Jump to content
PGK

Passat B8.5 1.5 Tsi Evo ACT, λιπαντικό

Recommended Posts

Καλημέρα στην ομάδα. Είμαι νέος σχετικά ιδιοκτήτης VW και ψάχνομαι. Προσπαθώ να καταλάβω τι λάδι χρησιμοποιεί η VW για τον 1.5 Tsi. Σύμφωνα με το βιβλίο του οχήματος και με το configurator της Castrol, προτείνεται 0w20 και εναλλακτικά 5w30. Υπάρχει κάποιος που να έχει ασχοληθεί και να μου πει τι βάζουν? Ευχαριστώ για την φιλοξενία και το χρόνο όλων! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...απ' όσο γνωρίζω πρώτη επιλογή είναι λιπαντικό 0w20 και προδιαγραφής vw508 κι εναλλακτικα 5w30 προδιαγραφής vw504...το manual του αυτοκινήτου σου δεν αναφέρει κάτι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κατ' αρχάς για την απόκριση. Το manual τα αναφέρει λίγακι γενικόλογα και συγκεγχυμένα, επισυνάπτω φωτό..... Λέει δηλαδή πως αν έχεις φίλτρο σωματιδίων και σταθερό service, όντως αναφέρει 508 και εναλλακτικά 504.Το θέμα είναι ότι επειδή ήμουν ουσιαστικά ο πρώτος ιδιοκτήτης του εν λόγω οχήματος-έκδοσης και από τους πρώτους στην Ευρώπη αν όχι ο πρώτος (μεγάλη ιστορία..), πασχίζω να βρω αν το μοτέρ είναι τελικά το DADA ή το DPCA και τι τελικά προτείνει η VW για την Ελλάδα... ???Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που να έχει το μοτέρ αυτό σε άλλο αμάξι κι αν έχει εμπειρία. Ευχαριστώ και πάλι. 

20210321_185954.jpg

20210321_185950.jpg

20210321_185946.jpg

20210321_185904.jpg

Link to comment
Share on other sites

σημείωσε το VIN του αυτοκινήτου σου και επικοινώνησε με το τεχνικό τμήμα της Kosmocar https://www.kosmo*μη επιτρεπόμενο @ URL*/site/content.php?sel=8

Ζήτησε να μιλήσεις με το τεχνικό τμήμα και ρώτα τους τι να σου προτείνουν.....

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω και θα επανέλθω προς ενημέρωση. Ευχαριστώ και πάλι! 

Link to comment
Share on other sites

Βασική μου απορία-προβληματισμός, είναι για τις προδιαγραφές του 0w20. Δεν το έχω ξανασυναντήσει σε άλλο αμάξι, χωρίς βέβαια να είχα και ποτέ VW με Tsi κινητήρα. Μου φάνηκε αρκετά χαμηλό το "20"... αλλά είμαι υπέρ του κατασκευαστή, ως γενική θεώρηση...

Άλλωστε, από εμένα που θα έλεγα ότι είμαι μάλλον γιδοβοσκός σε αυτά, τουλάχιστον σίγουρα ξέρει κάτι παραπάνω!!!  Ευχαριστώ θερμά όλους σας για την απόκριση! 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , PGK said:

Βασική μου απορία-προβληματισμός, είναι για τις προδιαγραφές του 0w20. Δεν το έχω ξανασυναντήσει σε άλλο αμάξι, χωρίς βέβαια να είχα και ποτέ VW με Tsi κινητήρα. Μου φάνηκε αρκετά χαμηλό το "20"... αλλά είμαι υπέρ του κατασκευαστή, ως γενική θεώρηση...

Άλλωστε, από εμένα που θα έλεγα ότι είμαι μάλλον γιδοβοσκός σε αυτά, τουλάχιστον σίγουρα ξέρει κάτι παραπάνω!!!  Ευχαριστώ θερμά όλους σας για την απόκριση! 

Για λάβε υπόψιν σου (και) αυτό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Geopro σε ευχαριστώ! Μάλλον στοιχειοθετείται ο προβληματισμός μου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.