Jump to content
Grego

Τρέμει το τιμόνι

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Έχω ένα polo 1.2, του οποίου το τιμόνι τρέμει όχι όπως όταν έχουμε στραβές δισκόπλακες. Αλλά πρέπει πρώτα να έχω πατήσει λίγες φορές το φρένο ώστε να εμφανιστεί.

 

Όσα χιλιόμετρα και να πηγαίνει, στην αρχή δεν το βγάζει. Με έχει προβληματίσει, καθώς είναι κάτι που δεν φαίνεται συνέχεια. Είναι σαν να πρέπει να πιεστεί κάτι απ' τα φρένα για να συμβεί αυτό. Εκτός και αν ζεσταινονται οι δισκοπλακες και το δημιουργούν(μάλλον χλωμό).

 

Το έχω πάει σε μάστορα όταν μου το πρώτο έβγαλε ενώ ήμουν για σεζόν επαρχία, αλλά ήθελε να αρχίσω να αλλάζω αναρτήσεις, λάστιχα(τα έχω αλλάξει πλέον αλλά συνεχίζει) και πολλά άλλα πράγματα, που μάλλον θα πρέπει να πουλήσω νεφρό στη φάση που είμαι, χωρίς ωστόσο να έχει βρει που οφειλεται το πρόβλημα, οπότε θα πήγαινε ψάχνοντας και άμα τύχαινε να το βρει, καλώς.

 

Ωστόσο, επειδή δεν μπορώ να σηκώσω οικονομικά την αλλαγή ανταλλακτικών, ακόμα και ενώ δεν χρειάζονται αλλαγή, ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον, μήπως στον επόμενο που θα πάω, βγάλω άκρη.

 

Συνήθως, εμφανίζεται προοδευτικά μετά τα 100. Στην αρχή δεν συμβαίνει τίποτα, ενώ μετά από κάποια φρένα, ξεκινά σταδιακά, να γίνεται όλο και πιο έντονο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Χμ μπας και τα τακάκια σου σφουγκαριάζουν / μαλακώνουν εύκολα;
Θα ξεκινούσαν με αυτό αλλά και πάλι μιλάω χωρίς να το έχω βιώσει αυτό.
Όταν είχαν στραβώσει οι δισκόπλακες μου, το έκανε συνέχεια αυτό που περιγράφεις

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, doggy said:

Χμ μπας και τα τακάκια σου σφουγκαριάζουν / μαλακώνουν εύκολα;
Θα ξεκινούσαν με αυτό αλλά και πάλι μιλάω χωρίς να το έχω βιώσει αυτό.
Όταν είχαν στραβώσει οι δισκόπλακες μου, το έκανε συνέχεια αυτό που περιγράφεις

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

Όταν το είχα πάρει είχε στραβές δισκόπλακες και το έχω βιώσει. Απλώς τότε το έκανε συνέχεια. Τώρα χρειάζεται λίγος χρόνος. Τα τακάκια λίγο δύσκολο να δημιουργούν τόσο χοντρό πρόβλημα.

 

Απ' την άλλη, δεν αποκλείω να έχουν και κάποιο θέμα αυτά όταν ζεσταίνονται. Αν και έχω αλλάξει και τακάκια και παρέμεινε. Φυσικά έχουμε τσεκάρει και τις δισκόπλακες.

 

Εγώ σκεφτόμουν μήπως έχει κανένα θέμα το abs. Αλλά η αίσθηση είναι όπως όταν είναι στραβές οι δισκόπλακες. Δεν είναι ότι αυξομοιώνει τη δύναμη του φρεναρίσματος. Το τιμόνι "κλωτσάει", όπως συμβαίνει με τις δισκόπλακες, αλλά όχι συνέχεια.

 

Αν βοηθήσει κάποιον αυτή η πληροφορία, έχω παρατηρήσει ότι εκδηλώνεται πιο εύκολα, αν "πλακωθώ" στα φρένα με αρκετά χιλιόμετρα, χωρίς κατέβασμα ταχύτητας.

Link to comment
Share on other sites

Τρεμουλο στο φρενάρισμα -> Δισκοπλακες

Παρολαυτα Σήκωσε το και δες μπαλάκια, ημιαξόνια, silentblock, τζόγο κρεμαγιέρας,
Φθαρμενα ημιμπαρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.