Jump to content
StamatisTSi

Μεταβίβαση ΙΧ

Recommended Posts

Καλησπέρα στη παρέα.Η γιαγιά μου έχει ένα αμάξι στο όνομα της κ θέλει να μου το μεταβιβάσει. Έχω μαζέψει τα χαρτιά αλλά η γιαγιά μου δεν μπορεί να έρθει μαζί μου για να παραστεί αυτοπροσώπως στη Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών,αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πάω μόνος μου.

 

Έχω κάνει την παρακάτω υπεύθυνη δήλωση με περιγραφή θέματος«ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ κ ΈΚΔΟΣΗ ΑΔ. ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΙΧ».Στα στοιχεία «ΠΩΛΗΤΗ» έβαλα της γιαγιάς μου, ακριβώς από κάτω «ΟΡΙΣΜΟΣ /ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΠΩΛΗΤΗ» έβαλα τα δικά μου.Στην επόμενη σελίδα «ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗ» έβαλα επίσης τα δικά μου.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Στη τελευταία σελίδα που βάζουμε τις υπογραφές,βάλαμε ο καθένας στα ανάλογα πεδία ΠΩΛΗΤΗΣ/ΑΓΟΡΑΣΤΗ κ στη συνέχεια πήγα στον πρόεδρο του χωριού για το γνήσιο της υπογραφής της γιαγιάς μου. 

 

Είμαι ΟΚ ή θέλει κ τπτ άλλο; Ρωτάω γιατί έκλεισα ραντεβού κ ΑΝ τυχόν κάνω κάποιο λάθος στα χαρτιά,ένας θεός ξέρει πότε θα με ξανά δεχθούν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι είσαι πρέπει να είστε οκ.

 

Ως προς τα χαρτια τώρα.

 

Βεβαίωση τελών κυκλοφορίας από την εφορία πήρες?

 

ΚΤΕΟ έχει περάσει? 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , OMINUS said:

Έχω την εντύπωση ότι είσαι πρέπει να είστε οκ.

 

Ως προς τα χαρτια τώρα.

 

Βεβαίωση τελών κυκλοφορίας από την εφορία πήρες?

 

ΚΤΕΟ έχει περάσει? 

 

 

 

Ναι έχω όλα τα υπόλοιπα χαρτιά που χρειάζονται. Εδώ στις φωτό είναι οι υπεύθυνες δηλώσεις που έχω κάνει. Χρειάζεται κάποια παραπάνω εξουσιοδότηση ή γνήσιο κ της δικής μου υπογραφής;

Screenshot_20211109-220041_Gallery.jpg

2223686.jpg

Link to comment
Share on other sites

Just now, StamatisTSi said:

Ναι έχω όλα τα υπόλοιπα χαρτιά που χρειάζονται. Εδώ στις φωτό είναι οι υπεύθυνες δηλώσεις που έχω κάνει. Χρειάζεται κάποια παραπάνω εξουσιοδότηση ή γνήσιο κ της δικής μου υπογραφής;

Screenshot_20211109-220041_Gallery.jpg

2223686.jpg

Στην κάτω φωτό που έστειλα κ είναι κενή έχω βάλει πάνω τα στοιχεία της γιαγιάς μου που είναι ο Πωλητής κ κάτω τα δικά μου ως εκπρόσωπος.

 

Στην άλλη φωτό έχω κάνει επικύρωση το γνήσιο της υπογραφής της γιαγιάς μου.

 

Είμαι οκ; 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , OMINUS said:

νομιζω οτι ναι εισαι ΟΚ

χαχαχ κ γω αυτό νομίζω αλλά δεν αρκεί, γιατί αν πάω εκεί κ μου πουν ότι χρειάζονται κι άλλα, κλείσε ξανά ραντεβού κ φτου κ απτή αρχή όλη η διαδικασία....:growl:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , OMINUS said:

Τηλεφωνικός δεν έχεις μιλήσει μαζί  τους να δεις  τι θα σου πούνε? 

Δεν σηκώνουν τηλέφωνα, Ελλάς το μεγαλείο σου !!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τώρα τελευταία έχει βγει ένα χαρτί που ζητάνε και το βγάζεις ηλεκτρονικά. Είναι βεβαίωση μη οφειλών για τέλη κυκλοφορίας ώστε να κάνεις την μεταβίβαση...

Για να είσαι σίγουρος μπορείς να πας και σε μία σχολή οδηγών και με ένα γρηγορόσημο και αμοιβή της τάξεως των 50 ευρώ θα έχεις την μεταβίβαση την επόμενη μέρα έτοιμη...

