Jump to content
Vaggelis Marg

Ανεβοκατεβαζει στροφές στο ρελαντί Polo Tdi 2015 112000km

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω ένα polo tdi 1.4 του 2015 112000km. Αντιμετωπίζει το εξής θέμα, ανεβοκατεβαζει στροφές στο ρελαντί όταν ανοίγω την μηχανή και το αμάξι είναι κρύο (πχ το πρωί πριν φύγω για δουλειά). Όταν ζεσταθεί δεν το κάνει και επίσης μέσα στην μέρα όταν το έχω περπατήσει και το ανοιγοκλείνω προφανώς κρατάει θερμοκρασία ο κινητήρας και δεν το κάνει. Παρατηρώ ότι όσο πέφτει η θερμοκρασία την νύχτα γίνεται όλο και πιο έντονο το πρόβλημα. Αυτή την στιγμή είναι καλοκαίρι και το κάνει σε μικρό βαθμό όταν βρέξει λίγο και πέσει η θερμοκρασία στους 20 βαθμούς από τους 30 το φαίνομαι γίνεται αρκετά έντονο κάθε πρωί. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι είτε είναι ανοιχτό το κλιματιστικό είτε όχι οι στροφές παίζουν. Να σημειωθεί ότι αυτό άρχισε να μου το κάνει 2 μέρες πριν μου βγάλει βλάβη στο τούρμπο το οποίο επισκευαστικε (τρύπιο κολάρο). Υπάρχει περίπτωση να είναι από τα βαλβιδακια του τούρμπο? Είναι κάτι άλλο ανεξάρτητο? Έχει κάποιος καμιά άποψη. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..σήμερα είναι η πρώτη μέρα που έσβησε κατά την έναρξη έπεσε στις 700-800 στροφές και έσβησε...με την τρίτη αφού ζεστάθηκε λίγο πήρε και όλα κομπλέ..όταν ζεσταθεί το αμάξι λειτουργεί κανονικότητα...στην εκκίνηση κάθε πρωί είναι όλο το θέμα του..Για βαλβίδα ψυχρής, αισθητήρας λάμδα, και πεταλούδα...τι κόστη υπάρχουν στο περίπου..

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.το πηγα αντιπροσωπεία και δεν βγάζει κάποιο σφάλμα.Μετρησαν τα μπεκ και μου είπε ότι το τρίτο είναι κάτω από το όριο.και το πρόβλημα είναι από εκεί.Σε ερώτηση αν διορθωθεί το πρόβλημα μετα από καθαρισμό μου πε 50_50 αν τα αλλάξουμε δια διορθωθεί 100%.θα πάω να πάρω κ κάποια έξτρα γνώμη από κάποιον μπομπατζη.μου πε αν ήταν κάποιος αισθητήρας θα το έβγαζε το διαγνωστικό

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα που το πήγα σε ένα εξωτερικό συνεργείο όχι αντιπροσωπεία...το διαγνωστικό δεν έβγαζε τίποτα...έτσι όπως το άκουσε και επειδή δεν δουλεύει στρωτά (επίσης πλέον μου βγάζει και μια μυρωδιά καυσαερίου) μου είπε ότι μάλλον είναι κάποιο μπεκ. Αύριο το πρωί θα το πάω να το αφήσω σε αυτόν να τα καθαρίσει ή να αντικαταστήσω κάποιο αν έχει θέμα..να δούμε μήπως λυθεί το πρόβλημα..πάντως το συγκεκριμένο θέμα ξεκίνησε από τότε που βγήκε η βλάβη στο τούρμπο...δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αυτό ή σχετίζονται. Αν λυθεί το πρόβλημα θα σας ειδοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2021 at 2:30 ΠΜ, Vaggelis Marg said:

Και σε μένα που το πήγα σε ένα εξωτερικό συνεργείο όχι αντιπροσωπεία...το διαγνωστικό δεν έβγαζε τίποτα...έτσι όπως το άκουσε και επειδή δεν δουλεύει στρωτά (επίσης πλέον μου βγάζει και μια μυρωδιά καυσαερίου) μου είπε ότι μάλλον είναι κάποιο μπεκ. Αύριο το πρωί θα το πάω να το αφήσω σε αυτόν να τα καθαρίσει ή να αντικαταστήσω κάποιο αν έχει θέμα..να δούμε μήπως λυθεί το πρόβλημα..πάντως το συγκεκριμένο θέμα ξεκίνησε από τότε που βγήκε η βλάβη στο τούρμπο...δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αυτό ή σχετίζονται. Αν λυθεί το πρόβλημα θα σας ειδοποιήσω.

 μετά τον καθαρισμό των μπεκ διορθώθηκε το πρόβλημα....γιατί από εβδομάδα έκλεισα ραντεβού να τα βγάλω κ να τα στείλω.Ευχαριστω

Edited by kir7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, έχει δύο μέρες που το πήρα από το service, έγινε καθαρισμός στα μπεκ (δεν χρειάστηκε αντικατάσταση ευτυχώς) και μου άλλαξαν και έναν αισθητήρα θερμοκρασίας..και το πρόβλημα λύθηκε. Επίσης μου άλλαξαν και τροχαλία δυναμού, αυτό μάλλον ήταν ένας επιπλέον θόρυβος άσχετος με το θέμα μου, αλλά δεν το καταλάβαινα μέσα στα υπόλοιπα μόλις καθαρίστηκαν τα μπεκ τον καταλάβαμε.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Vaggelis Marg said:

Φίλε μου, έχει δύο μέρες που το πήρα από το service, έγινε καθαρισμός στα μπεκ (δεν χρειάστηκε αντικατάσταση ευτυχώς) και μου άλλαξαν και έναν αισθητήρα θερμοκρασίας..και το πρόβλημα λύθηκε. Επίσης μου άλλαξαν και τροχαλία δυναμού, αυτό μάλλον ήταν ένας επιπλέον θόρυβος άσχετος με το θέμα μου, αλλά δεν το καταλάβαινα μέσα στα υπόλοιπα μόλις καθαρίστηκαν τα μπεκ τον καταλάβαμε.

