Jump to content
Alexandros_thess

Εκκίνηση αυτοκινητου

Recommended Posts

Καλησπέρα,είμαι κάτοχος πόλο ντίζελ αυτόματου και σήμερα παρκαρα το αμάξι για 2 λεπτά και πήγα να ξαναβάλω μπροστά και δεν έπαιρνε..δοκίμασα 2-3 φορές και γυρνούσα τν μίζα αλλά πριν πάρει έσβηνε.το άφησα και θα ξαναπροσπαθήσω αύριο αλλιώς θα καλέσω την ασφαλιστική μ.ξερει κανείς τι μπορεί να είναι?παίζει λόγω πετρελαίου,που πήγα να το ξαναβάλω τόσο γρήγορα μπροστά να ήταν θέμα?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία ίσως? Αλλιώς αντλία καυσίμου.

Νομίζω ότι και τώρα τελευταία κάποιος είχε παρόμοιο θέμα

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολύ σε 2 λεπτά να έχει θέμα η μπαταρία?θα ξαναδοκιμάσω αύριο και ας ελπίσουμε να μην έχει θέμα.αμα είναι αντλία τι τιμές παίζουν για παν ενδεχόμενο?παίζει να ήταν θέμα πετρελαίου που δεν πρόλαβε να γυρίσει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι στα πετρελαιοκίνητα άμα δεν παίρνει μπρος το αφήνεις λίγο για να γυρίσει το καύσιμο πίσω.ισχυει κάτι τέτοιο?σε περίπτωση αντλίας πόσο πάει περίπου το μαλλί?

Link to comment
Share on other sites

Του diesel είναι λίγο τσουχτερά τα ανταλλακτικά. 

 

Δεν ξέρω τι τιμές μπορεί να πάρεις για το polo.??

Link to comment
Share on other sites

μπαταρια τοσα χρονια δεν εχει αλλαξει.το αμαξι το πηρα περυσι μεταχειρισμενο και ηταν τ 2016 απο οσο ξερω ουθτε ο προηγουμενος ειχε αλλαξει μπαταρια.5 χρονια νομιζω ειναι πολλα για μπαταρια,ετσι?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Alexandros_thess said:

μπαταρια τοσα χρονια δεν εχει αλλαξει.το αμαξι το πηρα περυσι μεταχειρισμενο και ηταν τ 2016 απο οσο ξερω ουθτε ο προηγουμενος ειχε αλλαξει μπαταρια.5 χρονια νομιζω ειναι πολλα για μπαταρια,ετσι?

Η μπαταρία είναι λαχείο φίλε μου.

 

Και εγώ κάποτε όταν είχα αγοράσει το προηγούμενο vw polo.

Από καινούργιο που το είχα σε περίπου 5 η 6 μήνες άλλαξα μπαταρία γιατί χάλασε.

 

Και 

Link to comment
Share on other sites

χτες πηγα και πηρε μπρος κανονικα αλλα στο γυρισμα της μιζας για να παρει μπρος ενιωσα οτι εξουθενωμενα πηρε μπροστα.Λογικα η μπαταρια πρεπει να ειναι στ τελευταια της.θα ψαξω να τν μετρησουν πριν να δω τι θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία στο πετρέλαιο παίζει και μεγάλο ρόλο για την προθέρμανση...

Μπορεί να τύχει να μιζάρει το αμάξι αλλά να μην μπορείς να βάλεις μπρος γιατί δεν φτάνει το ρεύμα για να κάνεις την προθέρμανση του καυσίμου...

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρεις να δουλεύεις πολυμετρο μπορείς ευκολα να κάνεις μια μέτρηση έτσι όπως είναι μπαταρία σου να δεις τι volt δίνει.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δυστυχως πολυμετρο για να τν μετρησω.μπορω να καλεσω οδικη να την μετρησει επι τοπου για να ξερω.αν και εχω διαβασει οτι επειδι ειμαι στν anytime εχουν κ υπηρεσια αλλαγης μπαταριας επι τοπου.εχει κανεις ακουσει ή δοκιμασει αυτη την υπηρεσια?

Link to comment
Share on other sites

επισης τι τιμες κυκλοφορουν για μπαταριες και τι μου προτεινε να βαλω?ναι ειναι καμια μεγαλη σε μεγεθος βατ.αν και επειδη δεν πολυχρησιμοποιω το start-stop ελεγα να εβαζα μπαταρια χωρις αυτη την λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα άφηνα την οδική να μου αλλάξει μπαταρία... Εκτός του ότι η τιμή της θα είναι στο θεό, θα σου βάλουν όποια έχουν εκείνη την στιγμή διαθέσιμη...

Καλύτερα σε συνεργείο/ηλεκτρολογείο ώστε να έχεις επιλογές και να σου κάνουν και τις απαραίτητες μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.