Jump to content
Alexandros_thess

Αλλαγη μπαταριας

Recommended Posts

Έμεινε το πολάκι (Diesel) και δεν έπαιρνε μπρος..ήρθε οδική,μέτρηση μπαταρίας,80% φόρτωση και υγεία μπαταρίας 13%!!αύριο αλλαγή μπαταρία bosch start stop από την οδική με εγγύηση 130 ευρώ.ειναι καλά η τιμή?ξέρω ότι οι start stop είναι ακριβές.θα είναι 70αρα μπαταρία.

Δεν θα έπρεπε με 80% φορτισμενη να μου έπαιρνε κανονικά μπρος παρόλο τν χαμηλή υγεία της?

Edited by Alexandros_thess
Link to comment
Share on other sites

Είδες που στο είχα πει σε άλλο θέμα που είχες κάνει, ότι μπορεί να είναι η μπαταρία.

 

Εγγύηση πόσα χρόνια??

 

Για το πόσα Αμπερ πρέπει να είναι σε αυτό θα πρέπει να μπεις στο site εδώ και να δεις τι μπαταρία προτείνει για το αμάξι σου.

 

Εσύ ξέρεις τα χαρακτηριστικά του.

 

https://www.varta-automotive.gr/el-gr

 

 

Με βάση ότι σου βγάλει τότε είσαι καλυμμένος.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είχες δίκιο τελικά..μπαταρία καιρός της ήταν.13% υγεία φαντάσου πόσο λιώμα ήταν..χαχα..αυτή π έχω είναι 68αρα και μου έβγαλε αυτός 70αρα.

Εγγύηση 3 χρονιά μου είπε..από τιμή είναι καλά?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγινε η αλλαγη σημερα.τελικα ηταν πανω η μαμα μπαταρια,varta 68A.μπηκε 70αρα απλα δεν μου την δηλωσε στν εγκεφαλο,γιατι ενω την αλλαζε εβαλε μια μπαταρια για να μην χασει ρευμα τελειως.στν αλλαγη που εβαλα μπροστα,πηρε αμεσως και ωρα και ραδιοφωνο ηταν οκ.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , Alexandros_thess said:

Είχες δίκιο τελικά..μπαταρία καιρός της ήταν.13% υγεία φαντάσου πόσο λιώμα ήταν..χαχα..αυτή π έχω είναι 68αρα και μου έβγαλε αυτός 70αρα.

Εγγύηση 3 χρονιά μου είπε..από τιμή είναι καλά?

3 χρόνια εγγύηση είναι πάρα πολύ καλά.

Και η τιμή είναι καλή.

 

Επίσης για ενημερωτικούς λόγους.

 

Η μπαταρίες της Bosch πλέον δεν υφίσταται ως Bosch...

 

Κατασκευάζονται πλέον στο ίδιο εργοστάσιο με την varta 

Και έτσι δεν έχουν καμία διαφορά μεταξύ τους.

 

Τα αυτοκόλλητα και το χρώμα στο πάνω μέρος τους αλλάζει.

 

