Jump to content
GDal

Golf 5 - Bilstein B4,B6,B8, B12-14 & Ελατήρια (Hr - Eibach) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

4 hours ago , takisbrax said:

γνωριζουμε καποιο καταστημα για αγορα αμορτισερ bilstein sport σε καλη τιμη?

Καλήμερα και ευτυχισμένο το 2017. Επειδή λες να βρεις όσο πιο οικονομικό κίτρινο bilstein να σου πω πως σε δική μου αναζήτηση με άτομο της αγοράς μου είπε πρόσεχε από που θα πάρεις το κίτρινο το bilstein...  Όταν των ρώτησα γιατί μου είπε ότι πολύ εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι τα κίτρινα ξαναεπισκευάζονται και τα πωλούν στην τιμή καινούργιου. Έτσι λοιπόν ενώ μπορούσα να τα πάρω πιο φθηνά από κάποιον άγνωστο έδωσα 600 και τα πήρα από μαγαζί που μου έδωσε μαζί με την απόδειξη και εγγύηση αντικατάστασης και όχι εγγύηση ανακατασκευής σε περίπτωση που υπάρξει κάποιο πρόβλημα... Προσοχή δεν θέλω να θίξω κανέναν και τίποτα απλά αναφέρω την συζήτηση μου με πολύ καλό φίλο και άριστο γνώστη της αγοράς ανταλλακτικών...  

Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2017 at 1:54 ΜΜ, RAF JOHN said:

Καλήμερα και ευτυχισμένο το 2017. Επειδή λες να βρεις όσο πιο οικονομικό κίτρινο bilstein να σου πω πως σε δική μου αναζήτηση με άτομο της αγοράς μου είπε πρόσεχε από που θα πάρεις το κίτρινο το bilstein...  Όταν των ρώτησα γιατί μου είπε ότι πολύ εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι τα κίτρινα ξαναεπισκευάζονται και τα πωλούν στην τιμή καινούργιου. Έτσι λοιπόν ενώ μπορούσα να τα πάρω πιο φθηνά από κάποιον άγνωστο έδωσα 600 και τα πήρα από μαγαζί που μου έδωσε μαζί με την απόδειξη και εγγύηση αντικατάστασης και όχι εγγύηση ανακατασκευής σε περίπτωση που υπάρξει κάποιο πρόβλημα... Προσοχή δεν θέλω να θίξω κανέναν και τίποτα απλά αναφέρω την συζήτηση μου με πολύ καλό φίλο και άριστο γνώστη της αγοράς ανταλλακτικών...  

καλη χρονια γιαννη και σου ευχομαι οτι καλητερο με το νεο ετος.

Δηλ τα γνησια εχουνε εγγυηση αντικαταστασης (και οχι επισκευης) αν χαλασουνε τον πρωτο χρονο για παραδειγμα?

Και πως θα αποδιξουμε οτι δεν πεσαμε σε λακουβα αλλα οτι  ειναι το αμορτισερ ελατωματικο?

Στην Λαμια τα εβαλες αν ειναι να κατεβω μια βολτα γιατι μενω κοντα,καπου στα 65 χλμ απο εκει?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμαθα ότι αρκετά μαγαζιά δίνουν εγγύηση απλά η εγγύηση δεν περιλαμβάνει αντικατάσταση με καινούργιο, απλά γίνεται ανακατασκευή. Έγραψα αυτό το post γιατί είδα μπροστά μου παράδειγμα ανακατασκευασμένου που αν δεν ήταν λίγο ξεφτισμένη η ετικέτα και λίγο φαγωμένα τα πάσα της βίδας δεν παίζει να το καταλάβαινα. Ίσως ένας πιο έμπειρος να το καταλάβαινε εξαρχής... Βλέποντας λοιπόν τι παίζει στην αγορά και πόσο εύκολα μπορείς να την πατήσεις έγραψα αυτό το post. Αν ψάξεις σε πολλά μαγαζιά παίζει να βρεις αρκετά μεγάλες διαφορές... Το τέλειο για εμένα είναι να πάρεις από κάπου που αυτός που τα πουλάει να είναι επίσημος προμηθευτής της περιοχής. Δεν υπάρχει γνήσιο και μη γνήσιο αλλά υπάρχει καινούργιο και ανακατασκευασμένο που πωλείτε σαν καινούργιο. Για το ερώτημά σου περί κάλυψης σε περίπτωση προβλήματος δεν ξέρω να σου απαντήσω, πιθανολογώ όμως πως αν πετάξει λάδια ή αν κοπανάει χωρίς λόγο δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Όσο για την Λαμία αν δεν βρεις στην περιοχή σου μπορώ να σου πω αν θέλεις μια επιλογή. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μετά από 82.000χλμ με τα μαμά αμορτισερ (αν δεν κάνω λάθος sachs) ήρθε η ώρα για αλλαγή. Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο μέχρι 400€  η να προτιμήσω τα ίδια? Μοντέλο Golf 5 Tsi 140 Gt Sport με πρόγραμμα 

