Jump to content
Dj mitsos

Αλλαγή σετ καδενας σε golf

Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά

 

Λοιπον ζητάω λίγο τις γνώσεις σας.

Εχω ένα golf 2011 tsi 160hp.

Ούτε λίγο ούτε πολύ το αμάξι έχει 152.000 απροβληματιστα χλμ.

Θεωρώ ότι η πρόληψη είναι και θεραπεία οπότε θέλω να αλλάξω προληπτικά την καδενα χρόνισμου. Δεν έχει θέμα μόνο κάποια τριξιματακια στα κρύα πρωινά. Για λίγα Δευτερα

 

Η γνήσια μαζί με εργασία ανέρχεται στα 600-700 ευρώ

Η ερώτηση ειναι να μου πείτε όσοι ξέρετε άλλες μάρκες έστω λίγο πιο φθηνές αλλά εξίσου καλές.

Κατά προτίμηση γερμανικές και αν γίνεται αυτές που η vw συνεργάζεται για να φτιάξει τις δικές της.

 

Επειδή το θέμα είναι λιγο λεπτό θέλω να μου γράψετε και εσείς γνώμες από τα οχήματα σας αν έχετε αλλάξει με after market και πόσα χλμ. Χωρίς θέματα διανύσατε με αυτές.

 

Ευχαριστω.

 

Υ. Γ. Προς τους διαχειριστες τις σελίδας.

Το θέμα ξερω ότι έχει ξανάυπαρξει αλλά λόγο χαοτικων απαντήσεων στο forum ζητάω το δικό μου να μην διαγραφεί για να λάβω μια σωστή ροή.

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη τιμή ναι μπορεί να είναι λίγο τσουχτερή, αλλά έχει ένα+ ότι έχει 2 χρόνια εγγύηση από την vw.

Οπότε θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη και αυτό.

 

Τώρα στο άλλο θέμα με τα χιλιόμετρα.

Φίλος μου με το 1400tsi caxa του 2010 έχει 200.000+χλμ με την ίδια καδένα από το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη τιμή ναι μπορεί να είναι λίγο τσουχτερή, αλλά έχει ένα+ ότι έχει 2 χρόνια εγγύηση από την vw.
Οπότε θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη και αυτό.
 
Τώρα στο άλλο θέμα με τα χιλιόμετρα.
Φίλος μου με το 1400tsi caxa του 2010 έχει 200.000+χλμ με την ίδια καδένα από το εργοστάσιο.
Λοιπόν παιδιά.
Μετά από σκεψη η γνήσια καδενα πάει πολύ οικονομικά μαζί με άλλαγη λαδιου και πιθανός ψυκτικού.
Οπότε έκανα μια μικρη έρευνα για να πάρω τιμές και να δω άλλες μάρκες.

Καταλήξαμε σε δύο
Οπότε έχουμε
η σετ της SKF όπου είναι σουηδικη με αρκετά διαδεδομένη γνώση σε ανταλακτικα για ευρωπαϊκά οχήματα.

Η σετ της FAG όπου είναι γερμανικη ανεικει στον όμιλο της shaifller μαζί με την LUKτην INA και continental.

Και για τις 2 περνώ εγγύηση ανταλλακτικόυ για ένα χρόνο και η τιμή ελάχιστα διαφέρει με την fag να παίζει ελαφρώς πιο πάνω

Έπεσε και μια πρόταση από φίλο για σετ febi bilstein αλλά κάπου διάβασα ότι πολλά ανταλακτικα της φτιαχνοντε Κίνα.

Οπότε περιμένω τις γνώμες σας.


Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Της schaefller θεωρείται ότι είναι στα ίδια επίπεδα της εργοστασιακής καδένας - Σετ .

 

https://aftermarket.schaeffler.com/en/news-ina-timing-chain-kit 

 

 

Αν δεν κάνω λάθος? 

 

Υπάρχουν πιθανότητα προϊόντα της schaefller να έχει και ο Παπαδάκης που είναι με ανταλλακτικά vw στην Σπύρου Πάτση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Της schaefller θεωρείται ότι είναι στα ίδια επίπεδα της εργοστασιακής καδένας - Σετ .
 
https://aftermarket.schaeffler.com/en/news-ina-timing-chain-kit 
 
 
Αν δεν κάνω λάθος? 
 
Υπάρχουν πιθανότητα προϊόντα της schaefller να έχει και ο Παπαδάκης που είναι με ανταλλακτικά vw στην Σπύρου Πάτση.
 
 
Όλος παρεμπιπτόντως αν και το έμαθα εκ παραδρομής
Εχω αλλάξει το δισκοπλατο με ανταλλακτικό της luk και αντλία νερού με της ina που είναι επίσης και τα 2 στο όμιλο της shaifller
Το δισκοπλατο είναι 3 χρόνια πανω με πάνω από 50.000χλμ. Και τα πάει καλά η αντλία μπήκε περσυ εννοείται δουλεύει άψογα.
Νομίζω ότι τελικά είναι η καλύτερη επιλογή

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προληπτική αντικατάσταση καδένας χρονισμού ;

Κατ'εμε δεν υφίσταται ως έννοια .

