Jump to content
Christos_vw

Πρόβλημα με ωστιριο -καπακι

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα έχω ένα polo 1400 75 hp 2002 9N  θέλω την βοήθεια σας ξεκίνησα να πάω ένα ταξίδι και όταν έφτασα μετά από 200 χιλιόμετρα άρχισε ένας μεταλλικός θόρυβος τακ τακ και ζεστό το κάνει και κρύο και σε όλες της στροφές πήγα σε ένα συνεργείο εκεί και μου λέει ο άνθρωπος είναι ωστιρια μην αγχώνεσαι δεν μένεις αλλά μην το πολύ αφήσεις ε  λέω θα το φτιάξω στην Αθήνα όταν γυρίσω έκανα 2000χιλιομετρα γύρισα το πάω στον μηχανικό μου λέει εγώ το ακούω χαμηλά των θόρυβο δεν πρέπει να είναι ωστιρια μαλων είναι τρόμπα λαδιού μου λέει την αλαζει  και τελικά πάλι τα ίδια ανοίγει μετά απάνω και αλλάζει ένα ωστιριο  και πάλι κάνει θόρυβο και μου λέει θέλει καπάκι μαλων έχει χαλάσει η φωλιά που Μπένη το ωστιριο δεν το σηκώνει το λάδι έχετε ξανά ακούσει κάτι τέτοιο θα ήθελα την βοήθεια σας και συγνώμη για όλο αυτό το κείμενο το μακρυναρι

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , Christos_vw said:

Παιδιά καλησπέρα έχω ένα polo 1400 75 hp 2002 9N  θέλω την βοήθεια σας ξεκίνησα να πάω ένα ταξίδι και όταν έφτασα μετά από 200 χιλιόμετρα άρχισε ένας μεταλλικός θόρυβος τακ τακ και ζεστό το κάνει και κρύο και σε όλες της στροφές πήγα σε ένα συνεργείο εκεί και μου λέει ο άνθρωπος είναι ωστιρια μην αγχώνεσαι δεν μένεις αλλά μην το πολύ αφήσεις ε  λέω θα το φτιάξω στην Αθήνα όταν γυρίσω έκανα 2000χιλιομετρα γύρισα το πάω στον μηχανικό μου λέει εγώ το ακούω χαμηλά των θόρυβο δεν πρέπει να είναι ωστιρια μαλων είναι τρόμπα λαδιού μου λέει την αλαζει  και τελικά πάλι τα ίδια ανοίγει μετά απάνω και αλλάζει ένα ωστιριο  και πάλι κάνει θόρυβο και μου λέει θέλει καπάκι μαλων έχει χαλάσει η φωλιά που Μπένη το ωστιριο δεν το σηκώνει το λάδι έχετε ξανά ακούσει κάτι τέτοιο θα ήθελα την βοήθεια σας και συγνώμη για όλο αυτό το κείμενο το μακρυναρι

΄Αλλαξε μηχανικό διότι αυτός πάει να σε δαγκώσει άσχημα.

Τα ωστήρια φθείρονται  εσωτερικά και όχι εξωτερικά.

Ο θόρυβος ακούγεται ψηλά στον κινητήρα από το καπάκι των βαλβίδων.  

Βασικά αίτια φθοράς είναι:

1. Όταν πλακώνουμε τον κινητήρα κρύο (δεν έχει προλάβει να ανεβάσει λάδι)

2.΄Οταν δεν αλλάζεται έγκαιρα το λάδι + φίλτρο

3. Όταν βάζουμε άλλον τύπο λαδιού από τον προβλεπόμενο

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , tsikis007 said:

΄Αλλαξε μηχανικό διότι αυτός πάει να σε δαγκώσει άσχημα.

Τα ωστήρια φθείρονται  εσωτερικά και όχι εξωτερικά.

Ο θόρυβος ακούγεται ψηλά στον κινητήρα από το καπάκι των βαλβίδων.  

Βασικά αίτια φθοράς είναι:

1. Όταν πλακώνουμε τον κινητήρα κρύο (δεν έχει προλάβει να ανεβάσει λάδι)

2.΄Οταν δεν αλλάζεται έγκαιρα το λάδι + φίλτρο

3. Όταν βάζουμε άλλον τύπο λαδιού από τον προβλεπόμενο

 

 

