Jump to content
FSI

Golf 1.6 fsi 2004.

Recommended Posts

Καλημέρα!.

Έχω ένα Golf 5 1.6 Fsi Sportline του 2004 με κινητήρα BAG.

Τον τελευταίο μήνα αρχικά σποραδικά και πλέον σχεδόν κάθε φορά, τα πρωινά ή μετά από πολύωρη στάση του όχηματος, δεν παίρνει μπροστά. Παίρνει μετά από 7-8 προσπάθειες. Μετά δουλεύει ρολόι ενώ αν ξανά βάλω μπρος χωρίς να περάσει πολύ ώρα από όταν έσβησε παίρνει τσακμακι.

Το αμάξι χτυπάει μίζα και ακούω την αντλία να δουλεύει. 

Η μπαταρία είναι μια χαρά. Η αντλία ακούγεται και η μίζα είναι καλή.

Μέσω διαγνωστικού που διαθέτω δεν υπάρχει κανένα σφάλμα εκτός από σποραδικό 17748/P1340/004928 - Camshaft Position Sensor (G40) / Engine Speed Sensor (G28): Incor. Correlation- intermittent, το οποίο οφείλεται στην καδένα .

Ωστόσο το σφάλμα εμφανίζεται όταν κάνει τον κλασσικό θόρυβο γκρρρρρ στην εκκίνηση και όχι όταν κάθε πρωί δεν παίρνει μπρος.

Έχω σπασει το κεφάλι μου και ολα στο διαγνωστικό μου φαίνονται ρολόι.

Παρακαλώ πολύ έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο ή γνωρίζει κάποιος κάτι που μπορεί να μου διαφεύγει?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!.
Έχω ένα Golf 5 1.6 Fsi Sportline του 2004 με κινητήρα BAG.
Τον τελευταίο μήνα αρχικά σποραδικά και πλέον σχεδόν κάθε φορά, τα πρωινά ή μετά από πολύωρη στάση του όχηματος, δεν παίρνει μπροστά. Παίρνει μετά από 7-8 προσπάθειες. Μετά δουλεύει ρολόι ενώ αν ξανά βάλω μπρος χωρίς να περάσει πολύ ώρα από όταν έσβησε παίρνει τσακμακι.
Το αμάξι χτυπάει μίζα και ακούω την αντλία να δουλεύει. 
Η μπαταρία είναι μια χαρά. Η αντλία ακούγεται και η μίζα είναι καλή.
Μέσω διαγνωστικού που διαθέτω δεν υπάρχει κανένα σφάλμα εκτός από σποραδικό 17748/P1340/004928 - Camshaft Position Sensor (G40) / Engine Speed Sensor (G28): Incor. Correlation- intermittent, το οποίο οφείλεται στην καδένα .
Ωστόσο το σφάλμα εμφανίζεται όταν κάνει τον κλασσικό θόρυβο γκρρρρρ στην εκκίνηση και όχι όταν κάθε πρωί δεν παίρνει μπρος.
Έχω σπασει το κεφάλι μου και ολα στο διαγνωστικό μου φαίνονται ρολόι.
Παρακαλώ πολύ έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο ή γνωρίζει κάποιος κάτι που μπορεί να μου διαφεύγει?
 
Camsaft potition sensor αν δε κάνω λάθος είναι αισθητήρας στροφάλου.. Και αυτό δε σε παραξενεύει? Πολύ πιθανο το αμάξι να δυσκολεύεται να ξεκινησει από τέτοια σφάλματα.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Dj mitsos said:

Camsaft potition sensor αν δε κάνω λάθος είναι αισθητήρας στροφάλου.. Και αυτό δε σε παραξενεύει? Πολύ πιθανο το αμάξι να δυσκολεύεται να ξεκινησει από τέτοια σφάλματα.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όχι γιατί το σφάλμα αυτό είναι από το ότι η καδένα θέλει κάποια στιγμή αλλαγή.

Το σφάλμα όμως αυτό εμφανίζονταν ανέκαθεν εδώ και καιρό και δεν είχα το σύμπτωμα του τελευταίου μήνα.

Το αμάξι όμως δεν παίρνει μπροστά τα πρωινά και δεν είναι συνθήκη ότι θα βγάλει αυτό το σφάλμα.

Άρα το ότι δεν παίρνει μπροστά δεν οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στο συγκεκριμένο σφάλμα

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί το σφάλμα αυτό είναι από το ότι η καδένα θέλει κάποια στιγμή αλλαγή.
Το σφάλμα όμως αυτό εμφανίζονταν ανέκαθεν εδώ και καιρό και δεν είχα το σύμπτωμα του τελευταίου μήνα.
Το αμάξι όμως δεν παίρνει μπροστά τα πρωινά και δεν είναι συνθήκη ότι θα βγάλει αυτό το σφάλμα.
Άρα το ότι δεν παίρνει μπροστά δεν οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στο συγκεκριμένο σφάλμα
Τότε μπορώ να σκευτω είναι ότι η ή μιζα η ή αντλία είναι στα τελευταία της. Η κάτι στα ρεύματα δε κάνει καλή επαφή.. Είχα μια αντίστοιχη περίπτωση και το πρόβλημα ήταν στην γείωση της μπαταρίας. Ένα παξιμάδι είχε σκουριάσει και δεν έκανε καλή επαφή. Αλλάχτηκε με κόστος 0

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , Dj mitsos said:

Τότε μπορώ να σκευτω είναι ότι η ή μιζα η ή αντλία είναι στα τελευταία της. Η κάτι στα ρεύματα δε κάνει καλή επαφή.. Είχα μια αντίστοιχη περίπτωση και το πρόβλημα ήταν στην γείωση της μπαταρίας. Ένα παξιμάδι είχε σκουριάσει και δεν έκανε καλή επαφή. Αλλάχτηκε με κόστος 0

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by FSI
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε πιστεύεις μια επαφή ή μια γείωση να δημιουργεί θέμα μετά από ώρα ακινησίας μόνο και όχι σε χρόνο λειτουργίας?

