Jump to content
Foxakias

Τρομερό τρίξιμο με κρύα μηχανή

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Έχω στην κατοχή μου ένα VW Fox του 2007 και δυστυχώς έχω τεράστιο πρόβλημα.

 

Όταν είναι κρύα η μηχανή για πολλές ώρες και το βάζω μπροστά, περνάνε 20 δευτερόλεπτα και το αμάξι αρχίζει να τρέμει, ρετάρει, ανεβοκατεβάζει στροφές και δίνει "σκασίματα" μόνο του αλλά μετά φτιάχνει και μπορώ να ξεκινήσω την οδήγηση κανονικά.

 

Για κάποια προσωπικά σοβαρά θέματα, δεν ασχολήθηκα να το κοιτάξω και έτσι πέρασαν μήνες με αυτό το πρόβλημα και το πήγα σε συνεργείο και μου είπαν οτι βγάζει πρόβλημα καταλύτη. Άλλαξα καταλύτη 300 ευρώ κόστος και είδα πως είχε διαλυθεί απο το πρόβλημα αυτό αλλα τελικά ΔΕΝ ήταν ο καταλύτης η πηγή του προβλήματος, κάποιο άλλο θέμα δημιουργούσε πρόβλημα με αποτέλεσμα να μου διαλύσει καταλύτη.

Πήγα σε άλλο συνεργείο το κοίταξαν απο δω, απο κει, πολλαπλασιαστή κλπ και κατέληξαν στο οτι υπάρχει πρόβλημα με τους κυλινδρους, ρεκτιφιε και πρέπει να γίνει επισκευή γιατί περνάει άκαυτη βενζίνη, να δούν πόσοι κυλινδροι έχουν πρόβλημα και να ανοίξουν καπάκι να το καθαρίσουν να αλλάξουν κάτι πλαστικές φλάντζες και άλλα διάφορα. Για να γίνει αυτό είπαν πρέπει το αμάξι να πάει σε άλλο μέρος και το συνολικό κόστος αυτής της διαδικασίας θα είναι 1000-1200 ευρώ.

 

Το αμάξι έχει 160.000 χιλιόμετρα και όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα, απο Αθήνα, βόρεια προάστια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.