Σ ευχαριστώ πολλυ για την βοήθεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2021 at 11:28 PM, Vaggelis Marg said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..σήμερα είναι η πρώτη μέρα που έσβησε κατά την έναρξη έπεσε στις 700-800 στροφές και έσβησε...με την τρίτη αφού ζεστάθηκε λίγο πήρε και όλα κομπλέ..όταν ζεσταθεί το αμάξι λειτουργεί κανονικότητα...στην εκκίνηση κάθε πρωί είναι όλο το θέμα του..Για βαλβίδα ψυχρής, αισθητήρας λάμδα, και πεταλούδα...τι κόστη υπάρχουν στο περίπου..

Ευχαριστώ πολύ.

 

Για κόστη δεν έχω εικόνα... Παρόλα αυτά καλό θα ήταν να βρεις πρώτα τι είναι και μετά να προχωρήσεις σε αντικατάσταση ή/και επισκευή... Λύσεις το τύπου "κάνουμε αυτό και βλέπουμε" ειδικά από αντιπροσωπείες, μάλλον την τσέπη σου θα αδειάσουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



 
... Λύσεις το τύπου "κάνουμε αυτό και βλέπουμε" ειδικά από αντιπροσωπείες, μάλλον την τσέπη σου θα αδειάσουν...


Πόσο αλήθεια!!!



Sent from my A80Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2021 at 1:34 ΜΜ, Vaggelis Marg said:

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω ένα polo tdi 1.4 του 2015 112000km. Αντιμετωπίζει το εξής θέμα, ανεβοκατεβαζει στροφές στο ρελαντί όταν ανοίγω την μηχανή και το αμάξι είναι κρύο (πχ το πρωί πριν φύγω για δουλειά). Όταν ζεσταθεί δεν το κάνει και επίσης μέσα στην μέρα όταν το έχω περπατήσει και το ανοιγοκλείνω προφανώς κρατάει θερμοκρασία ο κινητήρας και δεν το κάνει. Παρατηρώ ότι όσο πέφτει η θερμοκρασία την νύχτα γίνεται όλο και πιο έντονο το πρόβλημα. Αυτή την στιγμή είναι καλοκαίρι και το κάνει σε μικρό βαθμό όταν βρέξει λίγο και πέσει η θερμοκρασία στους 20 βαθμούς από τους 30 το φαίνομαι γίνεται αρκετά έντονο κάθε πρωί. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι είτε είναι ανοιχτό το κλιματιστικό είτε όχι οι στροφές παίζουν. Να σημειωθεί ότι αυτό άρχισε να μου το κάνει 2 μέρες πριν μου βγάλει βλάβη στο τούρμπο το οποίο επισκευαστικε (τρύπιο κολάρο). Υπάρχει περίπτωση να είναι από τα βαλβιδακια του τούρμπο? Είναι κάτι άλλο ανεξάρτητο? Έχει κάποιος καμιά άποψη. Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα vw polo 1.6 tdi 2012 και αρκετές φορές μου ανεβοκατεβαζει στροφές στο ρελαντι και δεν δουλεύει σωστά ο κινητηρας κ επείσεις μυριζουν έντονα τα καύσιμα έχω και βίντεο. ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι γιατί το έχω πάει στην αντιπροσωπία και ο εγκέφαλος δεν έχει βγάλει κάποια βλάβη 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω, πως μάλλον έχουμε παρόμοιο πρόβλημα το οποίο έχει σχέση με τα μπεκ ή κάποιον αισθητήρα θερμοκρασίας...

Link to comment
Share on other sites

Τα μπεκ τα έχω αλλάξει όλα τα τελευταία 2 χρόνια βέβαια όταν έριξα ένα καθαριστικο για 15 μέρες δν μου το είχε κάνει καθόλου και τώρα έχει αρχίσει να το κάνει σχεδόν καθημερινά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βάζεις κακής ποιότητας πετρέλαιο? Πρόσεξε το λίγο... μήπως από εκεί την πάτησες... αλλιώς μήπως είναι κάποιος άλλος αισθητήρας.. πάντως με το διαγνωστικό και σε εμένα δεν έβγαζε βλάβη...το έψαξε μόνος του ο μάστορας.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , Vaggelis Marg said:

Μήπως βάζεις κακής ποιότητας πετρέλαιο? Πρόσεξε το λίγο... μήπως από εκεί την πάτησες... αλλιώς μήπως είναι κάποιος άλλος αισθητήρας.. πάντως με το διαγνωστικό και σε εμένα δεν έβγαζε βλάβη...το έψαξε μόνος του ο μάστορας.

Δεν νομίζω να είναι το πετρέλαιο γτ βάζω παντα Έκο αβιο από εταιρικό πρατήριο για τα μπεκ το καταλαβενουν χωρίς να το ανοίξουν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα? 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν το πήγα το άκουσε να δουλεύει άγρια (κροταλισμα και όχι στρωτά + μυρωδιά καυσαερίου) και μου είπε ότι φαίνεται για μπεκ...την επόμενη μέρα το άφησα να το τσεκαρει...το άνοιξε και μου είπε ότι θα τα στείλει για ένα καθάρισμα γιατί δεν φαίνονται οκ + έναν αισθητήρα θερμοκρασίας (κατά την εκκίνηση). Συνεπώς, είχε μια υποψία από τον ήχο αλλά το άνοιξε κιόλας την επόμενη μέρα πριν κάνει οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.