Θα την αλλάξεις όταν θα υπάρχει λόγος αντικατάστασης , ίσως και ποτέ (λέμε τώρα...)

Link to comment
Share on other sites

Προληπτική αντικατάσταση καδένας χρονισμού ;
Κατ'εμε δεν υφίσταται ως έννοια .
Θα την αλλάξεις όταν θα υπάρχει λόγος αντικατάστασης , ίσως και ποτέ (λέμε τώρα...)
Δε θεωρώ ότι η καδενα είναι αιώνια εκεί την πατάνε όλοι.
Θεωρείς ότι είναι πιο συνετό να μην την αλλάξω και σε περίπτωση βλάβης να επιβαρύνθω και την βλάβη και την καδενα? ( ήτοι 1000 ευρώ ζημιά τουλάχιστον)
Η να δώσω 600 και να έχω το κεφάλι μου υσηχο?

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dj mitsos said:

Δε θεωρώ ότι η καδενα είναι αιώνια εκεί την πατάνε όλοι.
Θεωρείς ότι είναι πιο συνετό να μην την αλλάξω και σε περίπτωση βλάβης να επιβαρύνθω και την βλάβη και την καδενα? ( ήτοι 1000 ευρώ ζημιά τουλάχιστον)
Η να δώσω 600 και να έχω το κεφάλι μου υσηχο?

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αιώνια σίγουρα δεν είναι.

Εκτιμώ όμως ότι θα ¨προειδοποιήσει" πριν έρθει το κακό.

Link to comment
Share on other sites

Αιώνια σίγουρα δεν είναι.
Εκτιμώ όμως ότι θα ¨προειδοποιήσει" πριν έρθει το κακό.
Ρωτησα και γιαυτό.
Παιζουν 2 δινα.
Η ο αισθητήρας στροφάλου να αντιληφθεί έγκαιρα την χαλάρωση και να πετάξει το check η να μην προλάβει και η καδενα να πηδηξει δόντι. 50-50 πιθανότητες.
Και για την ώρα έχω ένα μικρό σύμπτωμα όπως ένα μικρό κρρρ στις κρυες εκκινήσεις για 2 Δευτέρα βέβαια αλλά δηλώνει μια μικρή προειδοποιηση.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη να κάνω μια ερώτηση. 

 

Το πήδημα της καδένας δεν είχε εξαλειφθεί με αλλαγή Καινούργιου κωδικού - σετ σε καδένα??

 

Η κάνω λάθος?

 

έχω την εντύπωση ότι είχε εξαλειφθεί το θέμα αυτό?

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη να κάνω μια ερώτηση. 
 
Το πήδημα της καδένας δεν είχε εξαλειφθεί με αλλαγή Καινούργιου κωδικού - σετ σε καδένα??
 
Η κάνω λάθος?
 
έχω την εντύπωση ότι είχε εξαλειφθεί το θέμα αυτό?
Πως γίνεται να εξαληφθει αυτό?
Δηλ εννοείς οτι τα καινούργια σετ ότι είναι πιο ενυσχημενα και πλέον δε πήδανε?

Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι το σετ που διάλεξα έχει μέσα και καινούργια γρανάζια χρονισμού αν αυτά είναι καλύτερα δε το ξέρω καθόλου.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Dj mitsos said:

emoji848.png Πως γίνεται να εξαληφθει αυτό?
Δηλ εννοείς οτι τα καινούργια σετ ότι είναι πιο ενυσχημενα και πλέον δε πήδανε?

Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι το σετ που διάλεξα έχει μέσα και καινούργια γρανάζια χρονισμού αν αυτά είναι καλύτερα δε το ξέρω καθόλου.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Αν δεν κάνω λάθος? (και πάντα με επιφύλαξη) έχω την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο πριν από χρόνια είχε γραφτεί?

 

Ότι είχαν βγεί καινούργιοι κωδικοί που δεν μπορούσε να πηδήξει κάποιο δόντι από το γρανάζι.

 

Κάτι τέτοιο θυμάμαι να είχε ειπωθεί?:huh:

Link to comment
Share on other sites

 
Αν δεν κάνω λάθος? (και πάντα με επιφύλαξη) έχω την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο πριν από χρόνια είχε γραφτεί?
 
Ότι είχαν βγεί καινούργιοι κωδικοί που δεν μπορούσε να πηδήξει κάποιο δόντι από το γρανάζι.
 
Κάτι τέτοιο θυμάμαι να είχε ειπωθεί?:huh:
Εγώ πιστεύω ότι αν η καδενα κλατάρει πηδαει για πλάκα.
Και σε 7 γενιά ακούω ότι υπάρχουν θέματα με καδενες (λιγότερα μεν)
Στη καλύτερη να βελτιώθηκαν τα γρανάζια χρονισμού με πιο μακρυά δόντια οπότε η αλυσίδα να κουμπώνει καλύτερα πάνω τους.
Αν αυτό υσχιει νομίζω η αλλαγη της ακόμα και με aftermarket είναι η καλύτερη πρόληψη για να παρατείνω την ζωή του αυτοκίνητου μου.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.