Jump to content
panosman

Ενδειξη πορτοκαλι στο ταμπλο : ABS+ESP

Recommended Posts

Καλησπερα

Εχω το passat b5(3b3)  1.8 T 20V 2002, μου εχει βγαλει εδω και αρκετες ημερες  την πορτοκαλι ενδειξη στο ταμπλο  ABS+ESP μαζι...φυσικα βγαζει εκτος αυτες τις 2 λειτουργιες..Ψαχτηκα λιγο στο διαδυκτιο (και εδω) και βρηκα διαφορα...ενα απο τα πιο συχνα ειναι η αλλαγη του αισθητηρα ABS .Πηγα στον ηλεκτρολογο και εφοσον το εβαλε στο διαγνωστικο του εβγαλε αυτο το προβλημα στο εμπρος αριστερο τροχο...το αλλαξα αλλα παλι τα ιδια...καναμε reset στο σφαλμα αλλα μετα απο λιγο , μολις ξεκινουσα το αυτοκινητο το εβγαζε παλι...ξαναβαλαμε το διαγνωστικο και τωρα εβγαλε αντλια του ABS, αλλα δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι αυτο...

  Να σημειωσω πως σε ενα φορουμ στην Αμερικη σε παρομοιο προβλημα βρεθηκαν αρκετοι που το ελυσαν με την αλλαγη του διακοπτη φρενων, ενα switch που βρισκεται κατω απο το ταμπλο στο υψος του πενταλ φρενων και αναβουν τα στοπ...κοστος 20 ευρω αγορα το γνησιο..

 εδω το λινκ....https://www.passatworld.com/threads/abs-and-esp-lights.178968/

  Αν καποιος εχει καμμια ιδεα για το συγκεκριμενο σφαλμα ας με διαφωτισει...ευχαριστω εκ των προτερων !!!

Edited by panosman
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω παρόμοια εμπειρία.
Αφού είναι τόσο φθηνό το ανταλλακτικό που λες (20€) κάνε μια δοκιμή να το αλλάξεις.
Αν είναι αυτό θα σε γλιτώσει και από χρόνο και από χρήμα.

Στάλθηκε από το μουφοmotorola one vision μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Panos_stp said:

Χωρίς να έχω παρόμοια εμπειρία.
Αφού είναι τόσο φθηνό το ανταλλακτικό που λες (20€) κάνε μια δοκιμή να το αλλάξεις.
Αν είναι αυτό θα σε γλιτώσει και από χρόνο και από χρήμα.

Στάλθηκε από το μουφοmotorola one vision μου
 

Αυτο θα το κανω..εννοειται και  φυσικα θα ενημερωσω για το αποτελεσμα...

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και την μπαταρία σου...

Κάποια συστήματα του αυτοκινήτου τροφοδοτούνται απευθείας από την μπαταρία, για λόγους ασφαλείας...

Το ABS είναι ένα από αυτά...

Αν είναι χαμηλή η στάθμη της μπαταρίας μπορεί να σου ανάψει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , Hellas4x4 said:

Κοίτα και την μπαταρία σου...

Κάποια συστήματα του αυτοκινήτου τροφοδοτούνται απευθείας από την μπαταρία, για λόγους ασφαλείας...

Το ABS είναι ένα από αυτά...

Αν είναι χαμηλή η στάθμη της μπαταρίας μπορεί να σου ανάψει...

Ναι θα το κοιταξω ..αν και νομιζω πως ειναι οκ... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.