Jump to content
dad21

Golf 6 - ABS fault Workshop! [Προβληματική Μονάδα ABS / Ανάκληση]

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

είναι εδώ και λίγες μέρες που όταν γυρνάω το κλειδί εμφανίζει την ειδοποίηση ABS fault workshop! και αναβοσβήνουν το σύμβολο του ABS, το χειρόφρενο και το αυτό της ολίσθησης του αμαξιού, κάνοντας ένα συνεχόμενο μπιπ.

Μόλις ξεκινήσω το αμάξι σταματάει κι άλλοτε μένουν αναμμένα τα σύμβολα, άλλοτε σβήνουν.

Ή μερικές φορές βγάζει αντί για το ABS fault, ESP fault...

 

Το αμάξι είναι Golf VI 122hp του 2009.

 

Το πήγα αντιπροσωπία και μου είπαν οτι είναι σφάλμα του εγκεφάλου που ενεργοποιεί και λειτουργεί το ABS και ότι το ανταλλακτικό στοιχίζει 2000€!!! :shok:

Επίσης, επειδή είναι σε έλλειψη, φτιάχνεται από την αρχή το ανταλλακτικό και μπορεί να κάνει και ένα μήνα να έρθει!

 

Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο;

 

Είμαι πραγματικά σε αδιέξοδο, καθώς μου είπαν ότι είναι και επικίνδυνο να το μετακινώ!

 

Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει κάτι ή έχει να μου προτείνει κάτι, καθώς θα φοβόμουν να βάλω κάτι ιμιτασιόν ή μεταχειρισμένο, λόγω του ότι αφορά τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , gianniskar said:

Ίσως να βραχυκυκλώνει κάποιος αισθητήρας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κι εγώ το ίδιο ήθελα να πιστεύω, αλλά μου το είπαν από το σφάλμα όταν το κούμπωσαν στο μηχάνημα και είδαν τα errors!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , gianniskar said:

Βρες κάτι μεταχειρισμένο τότε τι αυτοκίνητο; Τι χιλιόμετρα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Golf VI 1.4 TSI 122hp 2009 με 93.000χλμ.

Edited by dad21
Link to comment
Share on other sites

Βρες το p/n της μοναδας και παρε μια μεταχειρισμενη στα 6αρια βγαζει προβλημα.

Ειναι πολυ φτηνοτερες αποσο αναφερεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , nikdev said:

Βρες το p/n της μοναδας και παρε μια μεταχειρισμενη στα 6αρια βγαζει προβλημα.

Ειναι πολυ φτηνοτερες αποσο αναφερεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ευχαριστώ nikdev για την απάντηση!

 

πως βρίσκω όμως το p/n που αναφέρεις;

 

Επίσης, δεν είναι ρίσκο να βάλω μεταχειρισμένη; Γνωρίζεις που μπορώ να απευθυνθώ σε αυτή τη περίπτωση για να είμαι σίγουρος οτι δε θα παρουσιαστεί πρόβλημα μετά από λίγο διάστημα;

 

Απ' ότι έχω καταλάβει προγραμματίζεται εκ νέου πάνω στο αμάξι είτε είναι καινούρια είτε μεταχειρισμένη...

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , thodoris91 said:

Όντως είχε κάνει και ανάκληση για τη μονάδα abs πες τους να το κοιτάξουν

 

Κανονικά δεν έπρεπε να το γνωρίζουν και να μου το αναφέρουν;; :getlost:

 

Το έχεις δει κάπου αυτό ή σε κάποιο επίσημο site, για να έχω μια απόδειξη?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , thodoris91 said:

 

Έχω επικοινωνήσει με τη Kosmocar και περιμένω να μου απαντήσουν... Μακάρι να μου το περάσουν και να μη πουν ότι είναι "άλλο πρόβλημα"!

