Jump to content
bigjohn13

ΛΑΜΠΑΚΙ EPC ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ACC - POLO AW 1.0

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα! Μου έχει ανάψει το λαμπάκι του EPC και συγχρόνως μου εμφανίζει ότι δεν λειτουργεί το ACC και το Start Stop έχει βλάβη..:thumbsd:

Γνωρίζει κάνεις τι μπορεί να είναι ή αν έχει πάθει κάτι παρόμοιο?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πρωτη εκτιμηση απο VW αντιλια βενζινης.. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει εαν εχει παθει το ιδιο παρακαλω πολυ γιατι το αμαξι ειναι 1,5 χρονου με 12.2000 χλμ..

Στέκει με αυτα που εχω προαναφερει να ειναι η αντλια??

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το ίδιο αμάξι.

 

Αλλά γνώμη πριν κάνεις το οτιδήποτε να πας σε ηλεκτρολόγος να δείτε την μπαταρία του αυτοκινήτου.

 

Υπάρχει πιθανότητα η μπαταρία να είναι στα τελευταία της και για αυτό σου βγάζει αυτά 

 

Μπαταρία πρώτα κοίτα.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το εχω παει στη Karenta VW εδω Ηρακλειο Κρητης και μου ειπαν οτι ειναι η αντλια βενζινης μια πρωτη εκτιμηση τ αφησα εκει το αυτοκινητο για περισσοτερο ελεγχο, γιατι σημερα το πρωι δεν επαιρνε καθολου μπροστα και το πηγα με οδικη.. 1,5 χρονου παιζει να ειναι η μπαταρια ή αντλια?? ειναι λογικο.. δν ξερω απλα ρωταω..

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , bigjohn13 said:

Το εχω παει στη Karenta VW εδω Ηρακλειο Κρητης και μου ειπαν οτι ειναι η αντλια βενζινης μια πρωτη εκτιμηση τ αφησα εκει το αυτοκινητο για περισσοτερο ελεγχο, γιατι σημερα το πρωι δεν επαιρνε καθολου μπροστα και το πηγα με οδικη.. 1,5 χρονου παιζει να ειναι η μπαταρια ή αντλια?? ειναι λογικο.. δν ξερω απλα ρωταω..

 

Κοίτα στα vw γενικά αν η μπαταρία τα έχει φτύσει (και ας είναι και ενός έτους το αμάξι) το αυτοκίνητο παθαίνει κάτι κουλά.

Να μην δουλεύει το start stop και να ανάβουν λαμπάκια διάφορα.

 

Για εμένα καλό θα είναι να γίνει έλεγχος πρώτα στην μπαταρία.

 

 

 

Τώρα το να τα έπαιξε η αντλία πολύ χοντρό μου φαίνεται....

 

Εκτός και αν σου βάλανε βενζίνη μάπα , και τα έπαιξε μια και έξω.

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Κοίτα στα vw γενικά αν η μπαταρία τα έχει φτύσει (και ας είναι και ενός έτους το αμάξι) το αυτοκίνητο παθαίνει κάτι κουλά.

Να μην δουλεύει το start stop και να ανάβουν λαμπάκια διάφορα.

 

Για εμένα καλό θα είναι να γίνει έλεγχος πρώτα στην μπαταρία.

 

 

 

Τώρα το να τα έπαιξε η αντλία πολύ χοντρό μου φαίνεται....

 

Εκτός και αν σου βάλανε βενζίνη μάπα , και τα έπαιξε μια και έξω.

 

Μαλιστα καταλαβα Σίμο μου.. ελπιζω οτι θα το δουν αυτο που μου λες και να ειναι οντως η μπαταρια κ οχι κατι πιο σοβαρο... Σ ευχαριστω πολυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , bigjohn13 said:

 

Μαλιστα καταλαβα Σίμο μου.. ελπιζω οτι θα το δουν αυτο που μου λες και να ειναι οντως η μπαταρια κ οχι κατι πιο σοβαρο... Σ ευχαριστω πολυ! 

