Jump to content
Georgako

Προβλημα ABS Audi A3 Sportback 1.4 2008

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Είμαι κάτοχος ενός Audi A3 1.4TSI του 2008. Πριν περιπου 20 μέρες εμφάνισε πρόβλημα στην μονάδα του Abs και έχουν αναψει στο κατραν οι ενδειξεις του Abs, ESP και του χειροφρένου (αναβοσβήνει). Η διάγνωση που έχει γίνει μέχρι στιγμής απο συνεργέιο ( οχι της audi) ειναι πρόβλημα στον εγκεφαλο του Abs. 

 

Ο κωδικός του abs ειναι 1k0 614 517 be. Δεν έχω προβεί ακομα σε επισκευή καθώς προσπαθώ να συγκεντρώσω ολες τις εναλλακτικές. Σήμερα έμαθα από άτομο που δουλευει σε Audi οτι το συγκεκριμένο μοντέλο μπορεί να μην δέχεται μεταχειρισμένη μονάδα. Με ρώτησαν αν έχει το κατράν το μαύρο με τα άσπρα νουμερα και πως το συγκεκριμενο μοντέλο δεχεταιι μονο καινουριο ανταλλακτικό καθώς δεν θα το αναγνωρίζει το immobilizer. Αλλος μ ανέφερε ότι ενα μεταχειρισμένο με κόστος (περιπου 300 Ε) μπορει να προγραμματιστεί. Το κόστος του καινουριου για αγορά ειναι περιπου 2000 γρατσιας και 1800 απο καρεντα κατοπιν παραγγελιας απο Γερμανια. 

 

Γνωρίζετε αν οντως μπορεί να μην δέχεται μεταχειρισμένο ανταλλακτικο το συγκεκριμένο και να χρειάζεται αγορα καινούριου? Καταλαβαίνετε ότι οι διαφορές στην τιμή ειναι αρκετα μεγάλη!

 

Σας ευχαριστώ 

 

Γιώργος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το μεταχειρισμενο, υπαρχουν στο ebay
Μια χαρα θα δουλεψει, δες το part number να ειναι ιδιο ή νεοτερο


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα 

 

Ευχαριστω για την απαντηση

 

Δυο ερωτησεις εχω 

 

1. Εκτος απο τον κωδικό αυτο , μπορει να μπει και καποιο ανταλλακτικο με αλλο κωδικό νεότερο? δεν μ το έχουν αναφερει αυτό σε οποιον εχω απευθυνθει

2. Εχεις να προτείνεις κάποιο Vw/Audi συνεργείο , εκτος αντιπροσωπείας που θα έχει γνώση να αναλάβει το πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δες την εξελιξη των part number απο εμπιστο υπαλληλο στο τμημα ανταλλακτικων σε αντιπροσωπεια vw/audi

Νεοτερο revision του ανταλλακτικου με ακριβως ιδια εφαρμογη μπορεις να το βαλεις κανονικα.

Εγω βρηκα στο ebay ιδιο με αυτο που ψαχνεις, απο το πρωτο ποστ στο audiclub.

Για την εγκατασταση δεν εχω να σου προτεινω


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μονάδα μπορεί να χαλάσει γιατί δεν αλλάζουν τα υγρά φρένων κάθε 2 χρόνια. Eπισης και οι αισθητήρες μπορούν να μη δείχνουν λόγω υπολειμμάτων στα υγρά φρένων. Εσύ πόσο καιρό έχεις τα ίδια υγρά;

Για τα λοιπά ότι σου πε ο nik.

Sent from my A80Pro using Tapatalk









Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.