 

Υπάρχει και από την επίσημη VW:

 

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjG24Lu1vvzAhWrgf0HHU4-A28QFnoECAwQAw&url=https%3A%2F%2Fstatic.nhtsa.gov%2Fodi%2Frcl%2F2016%2FRCONL-16V913-2761.pdf&usg=AOvVaw0pFuOI4hvrWGfuwnC9Iq04

 

Επίσης, βρήκα τον παρακάτω σύνδεσμο, όπου τσεκάρεις για ανακλήσεις με βάση το μοντέλο σου:

 

https://www.vw.com/en/recalls.html

 

Όταν αναφέρει "VIN (Vehicle Identification Number)", εννοεί τον αριθμό πλαισίου ή κάτι άλλο;

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με ενημέρωσαν από Kosmocar ότι η συγκεκριμένη ανάκληση δεν αφορά το δικό μου μοντέλο, οπότε θα κοιτάξουν να μου κάνουν καλύτερη τιμή... :angry:

 

Με βάση τη γνώμη και την εμπειρία σας, αξίζει το ρίσκο της μεταχειρισμένης μονάδας ή όχι;

 

Κι αν ναι, έχετε να μου προτείνετε κάποιο συνεργείο που να έχει εμπειρία σε τέτοιους προγραμματισμούς;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν σου που την ‘’εκπτωση’’ μαζι με εργασια ποσταρε

P/n πανω στη μοναδα ή μπορεις να το δεις με διαγνωστικο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , nikdev said:

Οταν σου που την ‘’εκπτωση’’ μαζι με εργασια ποσταρε

P/n πανω στη μοναδα ή μπορεις να το δεις με διαγνωστικο

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

1700€ περίπου μαζί με την εργασία μου είπαν! :o

Link to comment
Share on other sites

Απο 50-400Ε βρισκεις μεταχειρισμενο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το άλλαξες τελικά ?

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , nikdev said:

Το άλλαξες τελικά ?

 

Καλημέρα και καλή χρονιά!

 

μετά από αρκετό ψάξιμο, περιμένω να έρθει το ανταλλακτικό από Γερμανία για να προγραμματιστεί πάνω στο αμάξι μου από την αντιπροσωπεία.

 

Σίγουρα με πονάει που επέλεξα αυτόν τον τρόπο, αλλά είναι ο πιο σίγουρος τελικά μιας και γνωστός που κάνει αυτή τη δουλειά σε vw που επιβεβαίωσε ότι για να πετύχει ο προγραμματισμός μεταχειρισμένης μονάδας πάνω στο δικό μου μοντέλο (εφόσον βρεθεί ίδια), είναι της τάξης του 10-20%!

Σε αυτή τη περίπτωση, πέρα από το ρίσκο που θα έχω καθώς το αμάξι είναι καθημερινά τα πόδια μου κι έχω και οικογένεια, δεν θα έχω και εγγύηση...

Επομένως αν δώσω 500€ και στο μέλλον μου βγάλει μεγαλύτερη ζημιά και δώσω άλλα περισσότερα δεν έχει νόημα, καθώς μιλάμε για τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Αν ήταν κάποιο άλλο σημείο εννοείται δε θα το συζήταγα και θα πήγαινα σε μεταχειρισμένη λύση ή imitation, όπως για παράδειγμα τον συμπλέκτη που άλλαξα πέρυσι.

 

Ήδη τόσο καιρό ρισκάρω που κυκλοφορώ χωρίς ABS στην ουσία, αλλά ευελπιστώ όπως μου είπαν να φτιαχτεί μέσα στον Γενάρη, καθώς έχει καθυστερήσει να έρθει το ανταλλακτικό...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι 500Ε.
Σου εγραψα τα κοστη σε προηγουμενο ποστ.

Ουτε υπαρχει δυσκολια στον προγραμματισμο οπως στα λενε.
Αγνοια υπαρχει.

Τελοσπαντων καλα ξεμπερδεματα καταλαβαινω οτι ηθελες να τελειωνεις και κουραστηκες με το προβλημα

Ποσο βγηκε συνολικα 1700;

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2022 at 2:38 ΜΜ, nikdev said:

Δεν ειναι 500Ε.
Σου εγραψα τα κοστη σε προηγουμενο ποστ.

Ουτε υπαρχει δυσκολια στον προγραμματισμο οπως στα λενε.
Αγνοια υπαρχει.

