Jump to content
diver86

Επιλογή ζαντών vw up

Recommended Posts

Πήρα ένα vw up για τη σύζυγό.το αμάξι έχει 14" ζάντες 175/65/14.

Στην εθνική με 100_120 το νιώθω κάπως σα βαρκούλα.στο mii που είχα πριν μια τετραετία θυμάμαι είχα βάλει 16αρα και ήταν πιο στιβαρό αλλά δε θυμάμαι διαστάσεις.

Τι λάστιχο μπαίνει στη 16αρα?η vw προτείνει στις 6" φάρδος ζάντας 185/50/16.αλλα κάνα 2 ζάντες που βρήκα έχουν φάρδος 6,5 και διάβασα κάπου ότι σε αυτό το φάρδος μπαίνει 195/45/16.πειτε μ τη γνώμη σας..

 

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , diver86 said:

 

Πήρα ένα vw up για τη σύζυγό.το αμάξι έχει 14" ζάντες 175/65/14.

Στην εθνική με 100_120 το νιώθω κάπως σα βαρκούλα.στο mii που είχα πριν μια τετραετία θυμάμαι είχα βάλει 16αρα και ήταν πιο στιβαρό αλλά δε θυμάμαι διαστάσεις.

Τι λάστιχο μπαίνει στη 16αρα?η vw προτείνει στις 6" φάρδος ζάντας 185/50/16.αλλα κάνα 2 ζάντες που βρήκα έχουν φάρδος 6,5 και διάβασα κάπου ότι σε αυτό το φάρδος μπαίνει 195/45/16.πειτε μ τη γνώμη σας..

 

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Καλησπέρα ,

Εχω πάρει και 'γώ στην γυναίκα μου ένα up πριν από 2 χρόνια με το κιβώτιο ASG. Το αμάξι πατάει απο το εργοστάσιο σε 15αρα ζάντα και μπορω να πω οτι πατάει αρκετά καλά στην διάσταση ελαστικών που φοράει(185/55/15) Η άποψη μου ειναι οτι πιστευω η 16αρα θα το κάνει να κοπανάει στην πολη μέσα.

 

Link to comment
Share on other sites

επειδή την είχα βάλει στο mii τη 16αρα μπορώ να πω ότι δεν είχα νιώσει κοπανημα.στο ταξίδι ήταν σούπερ.ωραιο πάτημα.σκεφτομαι και για 15αρα.αλλα έχω βρει σε replica τη GTI και έχω ερωτευτεί.0a735e55413f8f76bf8d79ca3d9ed63f.jpg

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο το Up!

image.jpeg.59833f943ae537c567a6508214eaf75d.jpeg

 

Ρίχνοντας μία ματιά στον παραπάνω πίνακα βλέπεις ότι μπορείς οριακά να τοποθετήσεις λάστιχο Φαρδους 185mm στην ζαντα φαρδους 6.5’’

Κατά τ’άλλα είμαι και γω Της ίδιας άποψης με τον athanjim. Η επιλογή μεγάλης σε διαμετρο ζάντας σε υποχρεώνει να μειώσεις το προφίλ του ελαστικού, οποτε δεν είναι ιδιαίτερα σοφή για τους ελληνικούς δρόμους.

Τώρα δεν θέλω να σε βάλω σε νέες σκέψεις ή σε νέα έξοδα, αλλά το «βαρκούλα» εμένα με παραπέμπει σε αμορτισέρ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13000 χλμ έχει το up.τελος του 19 είναι.δε πιστεύω...αλλά θα το κοιτάξω...ένα χαμηλωματακι αν αλλάξω αμορτισερ με 16αρα θα είναι μουρλια...
Κοιτάω και για 15αρα

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον πίνακα που παρέθεσε ο συνάδελφος παραπάνω, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο παρακάτω και να "παίξεις" αναλόγως:

 

Τire size calculator

Link to comment
Share on other sites

Ζαντουλα βρήκα τελικά.15αρα με 6" φάρδος.οι διαστάσεις που μπαινουν είναι 185/55/15 και 195/50/15.το σωστό απ' ότι είδα και σε διάφορα calculator είναι το 185 αλλά έλεγα να του δώσω λίγο φαρδος...η γνώμη σας?41c10a74ef7335f59d8925e80d8cb5ad.jpgd51cd29a878b3f2b4c7e6f3a482b336a.jpg

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ και βγαίνει και στα ίδια λεφτά περίπου.αλλα είναι 16αρα η άτιμη..

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν , diver86 said:

Και εγώ και βγαίνει και στα ίδια λεφτά περίπου.αλλα είναι 16αρα η άτιμη..

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος! :pic:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε με απασχολεί.το πρώτο μ αμάξι ήταν lupo με 16αρες.αλλα βλέπω τη σύζυγο να μου παίρνει το arona και θα έχουμε διαζύγια μετά...

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.