Καλησπέρα tsikis007 και ευχαριστώ για την απάντηση σου να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο το έχω πάρει μεταχειρισμένο πριν ενάμιση χρόνο και έχω αλλάξει εγώ δύο φορές λάδια και ο μηχανικός βάζει από βαρέλι αράλ 10:40 . Τα λάδια τα αλλάζω κάθε 7.000. Όσο αφορά το κρύο περιμένω και δεν το πλακωνω . Πριν κάνω το ταξίδι είχα κάνει 500χιλιομετρα με κενουργια  λάδια και μετά άρχισε ο θόρυβος έχω τρελαθεί σε δύο συνεργεία έχω πάει ο ένας μου άλλαξε τρόμπα λαδιού και ωστιριο και μετά επιδει  νόμιζα ότι δεν αλλάχτηκαν πήγα στον παλιό μου συνεργείο και τα άλλαξα Όλα  και πάλι τα ίδια και αυτός ότι και ο άλλος  καπάκι   μου λένε

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2021 at 5:19 ΜΜ, Christos_vw said:

Καλησπέρα tsikis007 και ευχαριστώ για την απάντηση σου να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο το έχω πάρει μεταχειρισμένο πριν ενάμιση χρόνο και έχω αλλάξει εγώ δύο φορές λάδια και ο μηχανικός βάζει από βαρέλι αράλ 10:40 . Τα λάδια τα αλλάζω κάθε 7.000. Όσο αφορά το κρύο περιμένω και δεν το πλακωνω . Πριν κάνω το ταξίδι είχα κάνει 500χιλιομετρα με κενουργια  λάδια και μετά άρχισε ο θόρυβος έχω τρελαθεί σε δύο συνεργεία έχω πάει ο ένας μου άλλαξε τρόμπα λαδιού και ωστιριο και μετά επιδει  νόμιζα ότι δεν αλλάχτηκαν πήγα στον παλιό μου συνεργείο και τα άλλαξα Όλα  και πάλι τα ίδια και αυτός ότι και ο άλλος  καπάκι   μου λένε

Για δοκίμασε αυτό Liqui Moly Hydraulic Lifter Additive 300ml.

Η τιμή του είναι περίπου στα €6,96

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2021 at 11:29 ΠΜ, tsikis007 said:

Για δοκίμασε αυτό Liqui Moly Hydraulic Lifter Additive 300ml.

Η τιμή του είναι περίπου στα €6,96

Καλησπέρα   tsikis007 το Βάλα μαζί και με κενουργια λάδια  κιόλας αλλά τίποτα  πάλι κάνει το ίδιο πήγα και σε ένα άλλο συνεργείο και μου λέει αφού έχεις αλλάξει τρόμπα λαδιού όλα τα ωστιρια και άλλαξες λάδια και φίλτρο  και έβαλες και το Liqui Moly Hydraulic Lifter Additive 300ml. Μπορεί να είναι μου λέει πυρός στην μπιέλα η στο καπάκι κάτι θέλει λύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , Christos_vw said:

Καλησπέρα   tsikis007 το Βάλα μαζί και με κενουργια λάδια  κιόλας αλλά τίποτα  πάλι κάνει το ίδιο πήγα και σε ένα άλλο συνεργείο και μου λέει αφού έχεις αλλάξει τρόμπα λαδιού όλα τα ωστιρια και άλλαξες λάδια και φίλτρο  και έβαλες και το Liqui Moly Hydraulic Lifter Additive 300ml. Μπορεί να είναι μου λέει πυρός στην μπιέλα η στο καπάκι κάτι θέλει λύσιμο.

Εν ολίγοις έμπλεξες μάλλον άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Πούλα το και πάρε πιο καινούργιο αυτό το ψάξε ψάξε θα σου φάει τη ζωή. Η αλλιώς κάνε σοβαρή έρευνα αγοράς να βρεις έναν μηχανικό της προκοπής να μην είσαι συνέχεια στο ψάξιμο. Υπάρχουν εδώ παιδιά να σου προτείνουν, αλλά και αυτοί που βάζουν προγράμματα σε VaG ξέρουν ποιοι είναι καλοί μηχανικοί. Ρώτα τους όλους και κατέληξε σε δύο τρεις κοντά σε σένα. Αν τσιμπάει και λάδια και ο θόρυβος χαμηλώνει λίγο όταν ζεσταθεί μπορεί να είναι και αρπαγμενο ελατήριο πιστονιού και αυτό πολύ ακριβή επισκευή επίσης.

Sent from my A80Pro using Tapatalk



  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τσιμπάει λάδια καθόλου είναι το 75hp BBY τελικά ο μάστορας μου λέει θέλει καπάκι γιατί το ωστιριο στον πρώτο κύλινδρο δεν σηκώνει πίεση έχει χαλάσει η έδρα  .που μπορώ να πάω να βρω κανένα καπάκι ρε παιδιά και να πάρω και μια προσφορά και από αλου 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.