Jump to content
lioko6r

Polo 1.2 tsi δεν έχει abs-esp

Recommended Posts

Καλημέρα στην ομάδα, είμαι νέος κάτοχος ενός polo 1.2 tsi 2012. Το αυτοκίνητο μου το έφερε έμπορος από το Βέλγιο και μόλις το παρέλαβα άρχισαν τα κουλά. Πρώτον δεν έχει abs το σημαντικότερο και δεν μου βγάζει ούτε λυχνία βλάβης στο καντράν. Δεύτερον δεν έχει επίσης esp και πάλι δεν βγάζει καμία φωτεινή ένδειξη στο κοντέρ και όταν πατάω το κουμπί ενεργοποίησης απενεργοποίησης δεν κάνει απολύτως τπτ.  Όλα τα ηλεκτρολογικά στο αυτοκίνητο δουλεύουν κανονικά κατά τ’αλλα. Τα φώτα σας ρε παιδιά…

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , lioko6r said:

Καλημέρα στην ομάδα, είμαι νέος κάτοχος ενός polo 1.2 tsi 2012. Το αυτοκίνητο μου το έφερε έμπορος από το Βέλγιο και μόλις το παρέλαβα άρχισαν τα κουλά. Πρώτον δεν έχει abs το σημαντικότερο και δεν μου βγάζει ούτε λυχνία βλάβης στο καντράν. Δεύτερον δεν έχει επίσης esp και πάλι δεν βγάζει καμία φωτεινή ένδειξη στο κοντέρ και όταν πατάω το κουμπί ενεργοποίησης απενεργοποίησης δεν κάνει απολύτως τπτ.  Όλα τα ηλεκτρολογικά στο αυτοκίνητο δουλεύουν κανονικά κατά τ’αλλα. Τα φώτα σας ρε παιδιά…

Να προσθέσω επίσης όταν γυρίζω τον διακόπτη τα συγκεκριμένα λαμπάκια esp-abs-ζώνης δεν ανάβουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλωσήρθες. Θα πρότεινα βόλτα από συνεργείο με έξοδα του πωλητή αν στο πούλησε με εγγύηση

Για το κομμάτι που γυρίζεις τον διακόπτη, δεν είμαι σίγουρος πως θα δεις esp/abs να ανάβουν. Αλλά όταν πατάς το esp για να το βγάλεις off τότε σίγουρα θα έπρεπε να βλέπεις κάποια ένδειξη.

Sent from my KB2003 using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είναι από Βέλγιο και είναι από καμιά Βουλγαρία πχ και δεν είναι στάνταρ εξοπλισμός εκεί;;;

Επίσης εάν έχει χαλάσει η μονάδα του ABS τότε βγαίνει εκτός και το ESP οπότε μήπως είχε χαλάσει και την αποσύνδεσαν;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είναι από Βέλγιο και είναι από καμιά Βουλγαρία πχ και δεν είναι στάνταρ εξοπλισμός εκεί;;;
Επίσης εάν έχει χαλάσει η μονάδα του ABS τότε βγαίνει εκτός και το ESP οπότε μήπως είχε χαλάσει και την αποσύνδεσαν;;;
Πολύ σωστή η παρατήρηση περί της αποσύνδεσης.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκαναρε το με vagcom αν δεν αφαιρεθει απτον καταλογο του can bus φαινεται σφαλμα.

Και δες με το vin τον εξοπλισμο και τις πληροφοριες του οχηματος σε μια «φιλικη» αντιπροσωπεια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.