Jump to content
vastil

Ζάντες και χιονολάστιχα

Recommended Posts

Καλημέρα σας έχω το 1.000 αμάξι και σιγά σιγά θα πρέπει να προετοιμαστώ για το χιόνι. Βλέπετε εδώ πάνω δεν είναι σπάνιο φαινόμενο. Στο vw up! έχω χιονολάστιχα και κάθε Οκτώβρη πάω στον αντιπρόσωπο της Michelin και βγάζουμε από τη σιδερένια ζάντα τα καλοκαιρινά  βάζουμε τα χειμερινά και τον Απρίλιο βγάζουμε τα χειμερινά και βάζουμε τα καλοκαιρινά. Με ψιλοκουράζει η διαδικασία να βάλω αλυσίδες αν και μετά την καταστροφή του 2017 με το χιόνι να φτάνει ως το γόνατο πήρα πτυχίο στην τοποθέτηση αλυσίδων.

Το ίδιο σχέδιο σκέφτομαι να ακολουθήσω και στο troc. Φοράει ζάντα 16αρα και επί του παρόντος φοράει falken τα οποία μου άρεσαν αλλά μετά τα 40.000 θα αλλαχθούν και αυτά σίγουρα σε primacy 4. 


Αρχικά τι μάρκα ελαστικά χειμωνιάτικα θα μου προτείνατε;

Δοκίμασα τα Nokian στο μικρό up! με 14αρα ζάντα και δεν με ξετρέλαναν. Θα κάνω και ταξίδια σε Εγνατία οδό με ταχύτητα μέχρι 160-180 αφού δεν τρέχω παραπάνω από 130 και θέλω καλή πρόσφυση στο χιόνι. Στης αδερφής μου το corsa με 15αρα ζάντα δοκίμασα τα Sava και μου άρεσαν πολύ για χιόνι καθώς μου φάνηκαν αρκετά μαλακά. Τα dunlop στα χειμερινά μου φάνηκαν αρκετά καλά. Διάσταση 205/60/r16.

Επίσης πρέπει να αγοράσω και καινούργιες ζάντες; Ή δεν είναι απαραίτητο; Θα ταιριάζουν ή θέλουν τίποτα εξαρτήματα για να ταιριάξουν αν δω για καινούργιες;

Υπάρχει κάποιο θέμα στις ζάντες να στραβώσουν από τις αλλαγές;

 Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. bridgestone blizzak lm005
2. dunlop winter sport 5


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγω του φοραω αυτα για 3 χρονια goodyear ultragrip για μενα δεν εχω βαλει καλυτερο λαστιχο μετα απο αυτο θα προτεινα το bridgestone blizzak

Link to comment
Share on other sites

Δύο χειμώνες έβγαλε το αμάξι της υπογραφής με τα Pirelli Sottozero Serrie II Winter 210, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Τώρα θα μπουν για 3ο χειμώνα, πιστεύω ότι άνετα θα αντέξουν 5 σεζόν (4 - 7.000 ΚΜ η σεζόν).

Τα προτείνω ανεπιφύλακτα. eb58c7401073eb25619494cc06101cfe.jpg

VW Tiguan 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater



  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.