Jump to content
johnz

ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ : MICHELIN SPORT PILOT 4 ή GOOD YEAR F1 ASYMMETRIC 5

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Υπάρχει κάποιος που έχει φορέσει τα ps4 ;

Επειδή κοντεύει η αλλαγή ελαστικών και μου έχει μπει στο μυαλό να τα βάλω .

Αν και από τα GOODYEAR F1 ASYMMETRIC 3 είμαι ικανοποιημένος και ακούω πως τα 5 είναι ανώτερα.

 

Γνώμες ευπρόσδεκτες και καλό Σ/Κ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου. 
Φοραω τα ps4 σε t roc 1.5. Απιστευτα ελαστικα. Γαντζωνουν παντου. Μεχρι στιγμης εχω κανει 25.000 κ εχουν κιαλλο. 
Για πες και διαστάσεις του ελαστικού και διευκρινήσεις με την φράση "έχουν κι άλλο".

Μέτρησες το βάθος πέλματος να δεις πόσο είναι, μετά από αυτά τα 25.000 ΚΜ;

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 291HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2021 at 9:07 ΜΜ, topmar said:

Για πες και διαστάσεις του ελαστικού και διευκρινήσεις με την φράση "έχουν κι άλλο".

Μέτρησες το βάθος πέλματος να δεις πόσο είναι, μετά από αυτά τα 25.000 ΚΜ;

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 291HP DSG7 R-Line 7seater
 

Δεν καθησα να μετρησω βαθος αλλα φαινεται πεντακαθαρα με το ματι καθως καθε 7-8.000 χλμ τα κανω μπρος πισω. 

Οι διαστασεις που εχω ειναι 235/45/18

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω καλή εμπειρία από τα goodyear!!!

Όσον αφορά τα michelin μέτρια εμπειρία, γέρασαν γρήγορα και στην διετία είχε πέσει πολλή η απόδοσή τους...

Link to comment
Share on other sites

To τελευταίο χρονικό διάστημα χρησιμοποιώ για τις καθημερινές μετακινήσεις μου, το εταιρικό αυτοκίνητο (Audi Q3 tdi 35, my 2019). Παρόλα αυτά αποφάσισα να αλλάξω λάστιχα στο passat cc 1.8 tsi (205 psi), το οποίο χρησιμοποιώ όχι πολύ συχνά.
Πήγα, Λοιπόν, σε ένα φίλο μου που έχει βουλκανιζατερ, του είπα ότι κάνω ελάχιστα χλμ ετησίως και μου πρότεινε να βάλω Kleber Dynaxer UHP (235/45/17).
Αυτός βέβαια μου τα πρότεινε όχι γιατί κάνω λίγα χλμ αλλά γιατί κατά τον ίδιο είναι πολύ καλά. Εγώ, αρχικά ήθελα να βάλω Goodyear F1 Asymmetric 5

Θυμίζω πως η Kleber είναι θυγατρική της Michelin (από το 1981), είναι και αυτή γαλλική εταιρεία, με μεγάλη ιστορία (ιδρύθηκε το 1910).   

Είπα να τα βάλω, έτσι και αλλιώς πολλά χλμ δεν κάνω και ειλικρινά έμεινα έκπληκτος από το πόσο καλά είναι.  

Σε καμία περίπτωση δεν περίμενα αυτή τη συμπεριφορά.

Είναι εντελώς αθόρυβα, με εξαιρετικά περιθώρια πρόσφυσης σε στεγνό και βρεγμένο, σου δίνουν πολύ καλή πληροφόρηση και έχουν πολύ μα πάρα πολύ καλή ποιότητα κύλισης.
Σίγουρα είναι πολύ καλύτερα από τα Goodyear F1 Asymmetric 2  που είχα πριν. 
Δεν ξέρω αν βγάζουν πολλά χλμ αλλά στην τιμή που πωλούνται (κοστίζουν 80-100 € λιγότερο από τα Goodyear) είναι το απόλυτο VFM. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα kleber καλα ειναι για φτηνη λυση μεχρι εκει, ας μην υπερβάλουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω… είναι απλά vfm… για ένα αμάξι χωρίς ιδιαίτερες επιδόσεις και για καθημερινή χρήση…

