Jump to content
Gianni$

Active cylinder technology

Recommended Posts

Πως γινεται να το απενεργοποιησεις δλδ?? 

Σου εχει δημιουργησει καποιο θεμα στην οδηγηση?? Γιατι εγω σχεδον παντα μεσα στην πολη προσπαθω να το οδηγω με τετοιο τροπο ωστε να μπαινει κ καιει κ πολυ λιγότερο... 

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που το gogglαρα δεν βρήκα απαντήσεις μέσω κώδικα παρά μόνο με επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου.

Να σου πω πως αυτό που με ενοχλεί είναι ο θόρυβος όταν δουλεύει δικύλινδρο και έπειτα ότι ενεργοποιείται και απενεργοποιείται με τέτοια συχνότητα που με φοβίζει τι μπορεί να ακολουθήσει σε λίγα χρόνια.

Δεν έχει όριο τα χλμ, τη θερμοκρασία του μοτέρ η ακόμη και το προφίλ οδήγησης..

 

 

Edited by Gianni$
Link to comment
Share on other sites

Οντως κανει εναν ηχο αφού δουλευει δικύλινδρο... Αλλα θεωρω οτι λογικα το εχουν ψαξει μωρε... Δεν θα το εκαναν ωστε να το παρουμε στο χερι το μοτερ. Εχω καταλαβει οτι μπαινει σε λιγα φορτια εκει που σχεδον ρολλαρει το αμαξι. Δεν το βαζει σε ανηφορα πχ. Ευλογη η σκεψη σου αλλα πραγματικα δεν μου παιρναει απο το μυαλο οτι θα δημιουργηθει θεμα στο μοτερ απο αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Christt said:

Οντως κανει εναν ηχο αφού δουλευει δικύλινδρο... Αλλα θεωρω οτι λογικα το εχουν ψαξει μωρε... Δεν θα το εκαναν ωστε να το παρουμε στο χερι το μοτερ. Εχω καταλαβει οτι μπαινει σε λιγα φορτια εκει που σχεδον ρολλαρει το αμαξι. Δεν το βαζει σε ανηφορα πχ. Ευλογη η σκεψη σου αλλα πραγματικα δεν μου παιρναει απο το μυαλο οτι θα δημιουργηθει θεμα στο μοτερ απο αυτο. 

Αρχικά δεν νομίζω ότι τους πολύ νοιάζει να μην το πάρουμε στο χέρι...

Το αντίθετο!

Από την άλλη εάν το παρατηρήσεις αρκετά λειτουργεί ακατάπαυστα χωρίς κριτήρια.

Αυτό το συνεχές έχει αρχίσει και με βάζει σε σκέψεις...

Εύχομαι βέβαια να έχεις εσύ δίκιο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τόσο συχνά σας ενεργοποείται; Δεν το πολύ βλέπω αλλά νομίζω ότι πρέπει να έχω ΦΟΒΕΡΑ σταθερό πόδι για να μπει σε αυτό το mode ΚΑΙ να είναι απόλυτα ίσιος ο δρόμος.
Το coasting του dsg ενεργοποείται πολύ πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , forza said:

Τόσο συχνά σας ενεργοποείται; Δεν το πολύ βλέπω αλλά νομίζω ότι πρέπει να έχω ΦΟΒΕΡΑ σταθερό πόδι για να μπει σε αυτό το mode ΚΑΙ να είναι απόλυτα ίσιος ο δρόμος.
Το coasting του dsg ενεργοποείται πολύ πιο εύκολα.

Εγώ που το έχω φάτσα φόρα μπροστά μου ενεργοποιείται ακατάπαυστα και δίχως κανόνες δυστυχώς.

Ακόμη και με cruise control μπαίνει βγαίνει χωρίς λογική.

 

Edited by Gianni$
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απορια! Παρελαβα ενα 1.5 tsi 150 rline πριν λιγες μέρες και ειδα στο βιβλιαρακι οτι οταν δουλευει το ACT αναβει ενα εικονακι ECO στο καντραν, αλλα εμενα δεν το κάνει. Σε φιλου μου με το προηγουμενο TROC 1.5 (experience) του το ανάβει. Ξερετε αν το εχουν αλλαξει στα καινούρια μοντελα ή να το ψαξω; εντωμεταξύ σε πολυ χαμηλη ταχύτητα ακουω τον κινητήρα διαφορετικά δηλ σαν να δουλεύει με 2 κυλίνδρους αλλα δεν έχει καποια ενδειξη..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.