Jump to content
Maria123

ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ POLO - ΓΝΩΜΕΣ

Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω από προκατόχους του polo αν είναι ευχαριστημένοι, αν τους έχει βγάλει προβλήματα, κόστος σέρβις και ανταλλακτικών, καθώς σκέφτομαι την αγορά καινούριου polo 2021. Επίσης αν θεωρείτε καλύτερη λύση το manual από το DSG7, αν διόρθωσαν τα προβλήματα του, γιατί σίγουρα δεν θέλω να αγοράσω κάτι που θα μου βγάλει κοστοβόρες ζημιές. 

Θα ήθελα να μου γράφετε και την χρονιά που το έχετε αγοράσει. Επίσης κοιτάζω και την a1 της audi αλλά τείνω περισσότερο προς το Polo, διότι υποθέτω ότι είναι η ίδια πλατφόρμα και έχει μικρότερο αρχικό κόστος αγοράς και συντήρησης. Επίσης διάβασα ότι μέχρι το 2026 η audi θα καταργήσει την a1 και σίγουρα δεν θέλω να πάρω ένα μοντέλο που θα καταργηθεί και άρα η αξία μεταπώλησης θα πέσει κατακόρυφα. Ποια είναι η γνώμη σας για όλα αυτά; 

Link to comment
Share on other sites

αν θές άνεση αλλά ενδεχόμενα προβλήματα στο μέλλον με το κιβώτιο πάρε το αυτόματο. Απλά να υπολογίζεις οτι στα 10/χρόνια θα ξοδέψεις σε ενδεχόμενες επισκευές. Όμως αν βάλεις το dsg7 δεν ξαναπάς σε χειροκίνητο απλά είναι αλλού.

Ο κινητήρας φαίνεται να είναι αξιόπιστος. Τουρμπο, αντλίες και τέτοια πολύ πιθανόν να σου βγάλει για αυτό κάνε οπωσδήποτε επέκταση εγγύησης. Εμένα τα έβγαλε τα λεφτά της με το πολύ παραπάνω διότι άλλαξα τούρμπο, σκανδάλη αυτόματου και αντλία νερού πριν λίγες μέρες και δεν πλήρωσα ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ποσό κοστίζει η επέκταση εγγύησης κ για πόσα χρόνια; Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ έχω μια a class του 2011 και έχει πολύ ακριβά ανταλλακτικά. Ο σύζυγος έχει golf του 2004 και είναι φοβερό στην εθνική, γι αυτό κοιτάζω vw. Θέλω καταρχάς ασφάλεια στον δρόμο, μετά ξεκούραστο ταξίδι κ αξιοπιστία κ δευτερεύον το θέμα της κατανάλωσης αλλά θέλω κάτι οικονομικό διότι κάνω δρομολόγια στον εθνικό για να πάω στην δουλειά μου, περίπου 130χλμ 2 φορές την βδομάδα. Αλλά θέλω να είναι ένα αυτοκίνητο που να κινείται ευχάριστα κ εντός πόλης. 

Link to comment
Share on other sites

Για την επέκταση υπάρχει ήδη θέμα 

 

Για τα άλλα πιστεύω το πόλο θα σε καλύψει. Όμως οτι και να σου λέμε εμείς δεν έχει νόημα αν δεν το κάνεις τεστ ντράηβ

Link to comment
Share on other sites

αν θές άνεση αλλά ενδεχόμενα προβλήματα στο μέλλον με το κιβώτιο πάρε το αυτόματο. Απλά να υπολογίζεις οτι στα 10/χρόνια θα ξοδέψεις σε ενδεχόμενες επισκευές. Όμως αν βάλεις το dsg7 δεν ξαναπάς σε χειροκίνητο απλά είναι αλλού.
Ο κινητήρας φαίνεται να είναι αξιόπιστος. Τουρμπο, αντλίες και τέτοια πολύ πιθανόν να σου βγάλει για αυτό κάνε οπωσδήποτε επέκταση εγγύησης. Εμένα τα έβγαλε τα λεφτά της με το πολύ παραπάνω διότι άλλαξα τούρμπο, σκανδάλη αυτόματου και αντλία νερού πριν λίγες μέρες και δεν πλήρωσα ευρώ

Τι έπαθε η αντλία νερού;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, gianniskar said:


Τι έπαθε η αντλία νερού;;;emoji22.pngemoji22.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

είχε διαρροές και αλλάχτηκε....μπήκε η καινούργια και όλα καλά.Αυτές οι αντλίες έχουν ενσωματωμένο ιμαντάκι μέσα.

Έχω φτάσει τα 65000 χλμ και 4 χρόνια. Επειδή το χρησιμοποιώ αρκετά και συχνά το αυτοκίνητο εδώ Αθήνα, σκέφτομαι να μειώσω τις μετακινήσεις μου με το polo για να αποφύγω μελλοντικές ζημιές μια και η εγγύηση έχει λήξει. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.