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2021 at 2:10 ΠΜ, nikdev said:

Τα kleber καλα ειναι για φτηνη λυση μεχρι εκει, ας μην υπερβάλουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα έχεις τοποθετήσει και έχεις ιδία άποψη; 

Γιατί και εγώ αυτή την γνώμη είχα μέχρι που τα τοποθέτησα. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2021 at 3:45 ΜΜ, Hellas4x4 said:

Θα συμφωνήσω… είναι απλά vfm… για ένα αμάξι χωρίς ιδιαίτερες επιδόσεις και για καθημερινή χρήση…

Για 200 άλογα αυτοκίνητο μια χαρά συμπεριφέρονται πάντως, υπό όλες τις συνθήκες.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι για 115 άλογα αυτοκίνητο, ήταν τόσο όσο... Αν το πήγαινες στα όρια δεν άντεχε...

Εξαρτάται βέβαια και το μοντέλο του ελαστικού...

Εγώ πχ για 190 άλογα αυτοκίνητο είχα μείνει ευχαριστημένος με τα Hankook και τώρα έβαλα τα Falken και είμαι εξίσου ευχαριστημένος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι για 115 άλογα αυτοκίνητο, ήταν τόσο όσο... Αν το πήγαινες στα όρια δεν άντεχε...
Εξαρτάται βέβαια και το μοντέλο του ελαστικού...
Εγώ πχ για 190 άλογα αυτοκίνητο είχα μείνει ευχαριστημένος με τα Hankook και τώρα έβαλα τα Falken και είμαι εξίσου ευχαριστημένος...
Θύμισε μου, ποια Falken και διαστάσεις;

VW Tiguan 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , Hellas4x4 said:

Εγώ πάλι για 115 άλογα αυτοκίνητο, ήταν τόσο όσο... Αν το πήγαινες στα όρια δεν άντεχε...

Εξαρτάται βέβαια και το μοντέλο του ελαστικού...

Εγώ πχ για 190 άλογα αυτοκίνητο είχα μείνει ευχαριστημένος με τα Hankook και τώρα έβαλα τα Falken και είμαι εξίσου ευχαριστημένος...

Τοποθέτησα τα Dynaxer UHP ( ultra high Performance) τα οποία είναι λάστιχα υψηλών επιδόσεων( η σειρά HP4 είναι για καθημερινή χρήση). 

Εδώ παραθέτω ένα link με κριτικές από προσωπικές εμπειρίες και όχι μόνο από το tyrereviews. 

https://www.tyrereviews.com/Tyre/Kleber/Dynaxer-UHP.htm

Τέλος θυμίζω πως τα Kleber ανήκουν στην midrange κατηγορία ελαστικών οπως η Falken η firestone η toyo κλπ  και όχι στην economy. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2021 at 1:53 PM, topmar said:

Θύμισε μου, ποια Falken και διαστάσεις;

VW Tiguan 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater
 

195/50R15 τα ZIEX ZE310

Κάποιοι απ' τους λόγους που τα επέλεξα(εκτός της τιμής) ήταν οι πιο σκληρές γωνίες (γόνατο) στο οποίο είχα πρόβλημα με άλλα ελαστικά γιατί μου τα "έτρωγε" το αμάξι, και το "νυχάκι" που κάνει περιμετρικά της ζάντας γιατί προστατεύει σε σχέση με απλό λάστιχο και επίσης έχει καλύτερη συμπεριφορά στο στρίψιμο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν βγαίνουν τα Falken Azenis FK510 στην έκδοση SUV για τις 20αρες μου, μόνο τα απλά - σκέτα βγαίνουν.... Το σκέφτομαι ακόμη...

VW Tiguan 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.