 

Καλό θα είναι να τους το πεις και εσύ.

 

Μην είσαι σίγουρος ότι θα το δούνε...

 

Κανόνισε να είσαι πάνω από το κεφάλι τούς:wink:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , bigjohn13 said:

Δικιο εχεις θα τους το πω.. γιατι μ αυτα που ακουω δεν τους εχω καθολου εμπιστοσυνη..

 

Άμα σου πούνε για την μπαταρία κανά περίεργο ότι θέλει κανένα ειδικό μηχάνημα για να την μετρήσουν 

 

Πες τους να βάλουν πολύμετρο και με εκείνο κάνεις μια χαρά μέτρηση:wink:

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

εαν φτασουμε να μη ξερουν να μετρησουν και τη μπαταρια τοτε τα πραγματα ειναι σοβαρα.. θα τους το πω βεβεαια εννοειται κ αυτο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι να έχεις εμπιστοσύνη...

 

Όταν είχα το παλιό αμάξι πριν από μερικά χρόνια, βρέθηκα μπροστά με πελάτη τον οποίον τον χρέωσαν στο service ότι του έκαναν έλεγχο στα ταμπούρα του αμαξιού του.

 

Και αυτός και εγώ ήμασταν μπροστά στα αμάξια μας.

 

Ούτε ΚΑΝ έβγαλαν της πίσω ζάντες για να ανοίξουν τα ταμπούρα...

 

Κατά τα άλλα χρέωσαν έλεγχο για τα ταμπούρα του αμαξιού....

 

Τα συμπεράσματα δικά σας, γιατί μάλλον  με τηλεπάθεια τα βλέπουν στης αντιπροσωπείες 

 

Φαίνεται ότι εκτός από πτυχίο μηχανικού , έχουν αποκτήσει και μεταλλαγμένες δυνάμεις:rock:

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έπαιρνε μπροστά λογικά η αντλία τι άλλο… μήπως το άφηνες με λαμπάκι ή έβαλες κάποια περίεργη βενζινη;


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βαζω μονο 100αρα BP απο συγκεκριμενο καινουριο Βενζιναδικο, και ποτε δεν το αφηνα το αυτοκινητο με αναμενο λαμπακι.. αν μου ειχε αναψει καμια φορα το πηγαινε αμεσως για γεμισμα.. δηλαδη ποτε δεν το κυκλοφορουσα με τη βενζινη να ειναι πατο..

Σημερα με ενημερωσαν οτι ειναι η αντλια, επιμενουν δηλαδη.. δεν ξερω αν εχει τυχει σε καποιον αλλο εδω μεσα το ιδιο θεμα.. Αυτοι μου ειπαν οτι τους εχει ξανατυχει το ιδιο μοντελο με παρομοια συμπτωματα να ειναι η αντλια βενζινης...

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειναι αυτο και να μην ειναι κατι αλλο γιατι δεν τους εχω πολυ εμπιστοσυνη γι αυτο σκαω περισσοτερο και για τ οτι θα κανει 1,5 εβδομαδα να ερθει απο Γερμανια...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχουν και δεν μπορουν να μου δωσουν ετσι μου ειπαν.... και δεν ξερω κατα ποσο μπορω να το απαιτησω αυτο και να επιμενω στο οτι πρεπει να μου δωσουν εχουν δεν εχουν.. γιατι το αμαξι ειναι 1,5 χρονου στην εγγυηση..

Link to comment
Share on other sites

Εδω στην Κρητη και στο Ηρακλειο που μου ειμαι η οδικη μου το πηγε στην πλησιεστερη αντιπροσωπεια.. το θεμα ειναι οτι δεν παιρνει μπροστα για να το μετακινησω να το παω αλλου...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πως συνδέεται η αντλία βενζίνης με αυτό το πρόβλημα που έχεις δε μπορώ να κατανοήσω .. το acc είναι το ρεύμα όταν είναι ο διακόπτης ανοιχτός άλλα όχι μπροστά το αμάξι. Αν έχεις πάνω από 5 χρόνια τη μπαταρία σου, ναι με μια απλή μέτρηση με πολύμετρο όταν δε δουλεύει το αμάξι βλέπεις. Αν είσαι κάτω από 12.6 με κλειστό το διακόπτη σημαίνει ότι μάλλον είσαι off από μπαταρια.

