Jump to content
Μάριος

Μπουζί

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα !!!έχω την εξής ερώτηση για όσους γνωρίζουν .έχω το vw up eco φυσικό αέριο ,τον Δεκέμβριο κλείνει 6 χρόνια κι έχω  44.000χλμ .πήγα στο συνεργείο για  αλλαγή μπαταρίας και μπουζί και εν τέλη άλλαξα μόνο μπαταρία .μου είπε ο μάστορας να πάω να αλλάξω τα (εργοστασιακά) μπουζί σε 5 μήνες περίπου που θα κάνω το 6ο σέρβις .μου ανέφερε επίσης ότι τα εργοστασιακά μπουζί του συγκεκριμένου μοντέλου και γενικά των αυτοκινήτων cng  ,όταν θα πάω να τα αλλάξω ,υπάρχει περίπτωση να σπάσουν οι πολλαπλασιαστές και να χρεωθώ για τον καθένα 60 € επειδή το εργοστάσιο δε τα έχει γρασαρει καλά . ευχαριστώ πολύ ,όλες οι γνώμες είναι αποδεκτές !

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο με τα μπουζί και τους πολλαπλασιαστές;

Να τα αλλάξω τώρα τα μπουζί στα 44.000χλμ ή να τα αλλάξω στο 6ο σέρβις σε 5 μήνες;ή να αλλάξω συνεργείο !?!

Edited by Μάριος
Link to comment
Share on other sites

Μπουζι 60κ ή 4 χρονια οποιο ερθει πρωτο.
Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το επαθα εγω στο 6ο σερβις ...δεν εβγαιναν οι πολλαπλασιαστες με τιποτα ,ειχαν κολλησει και καταστραφηκανε με αποτελεσμα να χρεωθω και μπουζι και καινουργιους πολλαπλασιαστες..Ο μαστορας μου ειπε οτι πρωτη φορα στα τριαντα χρονια δουλειας του ετυχε αυτο το προβλημα..Συμφωνησαμε οτι μαλλον ειναι το φυσικο αεριο που ανεβαζει θερμοκρασια στο μοτερ με συνεπεια να κολλανε τα πλαστικα του πολλαπλασιαστη.

Αν ισχυει αυτο δεν το γνωριζω ,αλλα ειδα με τα ματια μου το ποσο ταλαιπωρηθηκε ο μαστορας για να βγαλει τους πολλαπλασιαστες..

Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2021 at 8:58 ΜΜ, Μάριος said:

Καλησπέρα στην ομάδα !!!έχω την εξής ερώτηση για όσους γνωρίζουν .έχω το vw up eco φυσικό αέριο ,τον Δεκέμβριο κλείνει 6 χρόνια κι έχω  44.000χλμ .πήγα στο συνεργείο για  αλλαγή μπαταρίας και μπουζί και εν τέλη άλλαξα μόνο μπαταρία .μου είπε ο μάστορας να πάω να αλλάξω τα (εργοστασιακά) μπουζί σε 5 μήνες περίπου που θα κάνω το 6ο σέρβις .μου ανέφερε επίσης ότι τα εργοστασιακά μπουζί του συγκεκριμένου μοντέλου και γενικά των αυτοκινήτων cng  ,όταν θα πάω να τα αλλάξω ,υπάρχει περίπτωση να σπάσουν οι πολλαπλασιαστές και να χρεωθώ για τον καθένα 60 € επειδή το εργοστάσιο δε τα έχει γρασαρει καλά . ευχαριστώ πολύ ,όλες οι γνώμες είναι αποδεκτές !

Kαλησπέρα...Μην αλλάξεις πολλαπλασιαστές αν δεν βγαίνουν. Ναι κολλάνε αν δεν σου βάλουν ειδική πάστα της vw ή αν βάλουν σπρέι σιλικόνης μόνο. Αν δεν βγαίνουν σπάει μόνο το λάστιχο και ΟΧΙ ο πολλαπλασιαστής και έχει τιμή γνήσιου ανταλλακτικού γύρω στα 15 ευρώ. Μην αλλάζετε πολλαπλασιαστές και ζητήστε μόνο το λάστιχο που σπάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.