Jump to content
Anastasis83

GOLF 5 Πώς θα αντιμετωπίσετε τους τριγμούς και άλλα προβλήματα

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

Έφτιαξα αυτό το topic για να βοηθήσω όσους αντιμετωπίζουν τριγμούς στο αυτοκίνητο τους και συγκεκριμένα στο golf 5 μιας και εγώ επειδή είμαι ψύρας με τους ήχους, τα έλυσα όλα και πλέον δεν ακούγεται το παραμικρό.

Είχα γράψει στο παρελθόν ένα μεγάλο άρθρο σχετικά με τους τριγμούς αλλά αποφάσισα να το αλλάξω διότι τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά.

ΟΛΟΙ οι τριγμοί που ακούγονται στο αυτοκίνητο κυρίως στον κονσόλα έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι πολύ απλά οι βίδες έχουν χαλαρώσει. Δεν χρειάζεται ούτε να κάνετε πατέντες, ούτε να βάζετε σιλικόνες, ούτε να βάζεται αφρολέξ. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να αγοράσετε ένα κατσαβίδι TORX 20 και τα πλαστικά χερούλια που αφαιρούν τα πλαστικά. Σφίξτε απλά τις βίδες και όλοι οι τριγμοί θα εξαφανιστούν και το αυτοκίνητο θα είναι σαν την πρώτη ημέρα που το αγοράσατε. Προσέξτε όταν αφαιρείτε τα πλαστικά να μην τα σπάσετε. Αν ακούτε τριγμούς απο το ντουλαπάκι σφίξτε απο κάτω έξι βίδες που έχει. Αν συνεχίζονται οι τριγμοί αφαιρέστε το ντουλαπάκι με προσοχή και απο πίσω έχει να σφίξετε βίδες. Συνολικά οι βίδες στο ταμπλό πάνω κάτω είναι γύρω στις 60.

Αν ακουτέ τριγμούς απο τα πλαστικά της πόρτας ή όταν ακούτε μουσική αφαιρέστε το πλαϊνό πλαστικό και σφίξτε τις βίδες στα ηχεία. Σε όλο το ταμπλό υπάρχουν πάρα πολλές βίδες και άν θέλετε να δείτε που είναι υπάρχουν βιντεάκια στο youtube αρκεί να βάλετε: golf 5 remove dashboard ή golf 5 remove glove box.

Αν τέλος ακούτε τριγμούς απο το πλαίσιο των παραθύρων μην ταλαιπωρηθείτε με κρέμες, απλά αλλάξτε τσιμούχες.

Οποιαδήποτε απορία έχετε σχετικά με τριγμούς στείλτε μου μήνυμα.

