει κάτι??

 

 

Η αλήθεια είναι ότι θα μου άρεσε να πάρω το 1500αρι παρά πάνω από το 1000αρι...αλλα στα μεταχειρισμένα αυτή την στιγμή βρίσκω ελάχιστα από το golf το 7αρι ή κάποια πολύ ακριβά..

Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που η αγορά είναι γεμάτη με τον 1000αρη κινητήρα.. όπου και αν ψάξω για το 7.5

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, OMINUS said:

Θα ήθελα  να κάνω μια ερώτηση παρακαλώ  :unsure: 

 

Και ζητώ συγγνώμη για το off topic προκαταβολικά. 

 

Διαβάζω εδω καιρό, για παιδια-νέα μέλη,  τα οποια κοιτάνε για αγορά κάποιο VW είτε ειναι golf η polo η T cross  κτλ.

 

Όλη κοιτάνε και συζητάνε για το μοτέρ το 1000αρι tsi, αν ειναι δυνατό η αν τραβάει κτλ κτλ.

 

Δεν διαβάζω να γίνετε λόγος και συζήτηση για το μοτερ το 1500 Tsi... σε αυτα μοντέλα αυτοκινήτων. υπάρχει κάποιος λόγος που το κάνει αποτρεπτικό τον κινητήρα αυτό...???

 

Όλη λένε για το 1000αρι το 1500αρι εχει κάτι??

 

 

έχω οδηγήσει golf 1.5 με 150 άλογα. Αρχικά το αυτοκίνητο σαν καρότσα μου φάνηκε πούπουλο. Ο κινητήρας πετάει....καμία σχέση με τον 1000άρή. Το συγκεκριμένο golfaki που οδήγησα είχε πολλάπλ συνδ. πίσω.Επίσης απο κατανάλωση όσο καιρό το είχα έμεινε πολύ χαμηλά στα 6.5 με 7 λίτρα σύμφωνα με τον μετρητή της vw...Αν είχα τα λεφτά θα το αγόραζα με κλειστά μάτια.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε δοκιμαστικό μια ώρας είδα στο 1.5 κατανάλωση 8.5 και στο 1.0 6.2 σε πόλη χωρίς πολύ κίνηση ίδιες συνθήκες. Όλα αυτά σε καρότσα πόλο. Μετά το δεύτερο που ήταν αποτρεπτικός παράγοντας για μένα ήταν το γεγονός ότι το 1.5 ήταν λίγο πιο κάτω από το gti οπότε αν έδινα τη διαφορά θα πήγαινα εκεί.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.