Jump to content
spiros6

Τζογος στο τιμονι

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα!!!!!

Εχω ενα προβληματακι στο golf 4 1600 cc/

Μου παρουσιασε ενα μικρο τζογο στο τιμονι ειδικα οταν ειναι σταματημενο το παατηρησα με αναμενο κινητηρα,γυριζοντας το τιμονι λιγο δεξια αριστερα ο τζογος παρατηρειτε και παραλληλα ακουγεται κατω απο το τιμονι ενα τακ τακ ελαφρυ.Το ιδιο ακριβως κανει και οταν σβησω το κινητηρα///Ιδιος τζογος ακριβως...

 

Τα φωτα σας οποιος ξερει κατι...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να απευθυνθείς σε συνεργείο για έλεγχο μπροστινού συστήματος...ένα πιθανό σενάριο είναι να θες ακρομπαρα

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , thodoris91 said:

Πρέπει να απευθυνθείς σε συνεργείο για έλεγχο μπροστινού συστήματος...ένα πιθανό σενάριο είναι να θες ακρομπαρα

Nαι σωστα το σκεφτηκα και αυτο φυσικα,αλλα ηθελα να παρω μια ιδεα εδω να δω τα σεναρια οπως λες...Κρεμαριερα δεν νομιζω εφ οσον το κανει και με σβηστο κινητηρα..

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χλμ έχεις;;;

Η κρεμαγιέρα δεν έχει να κάνει αν είναι σβηστή ή αναμμένη η μηχανή, δουλεύει πάντα... Η διαφορά είναι ότι με αναμμένη μηχανή έχεις υποβοήθηση ενώ με σβηστή όχι..

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , Hellas4x4 said:

Πόσα χλμ έχεις;;;

Η κρεμαγιέρα δεν έχει να κάνει αν είναι σβηστή ή αναμμένη η μηχανή, δουλεύει πάντα... Η διαφορά είναι ότι με αναμμένη μηχανή έχεις υποβοήθηση ενώ με σβηστή όχι..

Εχω 252.000 χιλιομετρα,αλλα σημερα το πηγα στο μηχανικο γιατι με το τιμονι δεν παιζεις.....

Το κοιταξε το εβαλε στο αναβατοριο και μετα κατι εσφιξε λιγο μεσα στο αμαξι στα πεταλ στη βαση του τιμονιου

Μου λεει δεν ειναι κατι αυτο,εχει ενα πολυ μικρο τζομο απο τον αξονα και λιγο εως ελαχιστο απο κρεμαριερα,οποτε μην ανησυχεις.

Οκ οποτε το αφησα ετσι γαιτι τωρα ειναι και χιλιομετρα που πρεπει να αλλαξω ιμαντα εκκεντροφορυ κτλπ...

Θα το παω απο Δευτερα...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να είναι η αρχή της κρεμαγιέρας...

Κάποια μοντέλα έχουν κιτ επισκευής της κρεμαγιέρας και δεν χρειάζεται αλλαγή αν δεν έχει φθαρεί κάτι στα εσωτερικά της...

Το παρακολουθείς και βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν , Hellas4x4 said:

Πιθανώς να είναι η αρχή της κρεμαγιέρας...

Κάποια μοντέλα έχουν κιτ επισκευής της κρεμαγιέρας και δεν χρειάζεται αλλαγή αν δεν έχει φθαρεί κάτι στα εσωτερικά της...

Το παρακολουθείς και βλέπεις...

Nαι σωστο και αυτο,γιατι μονο μεταχειρισμενη κοστιζει γυρω στα 130 υρω νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2021 at 10:54 PM, spiros6 said:

Παιδια καλησπερα!!!!!

Εχω ενα προβληματακι στο golf 4 1600 cc/

Μου παρουσιασε ενα μικρο τζογο στο τιμονι ειδικα οταν ειναι σταματημενο το παατηρησα με αναμενο κινητηρα,γυριζοντας το τιμονι λιγο δεξια αριστερα ο τζογος παρατηρειτε και παραλληλα ακουγεται κατω απο το τιμονι ενα τακ τακ ελαφρυ.Το ιδιο ακριβως κανει και οταν σβησω το κινητηρα///Ιδιος τζογος ακριβως...

 

Τα φωτα σας οποιος ξερει κατι...

Ευχαριστω

κρεμαγιερα

Edited by DMX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.