Jump to content
FILIPPAS

Ρεταρισμα κινητηρα Polo 101ps 2007

Recommended Posts

Εχω ένα POLO 101ps 2007 180.000 km το οποίο στο ρελαντί ρετάρει . Επίσης κατα καιρους αναβοσβήνει το check engine και ρεταρει πολύ. Το διαγνωστικο εκεινη την ωρα βγάζει ρεταρισμα σε 3 κυλίνδρους. Αν το σβήσεις θα σβησει το λαμπακι και απλά θα ρετάρειτοστο ρελαντι. Σε ψηλες στροφές το αμάξι δεν έχει προβλημα. Επειδή ασχολούμαι με τα αυτοκινητα έχω κανει τα εξης: Αλλαγη μπουζι, αλλαγη 4 πολλαπλασιαστές, δοκιμή 4 μπεκ καινουργια, δοκιμή άλλον εγκεφαλο , λυσιμο κεφαλής - τριψιμο βαλβίδες- αλλαγη τσιμουχάκια. Αποτέλεσμα  ΜΗΔΕΝ. Το αμαξι κάνει τα ίδια. Παρατήρησα ότι όταν το αμάξι ρετάρει εάν ανοιξω το AC ψιλοσταματάει.Το μονο που μου μενει ειναι η βαλβιδα Egr

Καμμιά ιδέα ?????????

Edited by FILIPPAS
Link to comment
Share on other sites

Αφού τα κάνες όλα αυτά και δεν, πάρε και μια κομπρεσιον μήπως έχουν χαλάσει οι έδρες από τις βαλβίδες. Θα μου πεις εδώ βγάλανε την κεφαλή έξω (τη βγάλανε άραγε;) τι να πω πήγαινε και σε άλλο συνεργείο...





Link to comment
Share on other sites

Αισθητήρα λ τον πρωτο τον αλλαξα προσφατα , επίσης εχω μετρησει συμπίεση και ειναι οκ. Για την πεταλούδα εκτος οτι ειναι καθαρή δεν ξερω ανα έχει καποιο πρόβλημα. Την κεφαλή την εβγαλα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έβγαλες την κεφαλή, τα ξέρεις. Τις βαλβίδες τις ετριψες πριν το δέσεις; Πάρε μια κομπρεσιον πάλι να σιγουρευτείς ότι είσαι οκ από συμπίεση και ένα leak down test. Αν αυτά είναι οκ ξανακάνε διάγνωση να δεις αν έχεις κανένα misfire ή κάποιο άλλο σφάλμα.. αν και εκεί δεν έχεις τίποτα, πλέον ζητά βοήθεια από κάποιον πολύ πιο έμπειρο.

Έτσι όπως τα γράφεις εικάζω ότι έχεις κάποια βαλβίδα ψιλοκαμενη, οπότε αυτό θα φανεί στα τεστ που σου πα. Αλλά μπορεί και να εικάζω λάθος, δε μπορώ να έχω καλή εικόνα, έτσι από τα forum

Sent from my A80Pro using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.