ΥΓ: Υπάρχουν βίδες για σφίξιμο και στα πλαϊνά πίσω καθίσματα και στο πορτ παγκάζ

Edited by Anastasis83
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά
Έφτιαξα αυτό το topic για να βοηθήσω όσους αντιμετωπίζουν τριγμούς στο αυτοκίνητο τους και συγκεκριμένα στο golf 5 μιας και εγώ επειδή είμαι ψύρας με τους ήχους, τα έλυσα όλα και πλέον δεν ακούγεται το παραμικρό.
1. Αν ακούτε κάποιο τριγμό μέσα απο το ντουλαπάκι του συνοδηγού και συγκεκριμένα όταν πέφτετε σε λακκούβες ή το αμάξι περνάει απο τραχύ δρόμο ή σε πολύ χαμηλές ταχύτητες η λύση είναι μία. Κάτω απο το ντουλαπάκι υπάρχουν 3 βίδες που πιθανόν είναι για τον αεραγωγό του κλιματιστικού, αυτές λόγω των ετών χαλαρώσανε. Βιδώστε τις καλά και οι τριγμοί θα εξαφανιστούν. Είχα το πρόβλημα για πάνω απο έναν χρόνο και δεν μπορούσα να βρω την λύση με τίποτα. Εν τέλει την βρήκα και όλα καλά.
2.Αν ακούτε κάποιον τριγμό στο ρελαντί απο το ύψος της κολώνας του συνοδηγού, οφείλετε στο σωληνάκι της βενζίνης που το κλιπ που το κρατάει έχει χαλαρώσει ή ο σωλήνας της βενζίνης λόγω χρόνου έχει μαλακώσει.
3.Αν ακούτε έναν εκνευριστικό ήχο απο την εσοχή των παραθύρων την ώρα που πέφτετε σε λακκούβες ή περνάτε απο τραχύ δρόμο οι λύσεις είναι οι εξής. 1. βάζετε σιλικόνη στην εσοχή των τσιμουχών, αν το πρόβλημα συνεχίσει κοιτάξτε τις πόρτες όταν είστε απέξω αν την ώρα που είναι κλειστές εφαρμόζουν ακριβώς στο σασί, υπάρχει η πιθανότητα να έχουν ένα μικρό κενό και απο εκεί να έρχεται ο ήχος ή και ακόμα σε μεγάλες ταχύτητες να ακούτε τον αέρα. Σε αυτήν την περίπτωση πάτε σε έναν φανοποιό και τραβώντας την πόρτα μέσα σε δευτερόλεπτα επαναφέρει την πόρτα στο σωστό σημείο και ο ήχος σταματάει. Αν και πάλι ο ήχος συνεχίζει όσο παράξενο και να ακουστεί βάλτε λάδι στους μεντεσέδες της πόρτας. Λόγω σκληρότητας όταν το αμάξι πέφτει σε λακκούβες ο ήχος μεταφέρεται απο εκεί σε όλο το τζάμι. Μετά απο πολύ καιρό σε αυτό εν τέλει βρήκα την λύση.
4.Αν ακούτε τριγμούς απο την ταπετσαρία κάποιος πόρτας, να το πάτε σε φανοποιό ο οποίος θα βάλει απο μέσα αφρολέξ με κόλα και οι τριγμοί θα εξαφανιστούν.
5.Αν ακούτε τριγμούς απο την κεντρική κονσόλα ρίξτε μπόλικη σιλικόνη και οι τριγμοί εξαφανίζονται.
6. Αν ακούτε τριγμούς απο το πλαστικό την κολώνας του τιμονιού, ρίξτε σιλικόνη.
Σκέφτηκα να τα μοιραστώ μαζί σας γιατί μετά απο πάρα πολύ καιρό που είχα αυτά τα προβλήματα, πλέον δεν ακούγεται το παραμικρό και το αμάξι είναι σαν να βγήκε απο το εργοστάσιο. Είναι κρίμα στην εποχή που ζούμε να χαλάμε άσκοπα τα χρήματα και να μην λύνετε το πρόβλημα. Ήμουν έτοιμος να αγοράσω τσιμούχες και ταπετσαρία παρόλο που είναι πολύ ακριβές για να μην υποφέρουν τα αυτιά μου.
Ελπίζω να σας βοήθησα αν έχετε τα συγκεκριμένα προβλήματα.
Πόσα χρόνια το εχεις?

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2021 at 1:01 PM, Anastasis83 said:

Καλησπέρα παιδιά

Έφτιαξα αυτό το topic για να βοηθήσω όσους αντιμετωπίζουν τριγμούς στο αυτοκίνητο τους και συγκεκριμένα στο golf 5 μιας και εγώ επειδή είμαι ψύρας με τους ήχους, τα έλυσα όλα και πλέον δεν ακούγεται το παραμικρό.

Είχα γράψει στο παρελθόν ένα μεγάλο άρθρο σχετικά με τους τριγμούς αλλά αποφάσισα να το αλλάξω διότι τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά.

ΟΛΟΙ οι τριγμοί που ακούγονται στο αυτοκίνητο κυρίως στον κονσόλα έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι πολύ απλά οι βίδες έχουν χαλαρώσει. Δεν χρειάζεται ούτε να κάνετε πατέντες, ούτε να βάζετε σιλικόνες, ούτε να βάζεται αφρολέξ. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να αγοράσετε ένα κατσαβίδι TORX 20 και τα πλαστικά χερούλια που αφαιρούν τα πλαστικά. Σφίξτε απλά τις βίδες και όλοι οι τριγμοί θα εξαφανιστούν και το αυτοκίνητο θα είναι σαν την πρώτη ημέρα που το αγοράσατε. Προσέξτε όταν αφαιρείτε τα πλαστικά να μην τα σπάσετε. Αν ακούτε τριγμούς απο το ντουλαπάκι σφίξτε απο κάτω έξι βίδες που έχει. Αν συνεχίζονται οι τριγμοί αφαιρέστε το ντουλαπάκι με προσοχή και απο πίσω έχει να σφίξετε βίδες. Συνολικά οι βίδες στο ταμπλό πάνω κάτω είναι γύρω στις 60.

Αν ακουτέ τριγμούς απο τα πλαστικά της πόρτας ή όταν ακούτε μουσική αφαιρέστε το πλαϊνό πλαστικό και σφίξτε τις βίδες στα ηχεία. Σε όλο το ταμπλό υπάρχουν πάρα πολλές βίδες και άν θέλετε να δείτε που είναι υπάρχουν βιντεάκια στο youtube αρκεί να βάλετε: golf 5 remove dashboard ή golf 5 remove glove box.

Αν τέλος ακούτε τριγμούς απο το πλαίσιο των παραθύρων μην ταλαιπωρηθείτε με κρέμες, απλά αλλάξτε τσιμούχες.

Οποιαδήποτε απορία έχετε σχετικά με τριγμούς στείλτε μου μήνυμα.

ΥΓ: Υπάρχουν βίδες για σφίξιμο και στα πλαϊνά πίσω καθίσματα και στο πορτ παγκάζ

 

Edited by Anastasis83
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.