Jump to content
gianniskar

Έκαψα τη κόρνα[emoji23]

Recommended Posts

Καλημερα παιδιά σε polo του 19 κάηκε μάλλον η κόρνα αυτή που έχει τη χαμηλή νότα σαν τρομπέτα. Μετά από γαμο και πολύ επίμονη κόρνα! Η κόρνα δούλευε και 2-3 δευτερα και σταματούσε ανάβοντας τα αλάρμ. Παω αντιπροσωπεία για το καθιερωμένο σέρβις και τους λέω τσεκάρετε την κόρνα το ψάχνανε 3 “μηχανικοί ” και μου λένε μάλλον βραχυκυκλώνει κάποια κτλ εμείς κλείνουμε τρ δεν προλαβαίνουμε… ψάχνω ασφαλειοθηκη και βλέπω καμένη η ασφάλεια της κόρνας! Άλλαξα ασφάλεια και το αυτοκίνητο κορνάρει συνεχόμενα αλλά έχει μόνο τον πιο βαρύ βραχνό ήχο. Βάζω ότι έχει από τη μάνα του ή κάτι καλύτερο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρες απτο ebay γεματο ειναι εχει και σετ ή χωρια


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ψάχνεις για κόρνα στην δευτερογενή αγορά ή σε σκραπατζιδικο για γνήσια μεταχειρο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι παραθετω κ εγω τι εγινε χτες . Μετα απο γαμηλια τελετη σε αυτοκινητο Νισσαν μικρα λογω παρατεταμενης χρησης κορνας σταματησε να κορναρει μετα απο ελεγχο διαπιστωσα καμμενη ασφαλεια την αλλαζω αλλα την εκαψε και παλι , βγαζω φαναρι βγαζω προφυλακτηρα και μασκα την βρισκω στην μερια του οδηγου

την βγαζω κανω δοκιμη με δυο καλωδια απευθειας με την μπαταρια και κορναρε λεω αντε βρες τωρα που ειναι το βραχυκυκλωμα βαζω αλλη ασφαλεια και με καλωδια της κορνας στον αερα πατω μπουτον και ως εκ θαυματος εγω με την κορνα στο ενα χερι το αυτοκινητο κορναρε παει ταπαιξα ψαχνω στη πλευρα του συνοδηγου υπαρχει και μια αλλη που κορναρε, τελικως (εχει δυο) γυαλοχαρταρω επαφες πανω στο σασσι στον αρνητικο πολο δηλ βαζω και την προβληματικη και δουλεψε και αυτη. Μαθαινω αει διδασκομενος .

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2021 at 11:47 AM, gianniskar said:

 

Καλημερα παιδιά σε polo του 19 κάηκε μάλλον η κόρνα αυτή που έχει τη χαμηλή νότα σαν τρομπέτα. Μετά από γαμο και πολύ επίμονη κόρνα! Η κόρνα δούλευε και 2-3 δευτερα και σταματούσε ανάβοντας τα αλάρμ. Παω αντιπροσωπεία για το καθιερωμένο σέρβις και τους λέω τσεκάρετε την κόρνα το ψάχνανε 3 “μηχανικοί ” και μου λένε μάλλον βραχυκυκλώνει κάποια κτλ εμείς κλείνουμε τρ δεν προλαβαίνουμε… ψάχνω ασφαλειοθηκη και βλέπω καμένη η ασφάλεια της κόρνας! Άλλαξα ασφάλεια και το αυτοκίνητο κορνάρει συνεχόμενα αλλά έχει μόνο τον πιο βαρύ βραχνό ήχο. Βάζω ότι έχει από τη μάνα του ή κάτι καλύτερο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

είσαι στην εγγύηση ακόμα? 

Αν όχι δες και autodoc παίζουν και εκπτώσεις.

Αν και εγώ θα σιγουρευόμουν 100% οτι έχει βγει off η κόρνα και δεν φταίει κάτι άλλο.