Τελοσπαντων καλα ξεμπερδεματα καταλαβαινω οτι ηθελες να τελειωνεις και κουραστηκες με το προβλημα

Ποσο βγηκε συνολικα 1700;

Φίλτατε nikdev , αρχικά θα ήθελα να αναφέρω ότι είμαι  και εγώ από αυτούς που έπαθαν εγκεφαλικό στο abs και μάλιστα στα 3 χρόνια ύστερα από την ανάκληση με κωδικό καμπάνιας 45f2. Το αμάξι βγάζει σφάλμα 16452 και μάλιστα με freeze frame 96 ακριβώς ότι θα έβγαζε αν δεν είχε πάρει την ανακληση.  Οι αντιπρόσωποι δεν κάνουν κάτι παρά να ζητάνε είτε 1100€για εγκέφαλο είτε 2002€ για μονάδα και μάλιστα χωρίς exchange της παλιάς με την διαφορά ότι δίνουν 2 χρόνια εγγύηση .έξω μεταχειρισμένη ζητάνε 700 € χωρίς εγγύηση. Αν λοιπών κρίνω από την πολιτική της Volkswagen (σε 2-3 χρόνια δεν θα βγάζει ανταλλακτικά! Καθως θέλει κύκλο ζωης Οχημάτων τα 12 έτη ) και από τα ανταλλακτικά που κυκλοφορούν μεταχειρισμένα είναι πολύ πιθανό να σου ξανά βγάλει πρόβλημα η μονάδα.

Αν υπάρχει μονάδα με 200 € που με αλλά τόσα θα περαστεί πάνω και να δίνει μια σχετική εγγύηση πες μας που να βρούμε να την βάλουμε χτες!


Εγω προσωπικά δεν το έχω φτιάξει ειμαι χωρίς abs 4 μήνες όλα καλά μέχρι στιγμής αχρείαστο να είναι. 


 Γιατί δεν κάνουμε ένα poll με όσους είχαν κάνει την ανάκληση και είχαν θέμα προκειμένου να πάμε μαζικά και να διεκδικήσουμε είτε νέες μονάδες με χαμηλότερο κόστος είτε επιστροφή μέρους χρημάτων για όσους τα έσκασαν. 

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια!

 

Golf mk6 2009 tsi 160hp 120.000km

 

Βγήκε η μονάδα abs με σφάλμα και απο την VW μου λένε αντικατάσταση.

Δεν ήξερα για ανάκληση οπότε θα ρωτήσω αύριο αν και μάλλον είναι αργά.

 

Βρήκα κάποιον στην Αθήνα και πλήρωσα €350 για επισκευή.

Επειδή είμαι Κρήτη έτυχε να γίνουν οι εργασίες στο ηλεκτρολογείο που έχω κοντά μου.

Έβαλαν την μονάδα επάνω αλλά παρατήρησα ότι το φρένο είχε άλλη συμπεριφορά (ήθελε περισσότερη πίεση) οπότε αν και έκαναν μου είπαν εξαέρωση ζήτησα να ξανακάνουν.

 

Το πρόβλημα είναι ότι η επισκευασμένη μονάδα κάνει κάτι τελείως κουλό.

Πριν τη 2η εξαέρωση δεν είχα καθόλου ABS. Τώρα αν πατήσω προοδευτικά το φρένο μέχρι το abs παίρνει μπροστά και δουλεύει σωστά.

Αν το πατήσω τέρμα απότομα πετάει brake fault και κλείνει το abs με αποτέλεσμα να μπλοκάρουν όλοι οι τροχοί.

Το antispin δουλεύει. To ESP όχι.

 

Ακόμα και απο 90 χλμ/ώρα που το δοκίμασα με προοδευτικό φρενάρισμα το abs δουλεύει σωστά. Ακούω τα μπλοκαρίσματα. Αν όταν δουλέψει το πατήσω ακόμα περισσότερο έχω την εντύπωση ότι δεν πετάει λάθος.

Κωδικός σφάλματος 16352 που αν σβήσω το αμάξι και το ανάψω πάλι σβήνει και ξανά απο την αρχή.

