Jump to content
pipis13

Μαλλον πυρακια?

Recommended Posts

προσφατα αλλαξα βενζιναδικο. εκανα 1 γεμισμα και ξαφνικα το αμαξι αρχισε να ου κανει ενα τρρρρρρ , οταν εχω π.χ 2α και 1000 στροφες και δινω γκαζι. (οταν δηλαδη το αμαξι ζοριζεται)

οσο διαρκει το τρρρρρρρ πεταει ελαφρως και μαυρο καπνο .

ο μαστορας μου ειπε οτι ειναι μαλλον πυρακια απο κακης ποιοτητας καυσιμα. (κι εδω κολλαει οτι προσφατα αλλαξα βενζιναδικο)

μου προτεινε να βαλω καλη βενζινη απο καποιο βενζιναδικο που ξερω οτι εχει καλα καυσιμα και να το δουλεψω.

Ηδη παρατηρησα αισθητη μειωσει του θορυβου αλλα δν θελω να παναηγυριζω πριν το παρακολουθησω καποιες μερε.

Κατα τα αλλα το αμαξι και δινει γκαζι κανονικα και τουρμπιζει κανονικα και δε παρουσιαζει καποιο αλλο θεμα.

Σας εχει συμβει ποτε?

 

Link to comment
Share on other sites

προσφατα αλλαξα βενζιναδικο. εκανα 1 γεμισμα και ξαφνικα το αμαξι αρχισε να ου κανει ενα τρρρρρρ , οταν εχω π.χ 2α και 1000 στροφες και δινω γκαζι. (οταν δηλαδη το αμαξι ζοριζεται)
οσο διαρκει το τρρρρρρρ πεταει ελαφρως και μαυρο καπνο .
ο μαστορας μου ειπε οτι ειναι μαλλον πυρακια απο κακης ποιοτητας καυσιμα. (κι εδω κολλαει οτι προσφατα αλλαξα βενζιναδικο)
μου προτεινε να βαλω καλη βενζινη απο καποιο βενζιναδικο που ξερω οτι εχει καλα καυσιμα και να το δουλεψω.
Ηδη παρατηρησα αισθητη μειωσει του θορυβου αλλα δν θελω να παναηγυριζω πριν το παρακολουθησω καποιες μερε.
Κατα τα αλλα το αμαξι και δινει γκαζι κανονικα και τουρμπιζει κανονικα και δε παρουσιαζει καποιο αλλο θεμα.
Σας εχει συμβει ποτε?
 
Όχι τόσο πολύ αλλά το έχω παρατηρήσει με καλής ποιότητας βενζίνη στο Polo μου που έχει και αυτό ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Μην ξεχνάτε Παιδιά ένα πράγμα ότι εδώ και καιρό (απο το 2019) η βενζίνη περιέχει Βιοαιθανολη.

 

Και υπάρχει και μια αύξηση της κατανάλωσης σε σχέση με πριν.

 

Εγώ προσωπικά Ρίχνω μια στο τόσο και ένα μπουκαλάκι  βελτιωτικο οκτανίων.

https://www.skroutz.gr/s/13620872/STP-Power-Booster-200ml.html

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Η βενζίνη έχει πέσει χάσει σε ποιότητα τα τελευταία χρόνια σταδιακα και ιδιαίτερα σε μικρής κατανάλωσης βενζινάδικα σε μικρές πόλεις η σεα εθνικων οδων, λογω αυξησης του στολου των diesel τα τελευταια 10 χρονια.

εδώ σε μεγάλη πόλη και πάλι σαπίζουν οι 100αρες με την άνοδο των τιμών.

 

@OMINUS

Σωστά, υπάρχει ελάχιστη αλλά υπαρκτή άνοδος στην κατανάλωση.

 


@doggy
Αν έχεις όχημα με «ιδιαιτερότητες» το βελτιωτικό στο πορτ παγκαζ είναι μονόδρομος. (Αν θες να το πατάς φυσικα, διαφορετικά με μηχανική και 95αρα πάει μια χαρά)

95αρα και χαμηλό ψεκασμό 100% meth εξαφανίζει επιστροφές ακόμα και σε χαμηλή πίεση.

Και 95αρες ειναι μεγαλες φόλες και απο premium εταιριες, ο πολυς κοσμος δεν logαρει η εχει λιγοτερες απαιτησεις και δεν τα βλεπει απο πρωτο χερι.

Πριν λίγες μέρες logαρα φιλο με gti μονο 95αρι πρόγραμμα 260αλογα -6 cfs επιστροφες με shell vpower.
βάλαμε μισό τεπόζιτο ετεκα 95αρα στο αεροδρόμιο και μηδένισε αμέσως.

Θυμάμαι πριν χρόνια με πανάκριβη 100αρα bp 1.9Ε/lt έσπασα ακιδα σε μπουζί από πυρακια.

Θέλει να βρεις 1-2 βενζινάδικα και να βάζεις μόνο εκεί, αλλά οχι τυφλά.

Για κλάματα η ποιότητα καυσίμων στη χώρα μας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να προτείνεις κάποιο βελτιωτικό?
Επισης μπορείς να μου πεις αν μπορώ να βλέπω σε obdeleven την ποιότητα του καυσίμου?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Torco

310ab32ba61e6da0d19ea81d763f0f02.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα θυμαστε που 30 μαρτη σας ειχα πει οτι ακουγα τα πειρακια οταν εδινα αποτομα γκαζι. 

Ε πηγα του εβαλα 100αρα το ανοιξα και σταματησε. 

Τωρα δηλαδη υστερα απο το 4 μηνες τα ακουσα παλι. Πηγα το ανοιξα και δεν ακουγονται πλεον. 

Ειναι λογικο να συμβαίνει αυτο?

Να τονισω οτι το παω μονιμα στο D και μεχρι 100 χλμ. Υπαρχει περιπτωση να το μπουκωνω? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.