Την επόμενη φορά σε γάμο πάρε μια κόρνα χεριού

Link to comment
Share on other sites

 
είσαι στην εγγύηση ακόμα? 
Αν όχι δες και autodoc παίζουν και εκπτώσεις.
Αν και εγώ θα σιγουρευόμουν 100% οτι έχει βγει off η κόρνα και δεν φταίει κάτι άλλο.
Την επόμενη φορά σε γάμο πάρε μια κόρνα χεριού

Δεν είναι στην εγγύηση όχι αν και δεν το καλύπτει.. τεσπα στο autodoc μου βγάζει κάποιες σε περίεργες μάρκες γι αυτό ρώτησα εδώ μιας που θα κατέβει η μάσκα να βάλω κάτι σαν το μαμά ή κάτι καλύτερο να μη χαλάει κιόλας! Αυτό π λες για τη κόρνα χεριού έχεις δίκιο αλλά όντας γαμπρός δε με ένοιαζε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Βάλε 5 αμπέρ μεγαλύτερη ασφάλεια και αν την κάψει και αυτή μάλλον θέλει άλλη κόρνα, μπορεί να βραχυκυκλωνει η ίδια η κόρνα.

Sent from my A80Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

On 9/4/2021 at 11:47 AM, gianniskar said:

 

Καλημερα παιδιά σε polo του 19 κάηκε μάλλον η κόρνα αυτή που έχει τη χαμηλή νότα σαν τρομπέτα. Μετά από γαμο και πολύ επίμονη κόρνα! Η κόρνα δούλευε και 2-3 δευτερα και σταματούσε ανάβοντας τα αλάρμ. Παω αντιπροσωπεία για το καθιερωμένο σέρβις και τους λέω τσεκάρετε την κόρνα το ψάχνανε 3 “μηχανικοί ” και μου λένε μάλλον βραχυκυκλώνει κάποια κτλ εμείς κλείνουμε τρ δεν προλαβαίνουμε… ψάχνω ασφαλειοθηκη και βλέπω καμένη η ασφάλεια της κόρνας! Άλλαξα ασφάλεια και το αυτοκίνητο κορνάρει συνεχόμενα αλλά έχει μόνο τον πιο βαρύ βραχνό ήχο. Βάζω ότι έχει από τη μάνα του ή κάτι καλύτερο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Αφού κορνάρει συνεχόμενα όταν άλλαξες την ασφάλεια μάλλον έχεις κάποιο βραχυκύκλωμα ή πρόβλημα στο διακόπτη της κόρνας, και με την σειρά του αυτό κατέστρεψε και την κόρνα..,

Επίσης έλεγξε εάν έχεις συναγερμό, εάν έχουν συνδέσει και την κόρνα πάνω σε αυτόν... Εάν ναι υπάρχει πιθανότητα το βραχυκύκλωμα να προέρχεται από αυτόν...

Προσωπικά δεν θα πρότεινα μεγαλύτερη ασφάλεια, γιατί αν κάνει βραχυκύκλωμα με κάτι άλλο, το πιθανότερο είναι να κάνεις πρόβλημα και σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

 
 
Αφού κορνάρει συνεχόμενα όταν άλλαξες την ασφάλεια μάλλον έχεις κάποιο βραχυκύκλωμα ή πρόβλημα στο διακόπτη της κόρνας, και με την σειρά του αυτό κατέστρεψε και την κόρνα..,
Επίσης έλεγξε εάν έχεις συναγερμό, εάν έχουν συνδέσει και την κόρνα πάνω σε αυτόν... Εάν ναι υπάρχει πιθανότητα το βραχυκύκλωμα να προέρχεται από αυτόν...
Προσωπικά δεν θα πρότεινα μεγαλύτερη ασφάλεια, γιατί αν κάνει βραχυκύκλωμα με κάτι άλλο, το πιθανότερο είναι να κάνεις πρόβλημα και σε αυτό...

Η αλήθεια είναι ότι έχουν συνδέσει το συναγερμό εκεί πάνω και όταν κάηκε η ασφάλεια ο συναγερμός δεν δούλευε. Από ότι κατάλαβα το αυτοκίνητο μου έχει δυο κόρνες η μια κάηκε και το παραπανίσιο ρεύμα έκαψε την ασφάλεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν καεί η κόρνα δεν σημαίνει ότι θα καεί και η ασφάλεια... Το πιο πιθανό είναι να κάηκε η κόρνα και η ασφάλεια από κάποιο βραχυκύκλωμα και όχι η κόρνα να σου έκαψε την ασφάλεια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.