Edited by Μαρινος-TSI
Link to comment
Share on other sites

kalhspera na kanw mia erwthsh an kserei kaneis

exw to golf mk3 GT evala anarthsh empros Bilstein ta kitrina kai xamilose terma foraw zanta 17ara kai moy vriskei stous tholoys

kserei kaneis kana tropo na to psilosw 1-1.5 ponto xwris na alaksw elathria h amortiser?

me kapoia patenta dhladh

ta amortiser den einai rithmizomena

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα αν θες να το σηκώσεις λίγο βάλε προσθήκες.... Οικονομικά και γίνεται η δουλειά σου χωρίς να αλλάξεις κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,θελω να αναφερω την γνωμη μου σχετικα με την αναρτηση Bilstein B8 σε συνδιασμο με ελατηρια Eibach σε Golf 5!!

Πριν καιρο αλλαξα αναρτηση και μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στην Bilstein B8 και ελατηρια χαμηλωματος Eibach 3cm(μαυρο),το αποτελεσμα ηταν: 1)αισθησης κρατηματος πολυ καλο,σταθερο πολυ αλλα το μονο  κακο ηταν οτι εγινε παρα πολυ σκληρο το αμαξι ειδικα πισω:startle:,2)εμφανιση μπροστα χαμηλωσε και εκατσε πολυ ομορφα ενω πισω ηταν αρκετα σηκωμενο!!

Μετα απο γνωμες στο Forum,αποφασισα να αλλαξω ελατηρια και να παω στα Eibach 4,5cm(κοκκινο),το αποτελεσμα μου αρεσε παρα πολυ κυριως θεμα οπτικο και μου φανηκε οτι εγινε πιο μαλακο αποτι τα μαυρα που ειχα πριν!!το αμαξι καθησε πολυ ομορφα και μπρος και πισω!:thumbsu:

17792377_10210154116623755_85495111_n.jpg

Edited by Στυλιανός
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα!! Τα φώτα σας!! Έχω ενα golf tsi Gt sport 140ps με 18άρες. 

Μου δίνει φίλος που πήγε σε ρυθμιζόμενη, την bilstein b8 που βγάζει με ούτε 20000 χιλιόμετρα απο audi A3 8 P   Όπου απο οτι εψαξα είναι ιδια με αυτα που φοράει το golf. (Σωστά;;)

 

αν την βάλω με τα μαμά ελατήρια θα είναι οκ;; απο θεμα ανεσης με ενδιαφέρει πιο πολύ! Ή να βάλω κάποιο σετ eibach??

Edited by psilosoc
Link to comment
Share on other sites

Η B8 θέλει ελατήρια χαμηλωματος. Ψάξε για Eibach ιδανικά. Επίσης η B8 δεν είναι ρυθμιζόμενη. Μεγεια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλη χρόνια. Θέλω να αλλάξω αμορτισέρ και βρήκα πολύ οικονομικά τα bilstein b4. Έχω ελατηρια της einbach τα κοκκινα. Με τα β4 θα έχω πρόβλημα; Αν τα έχει δοκιμάσει κανένας ας μου την γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλη χρόνια. Θέλω να αλλάξω αμορτισέρ και βρήκα πολύ οικονομικά τα bilstein b4. Έχω ελατηρια της einbach τα κοκκινα. Με τα β4 θα έχω πρόβλημα; Αν τα έχει δοκιμάσει κανένας ας μου την γνώμη του.


