Jump to content
BILKIL1

Βλάβη στο σασμάν.

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια σας! Έχω ένα polo 6N2 του 2000, 1.4 16v με τα 75αλογα. Πριν από ενάμιση χρόνο άλλαξα σασμάν βάζοντας ένα μεταχειρισμένο το οποίο σύντομα παρουσίασε ένα θόρυβο όταν είχα νεκρά στο ρελαντί. Ένα κροτάλισμα σαν φτερωτή το οποίο δεν ήταν σταθερό. Κάποιες φορές πιο δυνατός , άλλες έκοβε εντελώς και άλλες σε χαμηλή ένταση. Ο μάστορας που μου το είχε βάλει απεδείχθη απατεώνας , του το πήγα δύο φορές να το επισκευάσει, λεφτά δεν μου ξαναπήρε αλλά δεν έκανε και κάτι. Ο θόρυβος παραμένει ακόμα σε χαμηλή ένταση και όχι πάντα. Γνωρίζει κανένας κάποιον καλό Μαστορα στα VW που να ανοίγει σασμάν στη Θεσσαλονίκη? Πάει το μυαλό σας σε κάποιο συγκεκριμένο ρουλεμάν ? Ευχαριστώ πολύ. Κάθε βοήθεια δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

Ρουλεμάν είναι? 

 

Η είναι τίποτα γρανάζια από το κιβώτιο ταχυτήτων μέσα?

 

 

εγώ στην θέση ούτε που θα το μετακινούσα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνα δυο που το άκουσαν για ρουλεμάν είπαν. Τι να σου πω, δεν ξέρω, σηκώνω ψηλά τα χέρια ! Για ποιο λόγο δεν θα το μετακινουσες? Ο θόρυβος ακούγεται μόνο όταν έχω νεκρά στο ρελαντί. Όταν πατήσω συμπλέκτη σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν , BILKIL1 said:

Ο θόρυβος ακούγεται μόνο όταν έχω νεκρά στο ρελαντί. Όταν πατήσω συμπλέκτη σταματάει.

 

Και κάπως έτσι πήρε φίλος μου το σασμάν στο χέρι πριν από χρονια...

 

Βρες κάποια συνεργείο αξιόπιστο και πήγε να το δούνε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι Θεσσαλονίκη γνωρίζει κάποιος κανένα αξιόπιστο συνεργείο πάνω στα VW, που να ανοίγει σασμάν ? Γιατί δεν πρέπει να είναι στην πόλη πολλοί οι μάστορες που ξέρουν από επισκευές σασμάν 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω όλο και κάποιο μέλος από Θεσσαλονίκη θα σε βοηθήσει..

 

Αντιπροσωπεία έχεις πάει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , OMINUS said:

Πιστεύω όλο και κάποιο μέλος από Θεσσαλονίκη θα σε βοηθήσει..

 

Αντιπροσωπεία έχεις πάει καθόλου?

Για τόσο παλιό μοντέλο δεν νομίζω να αξίζει επισκευή στην αντιπροσωπεία. Θα μου βγει η επισκευή όσο κοστίζει πλέον το αμάξι.  

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα καμία φορά δεν το ξέρεις? 

 

Κάνε μια ερώτηση Πάντος από περιέργεια δεν χάνεις τίποτα.

 

Το θετικό της αντιπροσωπείας είναι και τα 2 χρόνια εγγύηση που δίνει στα ανταλλακτικά.

Οπότε καμία φορά έχεις κάποιο πλεονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια ερώτηση και εκεί. Αλλά πρώτη προτεραιότητα είναι να βρούμε κανέναν καλό μάστορα εκτός αντιπροσωπείας. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν , BILKIL1 said:

Θα κάνω μια ερώτηση και εκεί. Αλλά πρώτη προτεραιότητα είναι να βρούμε κανέναν καλό μάστορα εκτός αντιπροσωπείας. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Ο θόρυβος που περιγράφεις είναι ίδιος με του φίλου μου τότε που πήρε το σασμάν.

 

Στην δικιά του περίπτωση το πρόβλημα ξεκίνησε από διαρροή στο διαφορικό-ιμιαξονιο  (το κομμάτι που μπαίνει στο κιβώτιο)

 

Έχεις κοιτάξει για το αν έχεις διαρροή στο ίδιο σημείο?? ,(Θα χάνεις βαλβολινες)

 

Είχε και εκείνος το ίδιο ακριβώς θόρυβος με εσένα

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , OMINUS said:

Ο θόρυβος που περιγράφεις είναι ίδιος με του φίλου μου τότε που πήρε το σασμάν.

