Jump to content
johnz

Πρόβλημα με κλείδωμα πόρτας και ταυτόχρονα της λειτουργίας παραθύρου

Recommended Posts

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΙΣΩ ΔΕΞΙΑ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΥΡΟ

Καλησπέρα.

Νέα βλάβη : η πίσω δεξιά πόρτα δεν κλειδώνει και το τζάμι επίσης δεν δουλεύει.

Στο ταμπλό  δεν την διαβάζει και όταν κλειδώνεις χτυπάει προειδοποίηση ο συναγερμός, όπως όταν είναι ανοιχτό παράθυρο.

Στην αρχή ξεκίνησε να φαίνεται ανοιχτή η πόρτα στο ταμπλό ενώ ήταν κλειστή ,κλείδωνες και η πόρτα ξεκλείδωτη.

 Μετά ενώ κατέβαζα τα τζάμια με το κλειδί αυτό το τζάμι σταματούσε να δουλεύει,δούλευε για λίγο από μέσα και  μετά σταματούσε να δουλεύει και όταν πήγαινες μετά από λίγο δούλευε κανονικά.

Τέλος σταμάτησε να κλειδώνει η πόρτα και να δουλεύει το παράθυρο και να μην τη  διαβάζει στο ταμπλό,κλειδώνεις και όλες οι πόρτες κλειδώνουν εκτός από αυτή και ηχεί ο συναγερμός ότι είναι ξεκλείδωτη.

 

Υπάρχει κάποιος που είχε το ίδιο πρόβλημα  και το έλυσε;

 

Edited by johnz
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μήπως έκανες τίποτα με το πρόβλημα που έχεις? 

 

 

έχω και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με την πόρτα από το δικό μου Passat.

 

Όταν ξεκλειδώνο το αμάξι δεν ανοίγει η πόρτα η πίσω από την μεριά του συνοδηγού.

 

Πρέπει να την ανοίξω από την μέσα μερια για να ανοίξει.

 

Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσωπεία έχει 210 ευρώ. 

Αν εγκέφαλος της πόρτας είναι η ηλεκτρομαγνητική το είδα σε ανταλλακτικά περίπου 40 ευρώ. 

Δες παρακάτω:

https://www.economycarparts.gr/ανταλλακτικά/VW-VOLKSWAGEN/PASSAT/PASSAT-CC-2008-2012/ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ-ΠΟΡΤΑΣ-ΠΙΣΩ-ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ-6pin-Α_prod_112951.html

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έπαθα και εγώ, πριν 2 χρόνια, με την ίδια πόρτα, ακριβώς. 
Προσοχή ο εγκέφαλος της πόρτας δεν έχει καμία σχέση με την κλειδαριά. 
Στο αναφέρω, γιατί αρχικά άλλαξα την κλειδαριά, πιστεύοντας πως θα διορθωθεί το πρόβλημα (βασικά ο φανοποιός έτσι νόμιζε), αλλά δυστυχώς το πρόβλημα ήταν στον μηχανισμό, που περιλαμβάνει και την ECU (εγκέφαλο) για την πόρτα, το οποίο έχει ένα κόστος γύρω στα 200 ευρώ.
Συνεπώς, μην κάνεις το λάθος να αλλάξεις κλειδαριά γιατί αφενός μεν το πρόβλημα δε θα διορθωθεί (θα πρέπει να πάρεις ολόκληρο τον μηχανισμό) και αφετέρου θα έχεις μπει σε ένα περιττό έξοδο, έστω και των 40 €, στο οποίο μπήκα εγώ.  
Επίσης να αναφέρω, ότι είχα και πρόβλημα διαρροής ρεύματος, όταν κόλλησε ο μηχανισμός της πίσω πόρτας, με αποτέλεσμα να μου αδειάζει η μπαταρία.  
Προσοχή, λοιπόν και στην μπαταρία μέχρι να τον αλλάξεις. 
  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έπαθα και εγώ, πριν 2 χρόνια, με την ίδια πόρτα, ακριβώς. 
Προσοχή ο εγκέφαλος της πόρτας δεν έχει καμία σχέση με την κλειδαριά. 
Στο αναφέρω, γιατί αρχικά άλλαξα την κλειδαριά, πιστεύοντας πως θα διορθωθεί το πρόβλημα (βασικά ο φανοποιός έτσι νόμιζε), αλλά δυστυχώς το πρόβλημα ήταν στον μηχανισμό, που περιλαμβάνει και την ECU (εγκέφαλο) για την πόρτα, το οποίο έχει ένα κόστος γύρω στα 200 ευρώ.
Συνεπώς, μην κάνεις το λάθος να αλλάξεις κλειδαριά γιατί αφενός μεν το πρόβλημα δε θα διορθωθεί (θα πρέπει να πάρεις ολόκληρο τον μηχανισμό) και αφετέρου θα έχεις μπει σε ένα περιττό έξοδο, έστω και των 40 €, στο οποίο μπήκα εγώ.  
Επίσης να αναφέρω, ότι είχα και πρόβλημα διαρροής ρεύματος, όταν κόλλησε ο μηχανισμός της πίσω πόρτας, με αποτέλεσμα να μου αδειάζει η μπαταρία.  
Προσοχή, λοιπόν και στην μπαταρία μέχρι να τον αλλάξεις. 
  