Μονο τα Β8 συνδυάζονται με ελατήρια χαμηλωματος.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει βάλει τα BILSTEIN B14 σε GOLF V GTI. Γνώμες απόψεις σχετικά.

 

Link to comment
Share on other sites

H PSS είναι μια γερή και ολοκληρωμένη ανάρτηση, με ρυθμίσεις που σίγουρα θα σε καλύψουν. Αρκεί να τη χρειάζεσαι..

Επίσης έχει το ατού την ανακατασκευής στον επίσημο επισκευαστή οπότε εύκολα έχεις καινούργια ανάρτηση.

 

 

Προσωπικά σε Vag και Ford έχω δοκιμάσει και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος, από "μαλακές" και οικογενειακές ρυθμίσεις μέχρι τρελαμένους που

ρύθμιζαν και ξαναβγαίναν στο δρόμο και ξανά και ξανά...

 

Αν μένεις Αθήνα/Θεσσαλονίκη υπάρχουν και "ειδικοί" που μπορούν να σε βοηθήσουν στο ρύθμισμα της ανάρτησης.

 

 

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θέλω να αγοράσω αμορτισέρ αλλά μπερδευομε λίγο.... Γράφει για το ίδιο αμορτισέρ 50mm και 55mm. Ποια η διάφορα τους και ποια είναι για μένα. Golf 5 2008 gt sport

Link to comment
Share on other sites

αφορα το παχος του αμορτισερ απο τη στιγμη που εχουμε το ιδιο αμαξι λογικα και το δικο σου 55αρι φοραει

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν , gtse said:

αφορα το παχος του αμορτισερ απο τη στιγμη που εχουμε το ιδιο αμαξι λογικα και το δικο σου 55αρι φοραει

Α. Ωραία. Ευχαριστώ... Εαν είναι στο δικο 50αρι και πάρω 55αρι θα έχω πρόβλημα; Για το 1 τις εκατό ρωταω

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπαίνει, απλό είναι

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , nikdev said:

Δεν θα μπαίνει, απλό είναι

Ok. Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα παραγγειλω 55αρια και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει site της bilstein βαζεις τυπο αυτοκινητου μοτερ και βγαινει ο κωδικος


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2018 at 7:54 ΜΜ, ntip said:

Ok. Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα παραγγειλω 55αρια και βλεπουμε

Μπορεις να το μετρησεις με ενα παχυμετρο!!γυρνα την ροδα τερμα αριστερα και με ενα παχυμετρο μετρησε το παχος του αμορτισερ!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας !! Θέλω τις γνώσεις σας ,έχω μια τετράδα bilstein b8 sprint  F4 VE3 D683 H0 ταιριάζει μόνο σε 2007 και πάνω AUDI TT 55χιλιοστα και θέλω να τις περάσω στο golf 5 GT sport .2008..έχω ήδη τα ελατήρια τα eibach 5ποντα .Η διαφορα της σε σχέση με την bilstein b8 που ταιριάζει στο golf 5 είναι μισό δάχτυλο ψηλότερο φυσιγγι στις golf ίδιας μάρκας αμορτισέρ..να τις περάσω στο αυτοκίνητο η θα έχω θέματα λέτε?δεν με ενδιαφέρει η άνεση τόσο όσο το χαμήλωμα και τα κρατήματα! ευχαριστώ

Edited by Efthimios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...κάτοχος golf 6 tsi...θέλω να χαμηλωσω το αμαξι μου αλλά να έχω και άνεση...σκέφτομαι για coilover ένας φίλος μου εβαλε D2 και είναι ικανοποιημένος..άλλος φίλος έχεις bilstein b14...και εμένα μου πρότειναν KW ST SUSPENSION Γαλβανιζέ...θέλω τα φώτα σας..

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματιά στα ανοιχτα θεματα για την αναρτηση


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.