Jump to content
Chrisantz

Περί κουκούλας

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα γνώμες για αγορά κουκούλας για το T-Roc.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής: Στην εργασία μου το αφήνω σε ανοικτό parking στο οποίο ανα season οι θέσεις επηρεάζονται είτε απο ήλιο / γύρη, είτε απο σκόνη και βροχή. ο χρόνος χρήσης της κουκούλας θα είναι 9 ώρες εκτεθημένη σε καιρικά φαινόμενα. Επειδη κάπου είχε πάρει το μάτι μου οτι κακής ποιότητας κουκούλες μπορεί στην ζέστη μέχρι και να σου καταστρεψουν την επίστρωση του χρώματος.

 

Γιαυτό θα ήθελα μια βοήθεια έτσι ώστε να μου πείτε είτε κάποια κουκούλα που εμπιστεύεστε είτε κάποια ποιοτηκα στοιχεία που θα πρέπει να έχει έτσι ώστε να αποφύγω "κακές" εμπειρίες...

 

Σημαντικό είναι να μπαίνει, να βγαίνει και να αποθηκεύεται εύκολα και χωρίς κόπο. Το Budget μου είναι από 60-100€.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Η κουκούλα μπορεί να σου καταστρέψει το βερνίκι από την υψηλή θερμοκρασία και να κάνει αράχνη από το βαλε βγάλε. Επίσης θα πάθεις πολυμερισμό στα φανάρια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, gianniskar said:

Η κουκούλα μπορεί να σου καταστρέψει το βερνίκι από την υψηλή θερμοκρασία και να κάνει αράχνη από το βαλε βγάλε. Επίσης θα πάθεις πολυμερισμό στα φανάρια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.  Ο πολυμερισμός είναι ο φόβος μου σε αυτή την περίπτωση.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Chrisantz said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.  Ο πολυμερισμός είναι ο φόβος μου σε αυτή την περίπτωση.

 

 

Ο πολυμερισμός δυστυχώς μπορεί να συμβεί και χωρίς την κουκούλα...

 

Το θέμα με τα φανάρια είναι αφού είναι ακόμα καινούργιο το αμάξι να βάλεις στα φανάρια σου διάφανη μεμβράνη. Για ακόμα Extra προστασία.

 

Το καλοκαίρι δυστυχώς δεν είναι για κουκούλα να χρησιμοποιήσεις, και έχω και είχα κουκούλες σε όλα τα αμάξια μου , αλλα κουκούλα μέσα στο καλοκαίρι δεν της χρησιμοποίησα ποτέ.

 

 

Για την μεμβράνη που σου είπα , ρίξε μια ματιά εδώ για να πάρεις μια ιδέα και να έχεις μια εικόνα.

 

https://auto-just.ru/nashi-raboty/pokleyka-broni-na-fary-volkswagen-passat-b7/

 

https://car-light.design/news/zashhita_far_passat_b7/2018-07-12-197

Edited by OMINUS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, OMINUS said:

 

Ο πολυμερισμός δυστυχώς μπορεί να συμβεί και χωρίς την κουκούλα...

 

Το θέμα με τα φανάρια είναι αφού είναι ακόμα καινούργιο το αμάξι να βάλεις στα φανάρια σου διάφανη μεμβράνη. Για ακόμα Extra προστασία.

 

Το καλοκαίρι δυστυχώς δεν είναι για κουκούλα να χρησιμοποιήσεις, και έχω και είχα κουκούλες σε όλα τα αμάξια μου , αλλα κουκούλα μέσα στο καλοκαίρι δεν της χρησιμοποίησα ποτέ.

 

 

Για την μεμβράνη που σου είπα , ρίξε μια ματιά εδώ για να πάρεις μια ιδέα και να έχεις μια εικόνα.