Επίσης μην ξεχάσεις το παράβολο της μεταβίβασης... Είναι ανάλογο των κυβικών του οχήματος...

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν , Hellas4x4 said:

Επίσης τώρα τελευταία έχει βγει ένα χαρτί που ζητάνε και το βγάζεις ηλεκτρονικά. Είναι βεβαίωση μη οφειλών για τέλη κυκλοφορίας ώστε να κάνεις την μεταβίβαση...

Για να είσαι σίγουρος μπορείς να πας και σε μία σχολή οδηγών και με ένα γρηγορόσημο και αμοιβή της τάξεως των 50 ευρώ θα έχεις την μεταβίβαση την επόμενη μέρα έτοιμη...

Επίσης μην ξεχάσεις το παράβολο της μεταβίβασης... Είναι ανάλογο των κυβικών του οχήματος...

Τα γνωρίζω αυτά κ ευχαριστώ αλλά το θέμα μας είναι καταρχάς αν τα χαρτιά που έχω ήδη είναι οκ κ 2ον να μη μπω στη διαδικασία να πληρώσω περιττά χρήματα. 

 

Η ερώτηση μου είναι αν κάποιος γνωρίζει πραγματικά κ αν αυτές οι ΥΔ που έχω κάνει επαρκούν

 

Τα υπόλοιπα χαρτιά τα έχω μαζέψει ΟΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Λογικά επαρκούν, αλλά ποτέ δεν ξέρεις 100% μέχρι να πας να το κάνεις...

Εγώ για παράδειγμα όταν έκανα μία μεταβίβαση σε ΚΕΠ δεν μας έκανε ο υπάλληλος την μεταβίβαση εάν δεν εβλεπε την μεταφορά των χρημάτων ή να ανταλλάζαμε την άδεια κυκλοφορίας με την τραπεζική επιταγή...

Επίσης η άδεια έκανε να έρθει 3 εβδομάδες...

Οπότε πίστεψέ με, με 50 περίπου ευρώ, ίσως και λιγότερα, γλιτώνεις όλο το χρόνο και κόπο...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Hellas4x4 said:

Λογικά επαρκούν, αλλά ποτέ δεν ξέρεις 100% μέχρι να πας να το κάνεις...

Εγώ για παράδειγμα όταν έκανα μία μεταβίβαση σε ΚΕΠ δεν μας έκανε ο υπάλληλος την μεταβίβαση εάν δεν εβλεπε την μεταφορά των χρημάτων ή να ανταλλάζαμε την άδεια κυκλοφορίας με την τραπεζική επιταγή...

Επίσης η άδεια έκανε να έρθει 3 εβδομάδες...

Οπότε πίστεψέ με, με 50 περίπου ευρώ, ίσως και λιγότερα, γλιτώνεις όλο το χρόνο και κόπο...

Καλά ναι δεν έχεις κ άδικο σε αυτό,στην Ελλάδα ΑΝ θες να γίνει η δουλειά σου σωστά κ γρήγορα πρέπει να πληρώσεις, οτιδήποτε κ αν είναι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απλά να ενημερώσω ότι η δουλειά μου τελικά έγινε κανονικά κ χωρίς κανένα πρόβλημα με τα χαρτιά αυτά που είχα. Το αναφέρω απλά προς ενημέρωση κάποιου που θα μπει στην ίδια διαδικασία με τη περίπτωση μου. Σε 10 λεπτά τελείωσα τα γραφειοκρατικά,πήρα την καινούργια,μετά απευθείας για ασφάλεια κ είμαι έτοιμος!

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1)Αίτηση – Υπεύθυνη δήλωση στην οποία η γιαγιά μου με όριζε εκπρόσωπο της για την διεκπεραίωση της μεταβίβασης. Εδώ χρειάστηκα μόνο το γνήσιο της υπογραφής της γιαγιάς μου.

 

2)Άδεια κυκλοφορίας(πρωτότυπη+φωτοτυπία)

 

3)ΚΤΕΟ(πρωτότυπο και φωτοτυπία)

 

4)Βεβαίωση περί μη οφειλής τελών κυκλοφορίας(το βγάζεις από το TAXIS με τους κωδικούς του πωλητή)

 

5)Ταυτότητες(φωτοτυπίες αγοραστή+πωλητή)

 

6)Αποδεικτικό καταβολής τέλους έκδοσης Άδειας και τέλους Μεταβίβασης οχήματος(για μένα που ήταν 1200cc, πλήρωσα 135€)

Edited by StamatisTSi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.