Jump to content
Derv_7

Καίνε τα VW λάδια? Μύθος ή Πραγματικότητα?

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για να μοιράσουμε τις εμπειρίες μας και γνώμες μας στο αν καίνε τα VW λάδια ή όχι.

Είναι τελικά αλήθεια? υπάρχει όντως θέμα στην πλειοψηφία των μοντέλων της VW? ή απλά συνέβει σε κάποια μοντέλα και από τότε βγήκε η φήμη.

Προσωπικά μέχρι τα 63000 χλμ δεν έχω παρατηρήσει κατανάλωση λαδιού στον 1.0 tsi κινητήρα μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σταθώ σε αυτό που λες ότι εξαιτίας 2-3 κινητήρων.

 

Βγήκε η φήμη ότι τα TSI καίνε λάδια.... Και ότι σε μεγάλο βαθμό η κινητήρες είναι 1400 tsi πολύ δεν ξεκαθαρίσουν ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ 1400 tsi τα ίδια μοτέρ. (Σου λέει ο άλλος 1400αρι tsi και νομίζουν όλη ότι είναι όλα το ίδιο)

 

Και έτσι τα παίρνει η μπάλα όλα Μαζί.

 

 

Εγώ προσωπικά έχοντας 2 αμάξια tsi δεν είχα ποτέ κανένα θέμα με λάδια.

 

Και το τωρινό που έχω αυτή την στιγμή δεν μου έχει κάψει ΠΟΤΈ λάδι όπως τα γεμίζουμε από το service και μέχρι το επόμενο είναι στο ίδιο επίπεδο.

 

Ποτέ δεν συμπλήρωσα λάδι

 

Edited by OMINUS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, OMINUS said:

Εγώ θα σταθώ σε αυτό που λες ότι εξαιτίας 2-3 κινητήρων.

 

Βγήκε η φήμη ότι τα TSI καίνε λάδια.... Και ότι σε μεγάλο βαθμό η κινητήρες είναι 1400 tsi πολύ δεν ξεκαθαρίσουν ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ 1400 tsi τα ίδια μοτέρ. 

 

Και έτσι τα παίρνει η μπάλα όλα Μαζί.

 

 

Εγώ προσωπικά έχοντας 2 αμάξια tsi δεν είχα ποτέ κανένα θέμα με λάδια.

 

Και το τωρινό που έχω αυτή την στιγμή δεν μου έχει κάψει ΠΟΤΈ λάδι όπως τα γεμίζουμε από το service και μέχρι το επόμενο είναι στο ίδιο επίπεδο.

 

Ποτέ δεν συμπλήρωσα λάδι

 

για αυτό το άνοιξα το θέμα για να δούμε ποιοι είναι αυτοί οι κινητήρες συγκεκριμένα που καίνε λάδια και γιατί.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και πάρα πολύ καλά έκανες φίλε μου:thumbsup2:

 

Γιατί αυτή η καραμέλα θα πρέπει κάποια στιγμή να πάψει και να ξεκαθαριστεί , και να καταλάβουν κάποιοι (ΑΝ ΘΈΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΆΒΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ ΌΜΩΣ)

ότι όταν κάποιος η κάποιοι αναφέρονται σε TSI να ξέρουν για ποίο μοτέρ λένε....

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟ ΊΔΙΟ ΜΟΤΈΡ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγε με κινητήρα 1200 tsi 105hp (δεν θυμάμαι το μοτέρ τι κωδικό είχε) από καινούργιο που το είχα απο τον Μάιο του 2010 μέχρι και το 2014 που το πούλησα Ποτέ δεν συμπλήρωσαν λάδι.

 

Και τα τελευταία χρόνια που έχω τον κινητήρα CAXA 1400 TSI 122HP με αυτή την στιγμή στο κοντέρ 86.000χλμ από το 2018 που έχει περάσει στα χέρια μου (καθότι μεταχειρισμένο) ποτέ δεν συμπλήρωσα λάδι.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, OMINUS said:

Και πάρα πολύ καλά έκανες φίλε μου:thumbsup2:

 

Γιατί αυτή η καραμέλα θα πρέπει κάποια στιγμή να πάψει και να ξεκαθαριστεί , και να καταλάβουν κάποιοι (ΑΝ ΘΈΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΆΒΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ ΌΜΩΣ)

ότι όταν κάποιος η κάποιοι αναφέρονται σε TSI να ξέρουν για ποίο μοτέρ λένε....

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟ ΊΔΙΟ ΜΟΤΈΡ.

 

 

αυτό ακριβώς! Εγώ για παράδειγμα ξέρω οτι ο 1.4 tsi που φόραγε το polo gti (και όχι μόνο) πίνει λάδι. Για παράδειγμα το μέλος που τα λέγαμε πριν κάποιους μήνες και είχε βάλει και υγραέριο 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παίδες είπαμε να ευλογήσουμε τα γένια μας αλλά να είμαστε και ρεαλιστές..

Το ότι δεν έτυχε σε εσάς ή όχι ακόμα είναι η εξαίρεση στο κανόνα αλλά είναι γεγονός και όχι μόνο στα TSI.

Link to comment
Share on other sites

Κινητήρας 1.8 ΒΖΒ 2009  162.000 Km. Ένα λίτρο  μέχρι  την  αλλαγή των  15.000 Km

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, TASOS M, said:

Κινητήρας 1.8 ΒΖΒ 2009  162.000 Km. Ένα λίτρο  μέχρι  την  αλλαγή των  15.000 Km

έτσι ακριβώς θα ήθελα να απαντάμε σε αυτό το θέμα.ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.