Jump to content
vastil

1.0 start and stop

Recommended Posts

Καλημέρα σας! Μια γρήγορη απορία καθότι πλέον νέο κάτοχος Vw Troc. Όλα καλά λίγο με ταλαιπώρησε το CarPlay καθότι δεν μπορούσα να φανταστώ ποτέ ότι θα απαιτεί την μισητή Siri που δεν μιλάει ελληνικά. Την είχα κλειστή και από την αντιπροσωπεία δεν το γνώριζαν.

 

 

Πάμε στην ερώτηση. Για το turbo πρέπει να κάνω κάτι; Προσωπικά το περιμένω να ζεσταθεί 3 λεπτά να πέσουν οι στροφές από τις 1500 στις 800 Και μετά το ξεκινάω χωρίς όμως να του πίνω το αίμα. Το πάτησα μέχρι δυόμισι με 3000 στροφές. Το ίδιο κάνω και όταν σταματήσω. Το αφήνω να κρυώσει 3 4 λεπτά και μετά σβήνω και φεύγω. Στην πόλη που κατέβηκα κανα δυο φορές είχε  φανάρια Πόσο καλό είναι να σβήνει ο κινητήρας από μόνος του ενώ έχει φάει ένα ζόρι;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και καλώς ήρθες. Γενικά καλό είναι αυτό που κάνεις χωρίς όμως υπερβολές. 1-2 λεπτά μέχρι να πέσουν οι στροφές είναι οκ. Μες στο βιβλιαράκι σου λέει τι πρέπει να κάνεις για τα πρώτα 1000 με 2000 χιλιόμετρα. Ήρεμες επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις έτσι ώστε να στρώσει και το κιβώτιο και τα φρένα σου. Μετά σιγά σιγά αρχίζεις να το πιέζεις πιο πολύ και τέλος το πας και στα όρια του φυσικά για να σου βγάλει οτι έχει να σου βγάλει και να είσαι μέσα στην εγγύηση. Νομίζω ένα ταξιδάκι τώρα που τέλειωσε η καραντίνα είναι οτι πρέπει για σωστό στρώσιμο.

Για περισσότερες λεπτομέρειες δες τις ενότητες που αφορούν το στρώσιμο και το service του αυτοκινήτου.

Το start stop μην σε απασχολεί είναι κατασκευασμένο έτσι. Αν θες όμως και το θυμάσαι μπορείς να το απενεργοποιήσεις πριν ξεκινήσεις.

 

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Θα ήθελα να μας πεις το πως το αφήνεις να κρυώσει μετά από την οδήγηση, μιας και το έχω ξανά ακούσει αυτό αλλά δεν έχω καταλάβει ποτέ πως γίνεται μιας και όταν σταματάμε το αμάξi σβήνει από μόνο του λόγω start/stop. Δεν το βλέπω λογικο να απενεργοποιω το start/stop μιας και ετσι ειναι κατασκευασμενο, αλλά ουτε να κάθομαι 3 λεπτα με το συμπλεκτη πατημενο για να μην σβήσει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Derv_7 said:

Γειά σου και καλώς ήρθες. Γενικά καλό είναι αυτό που κάνεις χωρίς όμως υπερβολές. 1-2 λεπτά μέχρι να πέσουν οι στροφές είναι οκ. Μες στο βιβλιαράκι σου λέει τι πρέπει να κάνεις για τα πρώτα 1000 με 2000 χιλιόμετρα. Ήρεμες επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις έτσι ώστε να στρώσει και το κιβώτιο και τα φρένα σου. Μετά σιγά σιγά αρχίζεις να το πιέζεις πιο πολύ και τέλος το πας και στα όρια του φυσικά για να σου βγάλει οτι έχει να σου βγάλει και να είσαι μέσα στην εγγύηση. Νομίζω ένα ταξιδάκι τώρα που τέλειωσε η καραντίνα είναι οτι πρέπει για σωστό στρώσιμο.

Για περισσότερες λεπτομέρειες δες τις ενότητες που αφορούν το στρώσιμο και το service του αυτοκινήτου.

Το start stop μην σε απασχολεί είναι κατασκευασμένο έτσι. Αν θες όμως και το θυμάσαι μπορείς να το απενεργοποιήσεις πριν ξεκινήσεις.

 

Θα ανεβάσω μερικούς συγγενείς από Θεσσαλονίκη Δράμα αύριο οπότε θα είναι ότι πρέπει αυτό το ταξιδάκι για στρώσιμο. Σε ευχαριστώ πολύ πιθανόν να έχεις δίκαιο στα περισσότερα που είπες. 

Edited by vastil
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , saxo_29 said:

Καλημέρα

 

Θα ήθελα να μας πεις το πως το αφήνεις να κρυώσει μετά από την οδήγηση, μιας και το έχω ξανά ακούσει αυτό αλλά δεν έχω καταλάβει ποτέ πως γίνεται μιας και όταν σταματάμε το αμάξi σβήνει από μόνο του λόγω start/stop. Δεν το βλέπω λογικο να απενεργοποιω το start/stop μιας και ετσι ειναι κατασκευασμενο, αλλά ουτε να κάθομαι 3 λεπτα με το συμπλεκτη πατημενο για να μην σβήσει.

Το αφήνω ένα δυο λεπτά με τραβηγμένο χειρόφρενο στη νεκρά και μετά το σβήνω. Πιθανό και να μην προσφέρει τίποτα αυτό που κάνω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.