Jump to content
pipis13

Μικρο τρεμουλο στη πρωινη εκκίνηση

Recommended Posts

Παιδια εχω προσεξει (καιρο τωρα ισως, νομιζω απο το πρώτο καιρο που εχω το αμαξι), το πρωι οταν βαζω μπροστα κανει κανονικα προθερμανση. Οταν πέφτουν οι στροφες αισθανομαι ενα μικρο τρεμουλο στο ρελαντι πάντα χωρις να ανεβοκατεβαινουν στροφες, πιο πολυ ισως το χειμωνα. 

Αν κανω 2 χλμ και σταματησω δε το κανει. Εχω αλλαξει προσφατα μπουζι και πολλαπλασιαστες, η σταθμη παραφλου ειναι κανονικα και ειναι πεντακαθαρο (για να αποφυγουμε σκέψεις για φλατζα το λεω) 

Για καποιο λογο όλα αυτα τα χρόνια το θεωρουσα φυσιολογικό. 

Το κανει και σε εσας? 

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

και σ εμενα το κανει μολις πεσουν οι στροφες απο την κρυα εκκίνηση, ετσι ενα τσακ για 1-2 δευτερολεπτα και το εκανε απο την αρχη.

Ο μηχανικος δεν μου εχει πει κατι αρα ειναι κατι το φυσιολογικο (υποθέτω)

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Kostas_Tr said:

και σ εμενα το κανει μολις πεσουν οι στροφες απο την κρυα εκκίνηση, ετσι ενα τσακ για 1-2 δευτερολεπτα και το εκανε απο την αρχη.

Ο μηχανικος δεν μου εχει πει κατι αρα ειναι κατι το φυσιολογικο (υποθέτω)

Εγω μιλαω για τρεμουλο(πολυ μικρο) που παραμενει αφου πεσουν οι στροφες. Εξαλείφεται αν λειτουργησω το αμαξι για 1 - 2 χλμ. η αν το αφησω να ζεσταθει στο ρελαντι λίγο παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

για να γινω πιο συγκεκριμενος το τρεμουλο μου το κανει ταυτοχρονα με τον δεικτη των στροφων την ωρα που πεφτει κατω απο 1000. ισως αν δεν ξεκινησεις και δωσεις στ αμαξι ενα λεπτο ακομα να μην στο κανει. Πιστευω πως εχει να κανει με το ζεσταμα του κινητηρα και γι αυτο θα το εχεις δει πιο εντονο τον χειμωνα οπου η θερμοκρασιες ειναι πιο χαμηλες. Ο μηχανικος σου, σου εχει πει οτι ειναι κατι που πρεπει να δωσεις σημασια;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Kostas_Tr said:

για να γινω πιο συγκεκριμενος το τρεμουλο μου το κανει ταυτοχρονα με τον δεικτη των στροφων την ωρα που πεφτει κατω απο 1000. ισως αν δεν ξεκινησεις και δωσεις στ αμαξι ενα λεπτο ακομα να μην στο κανει. Πιστευω πως εχει να κανει με το ζεσταμα του κινητηρα και γι αυτο θα το εχεις δει πιο εντονο τον χειμωνα οπου η θερμοκρασιες ειναι πιο χαμηλες. Ο μηχανικος σου, σου εχει πει οτι ειναι κατι που πρεπει να δωσεις σημασια;

 

Οχι. Δεν εντοπιζει κατι ανησυχητικο 

Link to comment
Share on other sites

αρχικα πρεπει ν αλλαξεις εικονα προφιλ και να βαλεις τον vegeta:p:whistle:

μετα αφου ειπε ο μηχανικος οτι δεν υπαρχει θεμα πρεπει να ειναι κατι το φυσιολογικο. και σ εμενα το κανει οπως σου ειπα απλα εχω ενα αμαξι 10 χρονια παλαιοτερο απο το δικο σου και 4κυλινδρο οποτε υπαρχουν διαφορες στ αμαξια μας. 

αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οσο ψαχνομαστε μονιμα θα βρισκουμε και κατι που δεν μας αρεσει η μας ανησυχεί

εμενα μου ειχε σκασει το χρωμα στον ουρανο και στο καπο και το εβαψα και τωρα με χαλαει ολο το υπολοιπο αμαξι με τα ψεγαδια του και θελω να το βαψω ολο και ας μην εχει κάτι το ιδιαίτερο. γι αυτο φτησ' το μην το ματιασεις και να το χαιρεσαι οσο γινεται! γιατι τωρα με την καραντινα τα χλμ που γραφουμε ειναι λιγο δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα το κανει στο 9n οσο κατεβαινουν οι στροφες και ζεσταινεται κολλαει κατω απο τις 1000 στροφες και αμα πατησω γκαζι ξεκολλαει και ηρεμει τελειως το αμαξι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.