Jump to content
Trapezas

Polo 1.0tsi 95 2020 (Λάδια και κατανάλωση)

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομάδα, 

Καινουργιος στο forum... 

Τα δυο θέματα που με αφορουν είναι πρωτον η αλλαγή για τα πρωτα λάδια, διαφωνώ απόλυτα για την αλλαγή μετά από 2 χρόνια ή στα 30000 χλμ. Μπορώ να τ αλλάξω νωρίτερα και με τα 5w-30 θα είμαι οκ;θα το δεχτεί η αντιπροσωπεια;το αμάξι είναι με 1800 χλμ στο στρωσιμο . Δευτερο θέμα η κατανάλωση, δεν μ βγαίνουν με τίποτα τα νουμερα π δίνει εργοστάσιακα και μέχρι στιγμής οδηγώντας αρκετά συντηρητικά η κατανάλωση μ είναι 6.8/100χλμ , και είναι βάση βενζίνης που συμπληρώνω και όχι με βάση τον υπολογιστή 

Link to comment
Share on other sites

Λάδια αλλαγή στο μισό διάστημα που λέει ο κατασκευαστής, ήτοι 15.000ΚΜ, χωρίς μηδενισμό ένδειξης.

Οι πραγματικές καταναλώσεις είναι όσο ανακοινώνει το εργοστάσιο συν 50%.

Λάδια ότι ρευστότητα προβλέπει ο κατασκευαστής.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 291HP DSG7 R-Line 7seater

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άμεση αλλαγή των πρώτων λαδιών.

Τύπος λαδιού αυτόν που συνιστά η VW.

Αλλαγές Λ+Φ κάθε 10Κ χλμ. ή στον χρόνο.

Σου εύχομαι καλά και

χωρίς προβλήματα χλμ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον topmar... Μην ξεπεράσεις τα 15.000 στα πρώτα λάδια... είναι νωρίς πάντως να αλλάξεις τα πρώτα λάδια (1.800χλμ που λες ότι έχεις)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές, η λογική μου είναι να αλλάξω γυρω στα 5000-7000 σαν πρωτη φορα μαζί με φίλτρο και έπειτα κάθε 10000 ή στο χρόνο μαζί με φίλτρο... Είμαι;ι σε δίλημμα μεταξυ 5w-30 ή0-20 

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια λογική ακολούθησα και γω με πρώτη αλλαγή στα 5.000 και λάδι 5w30. Θα δείξει αν είναι σωστό ή όχι σχετικά με το 0w20!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Trapezas said:

Καλησπερα και ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές, η λογική μου είναι να αλλάξω γυρω στα 5000-7000 σαν πρωτη φορα μαζί με φίλτρο και έπειτα κάθε 10000 ή στο χρόνο μαζί με φίλτρο... Είμαι;ι σε δίλημμα μεταξυ 5w-30 ή0-20 

άλλαζε λάδια κάθε 10-12 χιλιάδες και βάλε οτι ορίζει ως κύρια προδιαγραφή το εργοστασιακό μάνουαλ. Αν ορίζει ως κύρια προδιαγραφή την VW 508 00 βάζεις 0w20. 

Αν θες να διαβάσεις και άλλες απόψεις δες το ήδη υπάρχων θέμα παρακάτω.

Αλλά για να μην ζαλίσεις άλλο το μυαλό σου κάνε αυτό που σου πρότεινα πριν.

 

Link to comment
Share on other sites

Δώσε βάση όταν κοιτάς για λάδια και τι θερμοκρασίες γράφει (συνήθως το manual έχει έναν πίνακα)...

Εγώ πχ έφερα αμάξι από Γερμανία και είχε μέσα λάδια για χαμηλές θερμοκρασίες. Έβαλα τον τύπο που ορίζει ο κατασκευαστής για θερμοκρασίες στην Ελλάδα, με βάση τον πίνακα του manual και εννοείται μιλώντας και με συνεργεία για το τι τύπο βάζουν στο συγκεκριμένο μοτέρ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους και  πάλι 

On 8/9/2021 at 11:04 ΠΜ, Hellas4x4 said:

Δώσε βάση όταν κοιτάς για λάδια και τι θερμοκρασίες γράφει (συνήθως το manual έχει έναν πίνακα)...

