Jump to content
vastil

Μερικές απορίες από έναν νέο κάτοχο.

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Βασίλης και περιμένω την άλλη εβδομάδα το Ροκυ μου. Έκλεισα το 1.0. Έχω όμως λίγες απορίες.

 

1. Χρειάζεται στρώσιμο το αυτοκίνητο?

2. Επιλογή βενζίνης. Μόνο 100αρα ή θέλει 95αρα και εναλλαγή με 100αρα την εβδομάδα?

3. Πόσα km βγάζει περίπου?

4. Σέρβις έχει κάθε δυο χρόνια. Μπορώ να Ζητησω να γίνουν στην αντιπροσωπεία κάθε χρόνο? 
5. Κάτι άλλο που θα έπρεπε να προσέξω?

6. Σαν χρώμα έκλεισα τη μαύρη πέρλα. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχω να μην αλλοιωθεί το χρώμα?

7. Το multimedia για να λειτουργεί η καθοδήγηση απαιτεί να τρέχω online στο κινητό το χάρτη εκείνη την ώρα ή δεν είναι προαπαιτούμενο όποτε απαιτεί μόνο τη σύνδεση με Bluetooth με το κινητό?

8. Το ψηφιακό καντράν θα μπορεί να μου προβάλει και αυτό το χάρτη ή όχι?

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όσα γνωρίζω. :)

 

1. Γενικά λένε πως τα καινούρια μοτέρ είναι στρωμένα. Ακόμη και αν αυτό ισχύει όλα τα υπόλοιπα μέρη του αυτοκινήτου (σασμάν, μπιλιοφόροι, ρουλεμάν κλπ) δεν είναι. 

Εγώ προσωπικά το δικό μου πήγα για τα πρώτα 1500-2000 χλμ πολύ χαλαρά και άρχισα σταδιακά να το ανοίγω για τα επόμενα 1500 χλμ.

 

2. Αν έχεις καλό βενζινάδικο παίξε με 95 άρα. Μία στο τόσο (σε κανένα ταξίδι π.χ.) βάζεις 100 άρα. Αν είχες π.χ. το 2 λιτρο και το ζόριζες θα σου έλεγα μόνο 100 άρα για να είσαι ήσυχος.

 

3. Δε μπορώ να σου απαντήσω, έχω το 2.0 και όταν το πήρα και το έστρωνα έβγαζε 760 χλμ. Πλέον στα 650-680 αδειάζει :crazy:

 

4. Κάθε δύο χρόνια. Είναι το long life, τα λάδια του και τα φίλτρα του είναι φτιαγμένα για να αντέχουν 2 χρόνια. Προσωπικά (Ολλανδία) δοκίμασα να ζητήσω στο χρόνο επάνω σέρβις και ο αντιπρόσωπος με έδιωξε. :)

 

5. Δεν θα το έλεγα.

 

6. Μακριά από βούρτσες! Προσεκτικό πλύσιμο στο χέρι από σωστό πλυντήριο για να μην πεθάνει στην αράχνη. Επιπλέον, ιδανικά κάντου κανένα ψιλό coating. Ακριβό μεν αλλά αξίζει πολύ.

 

7. Επειδή δεν το κατάλαβα και στο άλλο σου θέμα, δεν έχεις το εργοστασιακό Navi ε; Ανάλογα στο κινητό που έχεις (android vs Apple) και αν υποστηρίζει η εφαρμογή που χρησιμοποιείς το Android Auto ή CarPlay και επιπλέον έχει offline maps τότε είσαι οκ για να μην χρειάζεσαι Data. Τώρα για το αν παίζει με bluetooth or wired connection, εξαρτάται. Πχ. μέχρι το mid-2020 θέλει καλώδιο (έτσι και το δικό μου), από τότε (νοιμίζω end 2020 και μετά) υποστηρίζουν από όσο έχω διαβάσει και ασύρματη σύνδεση για να σου παίξει το android auto.

 

8. Όχι, υποστηρίζει μόνο τους χάρτες από το εργοστασιακό Navi.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Το 1 και 2 τα αναφέρει το manual, αλλά ισχύει χοντρικά ότι σου είπε ήδη ο φίλος

Να πω ότι τρώει ελάχιστα data και προσωπικά δεν ασχολούμαι καθόλου με offline maps. Δεν ξέρω τι πακέτο κινητής έχεις αλλά το θεωρώ αδιανόητο να έχεις πρόβλημα με τα MB του navigation

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Ευτυχώς θα ηρεμήσω από την γάγγραινα του τρίθυρου αμαξιού. 9 χρόνια το άντεξα. Ένας μικρός ήρωας. Επίσης ταξίδια με τον 1000αρη αντέχει έτσι? Δεν θα είναι όπως με το 1000αρη up?

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2021 at 6:44 ΠΜ, vastil said:

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Ευτυχώς θα ηρεμήσω από την γάγγραινα του τρίθυρου αμαξιού. 9 χρόνια το άντεξα. Ένας μικρός ήρωας. Επίσης ταξίδια με τον 1000αρη αντέχει έτσι? Δεν θα είναι όπως με το 1000αρη up?

Ανάλογα πως έχεις φανταστεί το ταξίδι. Εγώ ας πούμε ταξιδεύω κάθε μήνα ένα δρομολόγιο εθνικής και λίγο επαρχιακό ( Κάζα/ Μάνδρα) σε απόσταση 300χλμ. 

Έχω έναν χρόνο ακριβώς το αυτοκίνητο και τελική δεν έχω ανοίξει γιατί δεν με ενδιέφερε ποτέ.

Όμως, όταν είμαστε 4 άτομα και πάω max 140χλμ θέλω να ξέρω ότι εάν χρειαστεί κάτι θα φουσκώσει και θα περάσω η ότι άλλο ακόμη και εαν εχω κλιματισμό..

Ε λοιπόν αυτό με το 1000αρι δεν θα το είχα...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του arona 1.0 115αλογα.καθε χρόνο πάω Κέρκυρα 2_3 φορές.αξιοπρεπεστατο το μοτεράκι.με 3 άτομα και κλιματισμό πάω 120 με cruise control ανετα.βεβαια έχω μπει στη πρίζα για πρόγραμμα και φίλτρο να πάει στα 140.δε τα χρειάζομαι με τη χρήση που του κάνω αλλά έτσι να δώσει έναν άλλο αέρα...

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του arona 1.0 115αλογα.καθε χρόνο πάω Κέρκυρα 2_3 φορές.αξιοπρεπεστατο το μοτεράκι.με 3 άτομα και κλιματισμό πάω 120 με cruise control ανετα.βεβαια έχω μπει στη πρίζα για πρόγραμμα και φίλτρο να πάει στα 140.δε τα χρειάζομαι με τη χρήση που του κάνω αλλά έτσι να δώσει έναν άλλο αέρα...

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Και γω ψήνομαι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αν ψήνεσαι να πάρουμε προσφορά για 2 μήπως πέσει λίγο το ποσό...

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για microchips tuning η ecu_center...καλά πάνω κάτω όλοι ίδιοι είναι νομίζω..θα το κάνω αυτό το μήνα πρώτα ο Θεός..

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.