 

https://auto-just.ru/nashi-raboty/pokleyka-broni-na-fary-volkswagen-passat-b7/

 

https://car-light.design/news/zashhita_far_passat_b7/2018-07-12-197

Ευχαριστώ πολυ θα το κοιταξω αν και με βλεπω να πληρωνω κλειστό εν τελη parking. Κατι πρεπει να γινει με το parking στο Ελλαντα... Δεν παλεύεται σε περιοχες οπως Αθήνα - Πειραιάς! Βγαινει 2 μισθους το χρονο ή ενα αν είσαι τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το αφήνεις σε ανοικτό χώρο αλλά "ελεγχόμενο" μία λύση είναι και η παρακάτω:

Τέντα Αυτοκινήτου

 

Όσον αφορά τις κουκούλες, θα συμφωνήσω με του προλαλήσαντες και θα προσθέσω το εξής: σε περίπτωση που αγοράσεις θερινή κουκούλα για τον ήλιο με την πρώτη σταγόνα βροχής μπορεί να σου κάνει ζημιά το νερό. Οι θερινές κουκούλες είναι πολύ ψιλές στην ύφανση και δεν έχουν αδιάβροχη επένδυση, αλλά "αναπνέει" το αμάξι...

Αν πάρεις χειμερινή το καλοκαίρι εκτός του ότι οι θερμοκρασίες μπορεί να σου προκαλέσουν ζημιά, να προσθέσεις και τον παράγοντα ότι το αμάξι δεν στεγνώνει σωστά και μαζεύεται η υγρασία από κάτω, άσχετα αν την έβαλες όταν ήταν στεγνό το αμάξι...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Hellas4x4 said:

Αφού το αφήνεις σε ανοικτό χώρο αλλά "ελεγχόμενο" μία λύση είναι και η παρακάτω:

Τέντα Αυτοκινήτου

 

Όσον αφορά τις κουκούλες, θα συμφωνήσω με του προλαλήσαντες και θα προσθέσω το εξής: σε περίπτωση που αγοράσεις θερινή κουκούλα για τον ήλιο με την πρώτη σταγόνα βροχής μπορεί να σου κάνει ζημιά το νερό. Οι θερινές κουκούλες είναι πολύ ψιλές στην ύφανση και δεν έχουν αδιάβροχη επένδυση, αλλά "αναπνέει" το αμάξι...

Αν πάρεις χειμερινή το καλοκαίρι εκτός του ότι οι θερμοκρασίες μπορεί να σου προκαλέσουν ζημιά, να προσθέσεις και τον παράγοντα ότι το αμάξι δεν στεγνώνει σωστά και μαζεύεται η υγρασία από κάτω, άσχετα αν την έβαλες όταν ήταν στεγνό το αμάξι...

Ναι ειχα δει και τις τέντες αλλα δεν προστατεύει απο σκονη γυρη κλπ.. και δεν ασχοληθηκα παραπάνω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είδα όλα τα σχόλια σας και αγχώθηκα.. Εγώ πήρα για το polo μου μια bogart κουκουλα αξίας 120€ για να το προστατευσω από ήλιο υγρασία κτλ κτλ.. Το αμάξι βρίσκεται στον ήλιο μέχρι 3ωρα το μεσημέρι.. Θα παθει ζημιά δλδ ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Kornaros said:

Παιδιά είδα όλα τα σχόλια σας και αγχώθηκα.. Εγώ πήρα για το polo μου μια bogart κουκουλα αξίας 120€ για να το προστατευσω από ήλιο υγρασία κτλ κτλ.. Το αμάξι βρίσκεται στον ήλιο μέχρι 3ωρα το μεσημέρι.. Θα παθει ζημιά δλδ ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα πολύς ο χρόνος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δικό μου θα το αφήνω στον ήλιο. Να πάει να γ@μηθεί αν και δεν το ξεχρέωσα. Κάπου ξεχάσαμε ότι τα αυτοκίνητα είναι για να μας εξυπηρετούν και γίναμε οι ίδιοι δούλοι των αυτοκινήτων.

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.