Και η διαφορά στην τιμή που είναι λίγο παραπάνω στης τιμές της varta.(από 10€ έως το πολύ 20€)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η μπαταρία στο Polo 9N του 2004 αρχίζει να φτάνει στο τέλος της(τα πρωινά παίρνει μπροστά με λιιιγη δυσκολία και τρεμοπαίζει η λυχνία του abs)σύντομα θα την αλλάξω.Η τωρινή είναι Banner 60ah,την είχε βάλει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.Έχει πάνω της 50000 χιλιόμετρα και τον άλλο μήνα κλείνει 4 χρόνια.Να μείνω στα 60ah,να πάω σε κάτι ελαφρώς πιο μεγάλο(62ah)ή πιο μικρό(50ah,52ah,54ah,55ah)?Από έξτρα έχω συναγερμό και οθόνη αφής,αν παίζει κάποιο ρόλο.
Βασικά δεν ξέρω καν τι χωρητικότητα είχε η γνήσια μπαταρία,η εργοστασιακή.Νομίζω η 60αρα είναι πολύ μεγάλη.Από μάρκες είμαι ανάμεσα σε Bosch,Varta,Banner...μου πρότειναν και μια Sigma,Νοτιοκορεάτικη,αλλά δεν ξέρω τι ρόλο βαράει...λένε πως είναι αξιόλογη...στα 60 ευρώ η 50άρα και στα 80 ευρώ η 60άρα νομίζω.
Αν βάλω πιο μικρή πχ 50άρα θα έχω πρόβλημα με τον συναγερμό και την οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Μπες στον κατάλογο της varta και βρες το αμάξι σου με τον κινητήρα και το έτος και θα σου βγάλει μια μπαταρία κάνει για το αμάξι σού.

 

Επίσης εδώ και χρόνια η μπαταρίες Bosch κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο με της varta.

Οπότε δεν κερδίζει κάτι μιας και μιλάμε για την ακριβώς μπαταρία....

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι διαφημιστικό τρικ..

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν , OMINUS said:

Καλησπέρα

 

Μπες στον κατάλογο της varta και βρες το αμάξι σου με τον κινητήρα και το έτος και θα σου βγάλει μια μπαταρία κάνει για το αμάξι σού.

 

Επίσης εδώ και χρόνια η μπαταρίες Bosch κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο με της varta.

Οπότε δεν κερδίζει κάτι μιας και μιλάμε για την ακριβώς μπαταρία....

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι διαφημιστικό τρικ..

Καλησπέρα και από εμένα!
Στο site της Varta μου βγάζει 60ah και 63ah,όπως και της energizer...της Exide μου βγάζει από 44 μέχρι 55ah...βάζω την ίδια χρονολογία και τον ίδιο κινητήρα σε όλα.
Να σημειώσω ότι το αμάξι δεν κάνει παραπάνω από 20-25 χιλιόμετρα την μέρα...συνήθως γύρω στα 10-15 χιλιόμετρα την ημέρα...
Για την Banner πάντως μου φαίνεται παράξενο που στην 4ετία κάνει νερά...συνήθως κρατάνε από 6 εως 12 χρόνια,θεωρούνται καλές...δεν γνωρίζω βέβαια πως την μεταχειρίζονταν ο προηγούμενος πχ αν το άφηνε με αναμμένα φανάρια ή έβαζε το ράδιο να λειτουργεί χωρίς αναμμένη μηχανή κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Η banner αποτι ακούω εδώ καιρό δεν είναι όπως ήταν κάποτε...

 

Μια μπαταρία που μπορώ να σου προτείνω είναι κορεάτικη μάρκας ENEUS 

Την είχα σε προηγούμενο αμάξι μου(καλή ώρα όπως την περίπτωση την δικιά σου) από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου μου.

 

Καθαρά μπαταρία, made in Korea.