Εγώ πχ έφερα αμάξι από Γερμανία και είχε μέσα λάδια για χαμηλές θερμοκρασίες. Έβαλα τον τύπο που ορίζει ο κατασκευαστής για θερμοκρασίες στην Ελλάδα, με βάση τον πίνακα του manual και εννοείται μιλώντας και με συνεργεία για το τι τύπο βάζουν στο συγκεκριμένο μοτέρ...

Καλημερα θερμοκρασίες ειναι στους 96 μόνο μια φορά σε εθνική και τημερα με το καυσωνα που είχαμε, είδα 102 χωρίς να το τρέχω τ αμάξι, κάτι που πιστευω οτι οκ δικαιολογείται, σε ότι αφορά τα λάδια μέσα στο manual λέει για 5-30 ή 0-20 , και γι αυτό μ φάνηκε περιεργο , απλά το 5-30 έχει χρησιμοποιηθεί και σε προηγουμενο αυτοκίνητο και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος. Τώρα κατανάλωση ας περιμενω κι άλλο αλλά μ φαίνεται ότι δεν αλλάζει κάτι και χωρίς να το έχω πιεσει το αμάξι μέχρι στιγμης

Edited by Trapezas
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους και  πάλι 
Καλημερα θερμοκρασίες ειναι στους 96 μόνο μια φορά σε εθνική και τημερα με το καυσωνα που είχαμε, είδα 102 χωρίς να το τρέχω τ αμάξι, κάτι που πιστευω οτι οκ δικαιολογείται, σε ότι αφορά τα λάδια μέσα στο manual λέει για 5-30 ή 0-20 , και γι αυτό μ φάνηκε περιεργο , απλά το 5-30 έχει χρησιμοποιηθεί και σε προηγουμενο αυτοκίνητο και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος. Τώρα κατανάλωση ας περιμενω κι άλλο αλλά μ φαίνεται ότι δεν αλλάζει κάτι και χωρίς να το έχω πιεσει το αμάξι μέχρι στιγμης

Εσυ τι λάδι έχεις τρ και είδες 102 χωρίς πίεση;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , gianniskar said:


Εσυ τι λάδι έχεις τρ και είδες 102 χωρίς πίεση;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ότι φοράει εργοστασιακα, όταν λέω δεν το έτρεχα εννοώ 110-120χλμ/ώρα , συγγνώμη για τη διατύπωση

Link to comment
Share on other sites

 

 

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα παραθέτω 4 βιντεάκια για το βασικό service του 1.0 tsi.

Ο τύπος μιλάει Γερμανικά αλλά δείχνει πολύ καλά τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο τέταρτο βιντεάκι εκεί που δείχνει την αλλαγή λιπαντικού χρησιμοποιεί mobil 0w20 το οποίο έχει και πράσινο χρώμα.

Not bad….

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο fb υπάρχουν πολλές αναφορές για τον δικό μας κινητήρα ότι καταναλώνει το 0w20 περίπου μετά τις 12.000.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Derv_7 said:

Στο τέταρτο βιντεάκι εκεί που δείχνει την αλλαγή λιπαντικού χρησιμοποιεί mobil 0w20 το οποίο έχει και πράσινο χρώμα.

Not bad….

  Καλησπερα, πολυ χρησιμα τα βιντεάκια. 

Λοιπόν Δευτέρα είχα παει αντιπροσωπεία για πρωτο service λάδια στα 7000χλμ

Λένε ότι έβαλαν 0-20 castrol 

Άλλαξαν και φίλτρο, όσο χρέωσαν λάδια φίλτρο άλλο τόσο χρέωσαν εργατικά λίγο ξεφτίλα. Σε κουβέντα που έπιασα με ένα από τα παιδια εκεί μου είπε 0-20 με 5-30 πολυ μικρές διάφορες ίσως τσιμπάει λίγο με 0-20 και μάλιστα μ είπε αν δω ότι έχω θέμα να προσθεσω 5-30 . Ότι μου είπε σας λέω, τώρα αυτά τα μπακαλιστικα όλα ίδια είναι δεν τα πολυ καταλαβαίνω η αλήθεια είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.