 

Αυτός που την έφτιαξε δεν γνωρίζει τί μπορεί να φταίει. Έχω εγγύηση και είναι διατεθειμένος να του στείλω πάλι τη μονάδα αλλά δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα.

Έχω την εντύπωση ότι μετά τη δεύτερη εξαέρωση έφτιαξε αρκετά. Δηλαδή το abs δουλεύει περισσότερες φορές.

 

Καμιά ιδέα?

 

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάπου αέρας και για αυτό να βγάζει αυτή τη βλάβη?

Δηλαδή αν τρομπάρω (φρενάρω) προοδευτικά να μήν το καταλαβαίνει αλλά στο απότομο να μήν μπορεί να ασκήσει την πίεση που θέλει?

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2023 at 5:02 ΜΜ, karateo said:

Βοήθεια!

 

Golf mk6 2009 tsi 160hp 120.000km

 

Βγήκε η μονάδα abs με σφάλμα και απο την VW μου λένε αντικατάσταση.

Δεν ήξερα για ανάκληση οπότε θα ρωτήσω αύριο αν και μάλλον είναι αργά.

 

Βρήκα κάποιον στην Αθήνα και πλήρωσα €350 για επισκευή.

Επειδή είμαι Κρήτη έτυχε να γίνουν οι εργασίες στο ηλεκτρολογείο που έχω κοντά μου.

Έβαλαν την μονάδα επάνω αλλά παρατήρησα ότι το φρένο είχε άλλη συμπεριφορά (ήθελε περισσότερη πίεση) οπότε αν και έκαναν μου είπαν εξαέρωση ζήτησα να ξανακάνουν.

 

Το πρόβλημα είναι ότι η επισκευασμένη μονάδα κάνει κάτι τελείως κουλό.

Πριν τη 2η εξαέρωση δεν είχα καθόλου ABS. Τώρα αν πατήσω προοδευτικά το φρένο μέχρι το abs παίρνει μπροστά και δουλεύει σωστά.

Αν το πατήσω τέρμα απότομα πετάει brake fault και κλείνει το abs με αποτέλεσμα να μπλοκάρουν όλοι οι τροχοί.

Το antispin δουλεύει. To ESP όχι.

 

Ακόμα και απο 90 χλμ/ώρα που το δοκίμασα με προοδευτικό φρενάρισμα το abs δουλεύει σωστά. Ακούω τα μπλοκαρίσματα. Αν όταν δουλέψει το πατήσω ακόμα περισσότερο έχω την εντύπωση ότι δεν πετάει λάθος.

Κωδικός σφάλματος 16352 που αν σβήσω το αμάξι και το ανάψω πάλι σβήνει και ξανά απο την αρχή.

 

Αυτός που την έφτιαξε δεν γνωρίζει τί μπορεί να φταίει. Έχω εγγύηση και είναι διατεθειμένος να του στείλω πάλι τη μονάδα αλλά δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα.

Έχω την εντύπωση ότι μετά τη δεύτερη εξαέρωση έφτιαξε αρκετά. Δηλαδή το abs δουλεύει περισσότερες φορές.

 

Καμιά ιδέα?

 

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάπου αέρας και για αυτό να βγάζει αυτή τη βλάβη?

Δηλαδή αν τρομπάρω (φρενάρω) προοδευτικά να μήν το καταλαβαίνει αλλά στο απότομο να μήν μπορεί να ασκήσει την πίεση που θέλει?

Αν βγάζει αυτό το σφάλμα ύστερα από εξαερώσεις μέσω vagcom ,τότε  είναι μονάδα καθαρά .δεν πρέπει να έπιασε η επισκευή . Αν θες μπορείς να μου πεις που έφτιαξες την μοναδα καθώς κάποια στιγμή πρέπει να δοκιμάσω να την φτιάξω κ εγω την δίκη μου.
1 χρόνο χωρίς abs κ esp  μόνο θετικά έχω δει.  Βέβαια δεν τρέχω κ έχω φρέσκα λάστιχα και φαρδιά πατήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.