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ,
Εγω απο τότε που αλλαξα την μπαταρία εχω ενα θέμα και δεν μπορουν να το λύσουν  εδω στην Ροδο ακόμη και στην αντιπρωσοπεία,
μετα απο 6 πλέον χρόνια η γνήσια μπαταρια του Polo tdi 1.4 2015 start stop που εχω παρέδωσε πνεύμα , επειδη είχα μείνει ολα εγιναν βιαστικά μου εβαλαν μια μπαταρία την οποια την πλήρωσα 230+ ε.
Απο εκει ομως παρατήρησα κατι το περίεργο, το start stop ναι μεν δούλευε αλλα το start-stop εγινε στην κυριολεξία επυκίνδινο και απο εκει που το βολευόμουν τωρα σχεδόν συνέχεια το απενεργοποιώ, με λίγα λόγια εγινε πολύ ποιο άμεσο και σβήνει με το παραμικρό, αν εισαι σε μια διαστάυρωση και χρειαστεί να πατήσεις αποτομα λιγο φρένο για ενα sec και μετα να ξεκινήσεις αμέσως την πατησες! εχει σβήσει και εχεις μείνει στο σημείο με αποτέλεσμα αναλογος να σε τρακάρουν.
Ξέρω πολυ καλα πως δεν ήταν ετσι το αυτοκίνητο μου και δεν το παραδέχονται στην αντιπροσωπεία , επίσης εκει που είπαν (ο συγκεκριμένος υπαλληλος δλδ) οτι δεν δηλώνεις σε τετοια αυτοκίνητα την μπαταρία στον εγκεφαλο , μονο λεει σε κατι audi, και επίσης μου είπε πως αν δεν ειναι ίδια ah ισως γιαυτό δεν δουλευει σωστα, εγω χωρις να ειμαι γνώστης ξερω πως τα ah αν δεν κανω λαθος ειναι χωριτικότητα τι δουλεια εχει με τις τάσεις και την τεχνολογια;;;
επίσης τελευταία εμαθα απο αλλους 2 μηχανικούς οτι θελει δήλωση κανονικα η μπαταρία και γιαυτό μου κάνει τα νούμερα , τελικα με την μπαταρία που έχω μπορω να παω σε καποιον της προκοπής εδω στην Ρόδο για να την δηλώσει ; δηλώνετε η συγκεκριμένη; αυτός που την εβαλε αποκλείετε να την δήλωσε...
 

20230323_164634.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Την μπαταρία την έχεις βάλει σε αντιπροσωπεία vw η σε κάποιο κατάστημα έξω?

 

Βλέπω από την φωτογραφία ότι δεν είναι γνήσια vw.

 

Γιατί βλέπω φοράς τώρα 70A μπαταρία.

 

Θέλεις κωδικοποίηση για να την διαβάσει σωστά το αμάξι.

 

Γιατί πχ στο δικό σου αμάξι η γνήσια μπαταρία της vw είναι 69Α (αμπέρ) και εσείς έχεις βάλει 70Α.

 

Από το εργοστάσιο είναι δηλωμένο στα 69Α για αυτό θέλει κωδικοποίηση.

 

Η vw σε αρκετά μοντέλα έχει περίεργα Αμπέρ Από το εργοστάσιο 

 

Αλλά είναι μεγάλη συζήτηση αν μπορεί να στην κάνει η αντιπροσωπεία την αλλαγή? Γιατί το διαγνωστικό της vw μπορεί να δήλωση μόνο της προκαθορισμένες τιμές αμπέρ που έχει το εργοστάσιο 

 

Δες εδώ το σχετικό θέμα που έχω κάνει.

 

Και πώς έκανα μόνος μου δήλωση την μπαταρία στο αμάξι.

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2021 at 8:58 ΜΜ, Alexandros_thess said:

Έμεινε το πολάκι (Diesel) και δεν έπαιρνε μπρος..ήρθε οδική,μέτρηση μπαταρίας,80% φόρτωση και υγεία μπαταρίας 13%!!αύριο αλλαγή μπαταρία bosch start stop από την οδική με εγγύηση 130 ευρώ.ειναι καλά η τιμή?ξέρω ότι οι start stop είναι ακριβές.θα είναι 70αρα μπαταρία.

Δεν θα έπρεπε με 80% φορτισμενη να μου έπαιρνε κανονικά μπρος παρόλο τν χαμηλή υγεία της?

Έμεινα από μπαταρία στα 6 χρόνια γιατί δεν χρησιμοποιώ το start-stop. Η μπαταρία αυτή έχει (2023) 230 ευρώ. Με την εργασία στο συνεργείο του εξουσιοδοτημένου αντιπροσώπου πλήρωσα 195 ευρώ. Πολλά χρήματα για μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.