 

Στην δικιά του περίπτωση το πρόβλημα ξεκίνησε από διαρροή στο διαφορικό-ιμιαξονιο  (το κομμάτι που μπαίνει στο κιβώτιο)

 

Έχεις κοιτάξει για το αν έχεις διαρροή στο ίδιο σημείο?? ,(Θα χάνεις βαλβολινες)

 

Είχε και εκείνος το ίδιο ακριβώς θόρυβος με εσένα

 

 

Εκανα σέρβις πριν ένα μήνα. Δεν μου είπε κάτι για καμιά διαρροή ο μηχανικός. Σε κάποια φορουμ με παραπλήσιο πρόβλημα ανέφεραν για ρουλεμάν συμπλέκτη η ρουλεμάν μπριζντιρεκτ . 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Να πάτε αντιπροσωπεία. Καλός μάστορας και vw και Θεσσαλονίκη δεν πάνε μαζί. Θα πάτε έξω θα σας βάλουν ιμιτασιόν θα σας τα κάνουν πλανήτες και άκρη δεν θα βγάλετε και πάλι στη vw θα πάτε. Εγώ προσωπικά έδωσα αλλαγή δίσκο πλατό ρουλεμάν από 890 560 τελική με τις εκπτώσεις. Τι γλύτωσα; Ένα 500ρικο που θα πετούσα έξω και θα ξαναγυρνούσα και πάλι αντιπροσωπεία 

 

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , vastil said:

Να πάτε αντιπροσωπεία. Καλός μάστορας και vw και Θεσσαλονίκη δεν πάνε μαζί. Θα πάτε έξω θα σας βάλουν ιμιτασιόν θα σας τα κάνουν πλανήτες και άκρη δεν θα βγάλετε και πάλι στη vw θα πάτε. Εγώ προσωπικά έδωσα αλλαγή δίσκο πλατό ρουλεμάν από 890 560 τελική με τις εκπτώσεις. Τι γλύτωσα; Ένα 500ρικο που θα πετούσα έξω και θα ξαναγυρνούσα και πάλι αντιπροσωπεία 

 

Τι πρόβλημα είχατε στο αμάξι ?

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , BILKIL1 said:

Τι πρόβλημα είχατε στο αμάξι ?

Χάλασε ο συμπλέκτης δίσκο πλατό αλλαγή συν γρανάζια κιβωτίου. Απλώς πάω μόνο αντιπροσωπεία για αυτό και αυτή η τιμή. Έχω ήδη 202.000 χιλιόμετρα. Έξω δεν ξέρεις τι θα σου βάλουν και τα παίρνεις στο χέρι και ξανά τρέχεις αντιπροσωπεία. Παθών. Εδώ Θεσσαλονίκη. Πιθανότατα Αθήνα θα έχει πιο αξιόπιστους. Δείτε και στον πορφυρη.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , vastil said:

Χάλασε ο συμπλέκτης δίσκο πλατό αλλαγή συν γρανάζια κιβωτίου. Απλώς πάω μόνο αντιπροσωπεία για αυτό και αυτή η τιμή. Έχω ήδη 202.000 χιλιόμετρα. Έξω δεν ξέρεις τι θα σου βάλουν και τα παίρνεις στο χέρι και ξανά τρέχεις αντιπροσωπεία. Παθών. Εδώ Θεσσαλονίκη. Πιθανότατα Αθήνα θα έχει πιο αξιόπιστους. Δείτε και στον πορφυρη.

Δεν τον γνωρίζω . Ασχολείται με vag ? Είδα ότι βρίσκεται Ωραιόκαστρο αν δεν κάνω λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

Στην Μενεμένη είδα στα δυτικά έναν που ασχολείται με vag (τσερκεζης) και μετά στη Τούμπα ένα στη Πυλαίας Αλέκος και Γιώργος νομίζω. Με σχετικά καλές κριτικές και τα δύο. Όχι ότι μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα από τις κριτικές .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , BILKIL1 said:

Δεν τον γνωρίζω . Ασχολείται με vag ? Είδα ότι βρίσκεται Ωραιόκαστρο αν δεν κάνω λάθος. 

Νομίζω ναι. Εγώ είναι να αλλάξω μια φυσούνα σε αυτόν σκέφτομαι να το πάω. Θα κάνω και μια ερώτηση στην αντιπροσωπεία για να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , BILKIL1 said:

Στην Μενεμένη είδα στα δυτικά έναν που ασχολείται με vag (τσερκεζης) και μετά στη Τούμπα ένα στη Πυλαίας Αλέκος και Γιώργος νομίζω. Με σχετικά καλές κριτικές και τα δύο. Όχι ότι μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα από τις κριτικές .

Δεν έχω ιδέα. Δεν ξέρω κανέναν από τους δυο.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , vastil said:

Δεν έχω ιδέα. Δεν ξέρω κανέναν από τους δυο.

Έγινε σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

@DubbeR_ChRoniS καμιά πρόταση για Θεσσαλονίκη αγόρι;

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.