 

Το πρόβλημα που ανέφερες ότι αντιμετώπισες είχε παρόμοια συμπτώματα?

Link to comment
Share on other sites

Είχα πολλά σύμπτωματα και εν κίνηση και εν στάση. Δυσκολιες να πάρει μπροστά (ειδικά στα κρύα), ακινητοποιηση του αυτοκινήτου εν στάση. Παύση του γκαζιού με ανοιχτό κινητήρα σκαμπανεβασματε του ρελαντί και τρεμούλα.
Δεν λέω ότι είναι αυτό απαραίτητα αλλά θα μπορούσε

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , Dj mitsos said:

Είχα πολλά σύμπτωματα και εν κίνηση και εν στάση. Δυσκολιες να πάρει μπροστά (ειδικά στα κρύα), ακινητοποιηση του αυτοκινήτου εν στάση. Παύση του γκαζιού με ανοιχτό κινητήρα σκαμπανεβασματε του ρελαντί και τρεμούλα.
Δεν λέω ότι είναι αυτό απαραίτητα αλλά θα μπορούσε

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μα είναι αξιοπερίεργο ότι όταν πάρει το αμάξι μπρος δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Μόνο μετά από πολύωρη ακινησία.

Μήπως χάνω κάπου πίεση καυσίμου μετά από ώρα?

 

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι αξιοπερίεργο ότι όταν πάρει το αμάξι μπρος δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
Μόνο μετά από πολύωρη ακινησία.
Μήπως χάνω κάπου πίεση καυσίμου μετά από ώρα?
 
Άμα είναι έτσι η αντλία φτάνει στο τέλος της. Γιατί ειδικά στην κρύα εκκίνηση ασκεί πίεση περισσότερη για να καταφέρει ο κινητήρας να ξεκινήσει.
Υπάρχει και άλλο θέμα που είχε ανοίξει στο φόρουμ από μπουκομενο καταλύτη
Αλλά εκεί είχε check engine αναμμένο.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε τα σωληνάκια μπορεί να δακρύζει και να χάνει τη πίεση..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , gianniskar said:

Τσεκαρε τα σωληνάκια μπορεί να δακρύζει και να χάνει τη πίεση..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τα σωληνάκια που?

Πίσω στην αντλία?

 

Link to comment
Share on other sites

Τα σωληνάκια που?
Πίσω στην αντλία?
 
Κοίτα πρώτα στο χώρο της μηχανής και μετά πίσω... Μου έκανε τα ίδια golf iv και μετά είδα δακρύζει μπροστά.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Κοίτα έκανα καλό οπτικό έλεγχο και δεν βρήκα κάτι αντιληπτό τουλάχιστον

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι που δεν βλέπω.

Θα πάω συνεργείο και ελπίζω να μην αρχίσουν ας αλλάξουμε το ένα και το άλλο και βλέπουμε....

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα έκανα καλό οπτικό έλεγχο και δεν βρήκα κάτι αντιληπτό τουλάχιστον
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι που δεν βλέπω.
Θα πάω συνεργείο και ελπίζω να μην αρχίσουν ας αλλάξουμε το ένα και το άλλο και βλέπουμε....
 
Αν κάποιο σωλινακι δακρύζει συνήθως μυρίζει έντονα βενζίνη τα πιο πιθανά σημεία είναι μπροστά αριστερά πίσω όπως βλέπεις από μπροστά τον κινητήρα και το άλλο πίσω κάτω από τα καθίσματα. Βγάλε τα πίσω καθίσματα ξεβιδώσε το μεταλλικό καπάκι και από κάτω του θα δεις τα σωληνάκια που καταλήγουν στην αντλία.
Επίσης κοίτα από κάτω και το φίλτρο καυσίμου και από κει καμία φορά υπάρχει διαρροη είναι λίγο πιο μπροστά από το τεποζιτο φαίνεται.
Αν τα δεις όλα στεγνά μπορεί η αντλία να τα φτύνει.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν , Dj mitsos said:

Αν κάποιο σωλινακι δακρύζει συνήθως μυρίζει έντονα βενζίνη τα πιο πιθανά σημεία είναι μπροστά αριστερά πίσω όπως βλέπεις από μπροστά τον κινητήρα και το άλλο πίσω κάτω από τα καθίσματα. Βγάλε τα πίσω καθίσματα ξεβιδώσε το μεταλλικό καπάκι και από κάτω του θα δεις τα σωληνάκια που καταλήγουν στην αντλία.
Επίσης κοίτα από κάτω και το φίλτρο καυσίμου και από κει καμία φορά υπάρχει διαρροη είναι λίγο πιο μπροστά από το τεποζιτο φαίνεται.
Αν τα δεις όλα στεγνά μπορεί η αντλία να τα φτύνει.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όλα αυτά τα έχω ελέγξει και είναι οκ

Δε μυρίζει βενζίνη μέσα ή γύρω από το αμάξι.

Η αντλία Βενζίνης μπορεί να τα φτύνει καθώς είναι 15 ετών.

Αλλά θα έκανε νούμερα μόνο στ ην εκκίνηση?

Δεν βγάζει και κάποιο σφάλμα να πιαστώ σε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.