Jump to content
andreas84

Βελτίωση VW UP! 999cc 2017

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,


 

Πιθανόν έχει απαντηθεί ξανά στο παρελθόν, οπότε θα ζητήσω συγγνώμη εκ των προτέρων, θα ήθελα τη βοήθεια όμως κάποιου άλλου μέλους που να έχει προχωρήσει σε βελτίωση του κινητήρα ABCHYA, κ.ε. 999 σε VW UP! γενιάς 2017 (9ου).

Φοράει τον κινητήρα των 60 hp, που αν δεν κάνω λάθος διαφέρει από τον αντίστοιχα των 75 hp μόνο στο υψηλό φάσμα στροφών.

Πρακτικά δηλαδή με ενδιαφέρει αν και πού θα μπορούσα να προχωρήσω στη βελτίωση του κινητήρα έτσι ώστε να προσεγγίσει σε απόδοση την έκδοση των 75 hp.

Σε μια πρώτη εταιρία που ρώτησα για custom πρόγραμμα μου είπαν ότι ο εγκέφαλος είναι κλειδωμένος. Οπότε δε ξέρω αν κάποιο πρόγραμμα «κονσέρβα» έχει στηθεί για να μπαίνει σε αυτό τον κινητήρα ή αν υπάρχει κάποιος δοκιμασμένος παράλληλος εγκέφαλος που θα μπορούσε να επιλεγεί.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον ίδιο κινητήρα του 19 μοντέλο.ειχα ρωτήσει γ πρόγραμμα μου είχαν πει 300 ευρώ και θ γινόταν σα το 75αρι

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι μήπως που είχες ρωτήσει και σου είχαν πει ότι γινεται όπως το 75αρι;

 

Σε ευχαριστω

 

Ανδρεας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Δυστυχώς ο Άρης που έχει το συγκεκριμένο κέντρο, είναι και αυτός που μας ανέφερε ότι οε εγκέφαλος είναι κλειδωμένος και δε μπορεί να προχωρήσει σε προγραμματισμό του. Αρχικά μας είχα δώσει προσφορά, αλλά όταν πήγαμε για να το περάσει δε μπορούσε να το κάνει.

Εξ' ού και αναζητώ τυχόν άλλη λύση out of the box, που να έχει δοκιμαστεί, π.χ. πρόγραμμα τύπου κονσέρβα, αντί για manual προγραμματισμό του εγκεφάλου.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για την απάντηση, θα ήθελα όμως να δω αν έχει δοκιμάσει κάποιος άλλο συμφορουμίτης κάποιο πρόγραμμα στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...τη πατήσαμε λοιπόν
Μ ενδιέφερε κ εμένα η αναβάθμιση ,να γίνει πιο σπιρτοζικο

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα σε 2 άτομα για την αναβάθμιση και οι 2 με διαβεβαίωσαν ότι γίνεται και πάει μέχρι 80 άλογα κόστος στα 300 ευρω.το ένα παληκάρι είναι ο γνωστός στ Μοσχάτο..

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, vastil said:

Δείτε και στον Πορφύρη.

Ο Πορφυρης ειναι Θεσσαλονικη!

 

On 10/5/2021 at 1:18 PM, andreas84 said:


 

Πιθανόν έχει απαντηθεί ξανά στο παρελθόν, οπότε θα ζητήσω συγγνώμη εκ των προτέρων, θα ήθελα τη βοήθεια όμως κάποιου άλλου μέλους που να έχει προχωρήσει σε βελτίωση του κινητήρα ABCHYA, κ.ε. 999 σε VW UP! γενιάς 2017 (9ου).

 

Φοράει τον κινητήρα των 60 hp, που αν δεν κάνω λάθος διαφέρει από τον αντίστοιχα των 75 hp μόνο στο υψηλό φάσμα στροφών.

 

Πρακτικά δηλαδή με ενδιαφέρει αν και πού θα μπορούσα να προχωρήσω στη βελτίωση του κινητήρα έτσι ώστε να προσεγγίσει σε απόδοση την έκδοση των 75 hp.

 

Σε μια πρώτη εταιρία που ρώτησα για custom πρόγραμμα μου είπαν ότι ο εγκέφαλος είναι κλειδωμένος. Οπότε δε ξέρω αν κάποιο πρόγραμμα «κονσέρβα» έχει στηθεί για να μπαίνει σε αυτό τον κινητήρα ή αν υπάρχει κάποιος δοκιμασμένος παράλληλος εγκέφαλος που θα μπορούσε να επιλεγεί.

 

Ευχαριστώ

Δεν ξερω αν μιλας για το Γιωργο στο Μοσχατο! Παντως αν λεμε για το ιδιο ατομο αν σου ειπε οτι γινεται μπορει να το κανει.

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν το up ήμουν κάτοχος seat Mii με τα 75 άλογα...προσωπικά τη διαφορά των 75 με τα 60 τη καταλαβαινω...
Δε λέμε μέρα με τη νύχτα αλλά ναι υπάρχει διαφορα

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ ο καθένας έχει τα στάνταρ του.

Κ από εμένα πέρασαν και τα 2. Διαφορα δεν υπήρχε αλλά οκ. 

 

Η ουσία είναι πάντως ότι γίνεται ο προγραμματισμός. Ρωτήστε και στον Κρίτωνα. (Γράφω όνομα καθώς είδα ότι έχει αναφερθεί κ ο Γιώργος από Μοσχάτο. Εάν θεωρείται διαφήμιση ας σβηστεί.)

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι και γκαζιαρης...
Το ένιωθα πιο ζωντανό και πιο άμεσο στο γκαζι...ειδωμεν μόλις τ κανω

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.