Sent from my A80Pro using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι μπαταρία πάντως δεν την ελέγχεις με πολύμετρο... Το πολύμετρο σου δείχνει τις τρέχουσες τιμές. Εάν όμως η μπαταρία δεν αντέχει το ρεύμα εκκίνησης πχ θα στο δείξει ένα απλό μηχάνημα που έχουν όλοι οι ηλεκτρολόγοι (αναλογικό δες την εικόνα, ή ψηφιακό) το οποίο "ζορίζει" την μπαταρία για να την ελέγξει...

Στην αντιπροσωπεία πάντως μπορεί να έχουν εντοπίσει το θέμα σου, ή/και να υπάρχει μη δημοσιοποιημένη ανάκληση η οποία γίνεται μόνο αν σου βγάλει πρόβλημα το υλικό που ανακλήθηκε και όχι προληπτικά...

ΤΣΙΜΠΙΔΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ZECA ART 207 | ΣΕΤ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ | Mobile  WEB APP

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.. Δυστυχως ακομα περιμενουμε την αντλια βενζινης να ερθει απο Γερμανια.. τους επεμενα και εγω με την μπαταρια αλλα μου ειπαν οτι την εχουν τσεκαρει και δεν ειναι.. Το αποτελεσμα.. ειναιι η 3 εβδομαδα χωρις το αυτοκινητο μου.. Περιμενω μολις αλλαξουν την αντλια και ειναι οντως αυτο να σας ενημερωσω και εσας για να γνωριζετε...

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι μπαταρία πάντως δεν την ελέγχεις με πολύμετρο... Το πολύμετρο σου δείχνει τις τρέχουσες τιμές. Εάν όμως η μπαταρία δεν αντέχει το ρεύμα εκκίνησης πχ θα στο δείξει ένα απλό μηχάνημα που έχουν όλοι οι ηλεκτρολόγοι (αναλογικό δες την εικόνα, ή ψηφιακό) το οποίο "ζορίζει" την μπαταρία για να την ελέγξει...
Στην αντιπροσωπεία πάντως μπορεί να έχουν εντοπίσει το θέμα σου, ή/και να υπάρχει μη δημοσιοποιημένη ανάκληση η οποία γίνεται μόνο αν σου βγάλει πρόβλημα το υλικό που ανακλήθηκε και όχι προληπτικά...
%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%82-zeca-art-207_8867.jpg
Έτσι είναι αλλά τι να του λεγα τώρα για τάση σε εκκίνηση κάτω από 10 βολτ, κλπ. η μπαταρία άλλωστε όταν είναι στα τελευταία της πέφτει συνεχώς. Σε στοιχείο μολύβδου που χει 5 χρόνια λειτουργίας σβήνεις το βράδυ και μετράς στα 13.0V και το επόμενο πρωί βλέπεις 12.5 οπότε ξέρεις ότι αν δεν έχεις σοβαρές διαρροες η μπαταρία είναι "γεια σας" . Ενώ σε καινούργιο στοιχείο ακόμα και μετά από 3 μέρες θα δεις 12.8, στη χειρότερη 12.7. Εκεί ψάχνεις αλλα πράγματα, όχι τη μπαταρία.

Έχει τύχει ακόμα και σε καινούργια μπαταρία που είχαν βάλει τα υγρά από τον καιρό του Νώε, να πέφτει σε 2 ώρες κάτω από 12.5, αλλά οκ αυτό είναι σπάνιο...

Για αυτό πρέπει να έχουμε φορτιστή, όταν δε κινείται συχνά το αμάξι και το παρατάμε 2 βδομαδες να το φορτίζουμε μια φορά τη βδομάδα τουλάχιστον.


Sent from my A80Pro using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.