Αυτό που γράφει ο κύριος doros πρέπει να το εξετάσεις, είναι πιθανόν να έχει δίκιο.

Sent from my A80Pro using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός. 

Σε ευχαριστούμε, για την συμβουλή σου.  Αυτό άλλωστε εννοούσα ότι του βγάζω το καπέλο, που μας έδωσε την συμβουλή του για να μην την πατήσουμε και άλλοι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Επανέρχομαι στο θέμα με το πίσω δεξιό παράθυρο.

Χωρίς να το φτιάξω άρχισε να ξεκλιδώνει και κλειδώνει η πόρτα ξανά και να την διαβάζει στην οθόνη.

Μόνο που το τζάμι πάει μέχρι την μέση και δεν δουλεύει καλά, δηλ.  φοβάσαι  να το δουλέψεις και ανεβαίνει.

Και στο διακόπτη της πόρτας για το τζάμι το φως αναβοσβήνει.

Ακόμη διαπίστωσα πως σηκώνοντας το πορτ παγκαζ μια μέρα κουνήθηκε το τζάμι της συγκεκριμένης πόρτας.

Κοιτάζοντας στο μπράτσο της πορτας του πορτ παγκαζ ανοίγοντας λίγο την μοκέτα κάτω από τον μοχλό πρέπει να είναι τσακισμένο το καλώδιο της πλεξούδας την οποία δεν άνοιξα ακόμη (μοκέτα) επειδή δεν είχα κλειδί κατάλληλο δηλ. το εξάγωνο.

Έχει κάποιος να δώσει κάποια συμβουλή τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να είναι η πλεξούδα  και όχι ο εγκέφαλος της πόρτας?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , johnz said:

Υπάρχει περίπτωση να είναι η πλεξούδα  και όχι ο εγκέφαλος της πόρτας?

Όλα είναι πιθανά?

 

Αν είσαι σίγουρος ότι είναι η καλωδίωση που είναι στο Πορτ μπαγκαζ τότε ξεκινά από εκεί.

 

Δες σε τι κατάσταση είναι τα καλώδια και αν είναι σίγουρα οκ τότε μετά δες την πόρτα.

 

ΥΓ 

 

Ρίξε μια ματιά και εδώ για να έχεις μια εικόνα.

 

https://www.drive2.ru/l/5005137/

 

Για να πω την αλήθεια, δεν είναι καθόλου κακή η ιδέα να μπούνε τα καλώδια μέσα σε σπιράλ

 

https://www.drive2.ru/l/7614996/

 

https://www.drive2.ru/l/585213965445931910/

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.